Home Register FAQ
 e-cigSerbia Forum
Google+
Vi imate novu PP! Kliknite ovde kako bi pročitali!
Ako ste ovde prvi put, obavezno pogledajte odgovore na često postavljana pitanja. Morate biti član foruma da bi mogli učestvovati u diskusijama.
Za registraciju kliknite ovde, unesite potrebne podatke i za par minuta bićete član Foruma. Za pregledanje poruka, izaberite forum sa liste ispod.

Idi nazad   e-cigSerbia Forum > Tečnosti za elektronske cigarete > Uradi sam > Baze
Zaboravljena šifra? Registracija

Odgovorite na temu

Alati za teme Način prikaza
Staro 02-05-2015, 23:57   #1
Finder
Prijatelj foruma

Finder's avatar

Registrovan: Dec 2011
Pohvala: 2,888
Pohvaljen: 8,429
Nivo reputacije: 1151
Finder ima reputacijuFinder ima reputacijuFinder ima reputacijuFinder ima reputacijuFinder ima reputacijuFinder ima reputacijuFinder ima reputacijuFinder ima reputacijuFinder ima reputacijuFinder ima reputacijuFinder ima reputaciju
Uobičajeno Propandiol (PD) - zamena za PG

Pre nekoliko meseci na ECF-u je bilo reci o propandiolu kao o mogucoj alternativi PG-u uz izvesna nagadjanja kakve bi to prednosti trebalo da donese. Kako niko nista konkretno nije imao da kaze, cekalo se da neko probije led i iznese svoja iskustva. Tako sam i ja turio propandiol na svoju dugu listu zelja. Zeleo sam da ga prvo isprobam pre nego sto nesto napisem, ali me cena od oko min 50€ po litri + shipping, a najvise neizvesnost oko tretmana na carini, zasad uspesno odbija od eksperimentisanja. U medjuvremenu je Five Pawns najavio svoju novu liniju tecnosti u kojoj je PG zamenjen sa PD pa je mozda trenutak da se napise neka uvodna rec, tek koliko da se vidi da nismo neobavesteni.

Propilen glikol (PG) postoji u dva strukturna oblika. Prvi, onaj koji mi koristimo, je tzv. α-propilen glikol (ili propan-1,2-diol), i drugi je njegov strukturni izomer β-propilen glikol (propan-1,3-diol ili skraceno 1,3-PD). Propandiol je po hemijskom sastavu isto sto i propilen glikol (C3H8O2), ali mu je drugacija strukturna formula, odnosno organizacija molekula. To kao posledicu ima i ponesto razlicite osobine.

Parametri nisu toliko razliciti da bi to dramaticno uticalo na parenje, ali treba naglasiti dve bitne prednosti. Prva je da propandiol manje iritira sluzokozu i bolji je izbor za parioce osetljive na PG, a druga je da ce dati nesto vise pare pod istim uslovima pa samim tim i bolje "iskazivanje" arome. Za one kojima je vazno "prirodno" poreklo sirovina valja reci da se propandiol dobija fermentacijom kukuruznog skroba te je kao takav nosi etiketu potpuno prirodnog proizvoda dobijenog tradicionalno "zelenim" metodama.
Finder nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 03-05-2015, 13:28   #2
Vlada
Senior

Registrovan: Aug 2014
Pohvala: 411
Pohvaljen: 178
Nivo reputacije: 57
Vlada ima čime da se ponosiVlada ima čime da se ponosiVlada ima čime da se ponosiVlada ima čime da se ponosiVlada ima čime da se ponosiVlada ima čime da se ponosiVlada ima čime da se ponosiVlada ima čime da se ponosiVlada ima čime da se ponosiVlada ima čime da se ponosiVlada ima čime da se ponosi
Uobičajeno Re: Propandiol (PD) - zamena za PG

Hm! Lici na marketinski trik kako da nam prodaju nesto 10X skuplje.
Vlada nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 03-05-2015, 15:03   #3
Vapoholic
Veteran

Vapoholic's avatar

Registrovan: Jul 2014
Godine: 46
E-cig: Imam, hvala! ;)
Pohvala: 5,075
Pohvaljen: 6,311
Nivo reputacije: 932
Vapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputaciju

Flash point vrednost mi je čudna. Viša je nego tačka ključanja. Kod PGa je niža. Duplo. Šta to znači u kontekstu parenja?

"Duboko u tebi strasti slamaju i ono što je preostalo i ono što ne postoji..."

Smoke free since 11-07-2014
Vapoholic nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 03-05-2015, 15:19   #4
Acid
Aktivan član

Acid's avatar

Registrovan: Mar 2015
Pohvala: 41
Pohvaljen: 37
Nivo reputacije: 17
Acid je na dobrom putuAcid je na dobrom putuAcid je na dobrom putuAcid je na dobrom putu

koliko ja vidim trebace visa temperatura da bi doslo do isparenja (flas point je ako se nevaram tacka isparavanja), cini mi se kao losa ideja za bazu al sta ja znam, nisam strucnjak
Acid nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 03-05-2015, 16:05   #5
Like A Boss
Iskusan član

Registrovan: Dec 2014
Pohvala: 0
Pohvaljen: 81
Nivo reputacije: 28
Like A Boss je poznat svimaLike A Boss je poznat svimaLike A Boss je poznat svimaLike A Boss je poznat svimaLike A Boss je poznat svimaLike A Boss je poznat svimaLike A Boss je poznat svima

Tačka isparavanja je boiling point, a flash point je ovo.
Kod:
http://en.wikipedia.org/wiki/Flash_point
Like A Boss nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 03-05-2015, 16:21   #6
Gorki
Veteran

Gorki's avatar

Registrovan: Feb 2012
Pohvala: 3,261
Pohvaljen: 3,579
Nivo reputacije: 550
Gorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputaciju

Citat:
Originalna poruka od Vapoholic Vidi poruku
Flash point vrednost mi je čudna. Viša je nego tačka ključanja. Kod PGa je niža. Duplo. Šta to znači u kontekstu parenja?
To se i ja pitam...

It's tulip time in Holland. Two lips are calling me.
Gorki nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 03-05-2015, 18:46   #7
Estariol
Moderator

Estariol's avatar

Registrovan: Jan 2014
Godine: 40
E-cig: Defender 2/Balrog + Rose v2/Rus 91%/Erlkonigin v2
Pohvala: 3,593
Pohvaljen: 1,274
Nivo reputacije: 285
Estariol ima reputacijuEstariol ima reputacijuEstariol ima reputacijuEstariol ima reputacijuEstariol ima reputacijuEstariol ima reputacijuEstariol ima reputacijuEstariol ima reputacijuEstariol ima reputacijuEstariol ima reputacijuEstariol ima reputaciju

"The flash point of a volatile material is the lowest temperature at which it can vaporize to form an ignitable mixture in air. Measuring a flash point requires an ignition source. At the flash point, the vapor may cease to burn when the ignition source is removed.

The flash point is not to be confused with the autoignition temperature (which does not require an ignition source) or with the fire point (the temperature at which the vapor continues to burn after being ignited).

Neither the flash point nor the fire point is dependent on the temperature of the ignition source, which is much higher."

Manje šanse se zapali vata na setupu pri inicijalnom prženju posle prajmovanja...?

Vanzemljaci? Ako oćeju da dođeju, neka dođeju, ako nećeju, ne moraju...
Estariol nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 03-05-2015, 18:50   #8
VladeB
Iskusan član

Registrovan: Mar 2014
Pohvala: 86
Pohvaljen: 48
Nivo reputacije: 32
VladeB je na dobrom putuVladeB je na dobrom putuVladeB je na dobrom putuVladeB je na dobrom putuVladeB je na dobrom putu

Kod:
http://sr.wikipedia.org/wiki/Ta%C4%8Dka_paljenja

Рођен у Србији. Од тога ћу и д'умрем.
VladeB nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 03-05-2015, 19:34   #9
Finder
Prijatelj foruma

Finder's avatar

Registrovan: Dec 2011
Pohvala: 2,888
Pohvaljen: 8,429
Nivo reputacije: 1151
Finder ima reputacijuFinder ima reputacijuFinder ima reputacijuFinder ima reputacijuFinder ima reputacijuFinder ima reputacijuFinder ima reputacijuFinder ima reputacijuFinder ima reputacijuFinder ima reputacijuFinder ima reputaciju

Tačka paljenja (kao i temperatura samopaljenja) su parametri o kojima se vodi racuna u procesu proizvodnje i prilikom skladistenja kako bi se preduzele odgovarajuce protivpozarne mere. Nema nikakav praktican znacaj za parenje.
Finder nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 03-05-2015, 20:13   #10
Dellboy
Senior

Dellboy's avatar

Registrovan: Feb 2015
Pohvala: 422
Pohvaljen: 285
Nivo reputacije: 62
Dellboy ima čime da se ponosiDellboy ima čime da se ponosiDellboy ima čime da se ponosiDellboy ima čime da se ponosiDellboy ima čime da se ponosiDellboy ima čime da se ponosiDellboy ima čime da se ponosiDellboy ima čime da se ponosiDellboy ima čime da se ponosiDellboy ima čime da se ponosiDellboy ima čime da se ponosi

Jedino ako planiraš da arhiviraš tečnost

Dellboy nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 04-05-2015, 12:33   #11
bOlE82
Video Recenzent

bOlE82's avatar

Registrovan: Feb 2012
Godine: 34
E-cig: Cuboid mini, Cloupor Z5, subTank mini i sve ostalo
Pohvala: 1,993
Pohvaljen: 1,183
Nivo reputacije: 393
bOlE82 ima reputacijubOlE82 ima reputacijubOlE82 ima reputacijubOlE82 ima reputacijubOlE82 ima reputacijubOlE82 ima reputacijubOlE82 ima reputacijubOlE82 ima reputacijubOlE82 ima reputacijubOlE82 ima reputacijubOlE82 ima reputaciju

Vreme ce pokazati, ovo je ipak oblast za hemicare (mada smo svi mi u neku ruku hemicari) jer stvarno ne znam kakav zakljucak da izvucem bez nekih konkretnijih naucnih studija, kad neki hemicari sracunaju da je to ok za parenje, onda moze da se proba pa da vidimo gde smo i sta smo :}

bOlE82 nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 04-05-2015, 13:13   #12
Guru
Banned

Registrovan: Mar 2014
E-cig: Junior je kriv za sve, poyy
Pohvala: 2,051
Pohvaljen: 4,807
Nivo reputacije: 0
Guru ima reputacijuGuru ima reputacijuGuru ima reputacijuGuru ima reputacijuGuru ima reputacijuGuru ima reputacijuGuru ima reputacijuGuru ima reputacijuGuru ima reputacijuGuru ima reputacijuGuru ima reputaciju

Sa moje tačke gledišta ništa specijalno sem iritacuje koju navodno smanjuje a cena je dosta viša od standardnog PG-a.
Drugo, naš PG i VG kakvu god oznaku imali, kada sam uzimao gotovu bazu sa ecig express, razlika je više nego primetna sa istima aromama na relaciji IW / Kiprani.
Takodje, Centrohem PG bolje nosi aromu od Meilaba, ali je tesko dostupan.
Lepo je videti vise pare sa Propandiolom jer većinski PG ima malo pare, a lepo je kada se zadimi...
Guru nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 04-05-2015, 20:34   #13
stostar
Aktivan član

Registrovan: Jan 2014
Pohvala: 3
Pohvaljen: 18
Nivo reputacije: 16
stostar je na dobrom putustostar je na dobrom putu

A sta ako je kukuruz GMO
stostar nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 15-05-2017, 12:13   #14
c-hell
Junior Admin

c-hell's avatar

Registrovan: Mar 2013
Godine: 41
E-cig: iStick 40 + Kayfun klon
Pohvala: 8,411
Pohvaljen: 12,193
Nivo reputacije: 1877
c-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputaciju

c-hell nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Odgovorite na temu

e-cigSerbia Forum > Tečnosti za elektronske cigarete > Uradi sam > Baze

Pošalji link

Alati za teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Vi ne možete pisati nove teme
Vi ne možete pisati replike
Vi ne možete prikačiti fajlove
Vi ne možete menjati vaše postove

BB kod je On
Smajliji su On
[IMG] kod je On
HTML kod je Off

Pređi na

Vremenska zona je GMT +1. Trenutno je 00:00 sati.