Home Register FAQ
 e-cigSerbia Forum
Vi imate novu PP! Kliknite ovde kako bi pročitali!
Ako ste ovde prvi put, obavezno pogledajte odgovore na često postavljana pitanja. Morate biti član foruma da bi mogli učestvovati u diskusijama.
Za registraciju kliknite ovde, unesite potrebne podatke i za par minuta bićete član Foruma. Za pregledanje poruka, izaberite forum sa liste ispod.

Idi nazad   e-cigSerbia Forum > Zajednica vapera > Početnički kutak
Zaboravljena šifra? Registracija

Početnički kutak Pomoć novim i potencijalnim korisnicima elektronskih cigareta

Odgovorite na temu

Alati za teme Način prikaza
Staro 23-06-2018, 16:19   #1
Jagodinac
Moderator

Jagodinac's avatar

Registrovan: Dec 2013
E-cig: Eleaf iStick Pico 75W
Pohvala: 1,355
Pohvaljen: 673
Nivo reputacije: 143
Jagodinac je za svaku pohvaluJagodinac je za svaku pohvaluJagodinac je za svaku pohvaluJagodinac je za svaku pohvaluJagodinac je za svaku pohvaluJagodinac je za svaku pohvaluJagodinac je za svaku pohvaluJagodinac je za svaku pohvaluJagodinac je za svaku pohvaluJagodinac je za svaku pohvaluJagodinac je za svaku pohvalu
Uobičajeno Saveti za početnike - M2L - oprema i DIY tečnosti

Potpuno sam svestan da ima puno tema u ovom delu foruma, ali sam smatrao da može biti korisno da ovde dodam nešto što sam pisao nekim svojim prijateljima na njihov zahtev i želju da se uključe u celu ovu našu priču.
Napomenuo bih samo da sve dole date preporuke su moje lične, zasnovane na mom ličnom iskustvu, do koga sam došao prvenstveno uz pomoć ovog foruma i dobrih ljudi sa istoga. I pre svega se odnose na M2L parenje...

Priča kaže sledeće:

VAPE - Parenje, šta je to i kako se može podeliti - ukratko
Vape, vejp ili parenje je korišćenje elektronskih cigarete gde se zagrejavanjem specijalne vrste tečnosti stvara para (ne dim!) koja se inhalira.

Pre svega, prilikom korišćenja elektronskih cigareta troši se specijalno napravljena tečnost (napravljena u domaćoj radinosti ili u fabrici), koja ima specijalne sastojke (propilen-glikol ili PG, glicerin ili VG, nikotin po želji i aromu, u zavisnosti od ukusa) i ta tečnost nije ulje!
Može se zvati e-tečnost, tečnost za e-cigarete, e-juice...

Sledeće što treba znati i razlikovati je način uvlačenja pare. Postoji tzv. povlačenje u usta pa u pluća, tj. mouth to lung (ML ili M2L) i to je sličnog načina kao pušenje cigareta. Drugi način je direktno u pluća, odnosno Direct To Lung (DL, D2L), i to je slično pušenju šiše, odnosno nargile. Naravno, pošto je ovo individualni grupni sport, svako prilagođava sebi, svojim potrebama i afinitetima, pa tako postoje, pored ova dva glavna načina uvlačenja pare i restriktivni DL, napredni M2L, itd. itd. Ali to za početak nije potrebno.
Od načina parenja zavisi i oprema i tečnost. Naravno da je taj odnos višestran, pa se tako može desiti da se neko zbog neke opreme može opredeliti da promeni način parenja, ali o tom potom.

OPREMA
Što se opreme tiče, ona se sastoji iz: atomizera, moda, baterije i prateće opreme.
I svaki od ovih delova ima više varijanti - modovi sa ugrađenom baterijom, atomizera sa izmenjivim glavama, atomizera sa grejačima i vatom koju sam korisnik postavlja, baterije raznih formata itd. itd.

Krenuo bih po važnosti, odnosno sigurnosti:
Baterije
Uglavnom su litijum-jonske i ako su izmenjive, onda su najčešće u formatu 18650. Ali ima i raznih drugih formata, ali o tome ne bih jer se ni sam ne razumem toliko u to. Poenta je u tome da su baterije izmenjive, u širokoj upotrebi, ali su i karakteristika koje su potrebne za parenje, a to je kapacitet (mAh), stalna struja pražnjenja (A), snaga (W). I dalje se ne razumem u struju i za mene su sve te jedinice španska, portugalska, brazilska i patagonska sela, ali ono što sam naučio najvažnije je da je kod baterija sigurnost na prvom mestu.
Zato se više nego preporučuju baterije poznatih proizvođača i od proverenih prodavaca.

Uz baterije, od prateće opreme ima svega i svačega. Recimo, prva stvar zbog bezbednosti je punjač. Baterije se mogu puniti u modu pa preko usb kabla kao telefon - preko kompa ili direkt u struju. Ali se to ne preporučuje za duže vreme. Preporučuju se punjači, kojih ima i u našim prodavnicama, a mogu se kupiti i preko neta, iz inostranstva.

Na forumu ima raznih diskusija o baterijama i punjačima i mnogo može da se nauči iz istih.

Možda najvažniji detalj oko baterija je da se prilikom korišćenja baterije, na modu podesi da baterija ima snagu od 3,7V, između 3,6 i 3,8 V. Manje i više nije dobro. Zašto, to ne umem da objasnim, ali sam tako naučio. Sve one baterije za koje ste čuli ili videli da su ljudim eksplodirale u lice ili u džepu su isključivo zato što su ljudi nepravilno koristili baterije i modove.

Deo foruma koji je posvećen baterijama: http://www.e-cigserbia.com/forumdisplay.php?f=37

Modovi
Modovi su uređaji koji elektronikom i svojim softverom regulišu struju i prenose je do atomizera.
Modova ima mali milion. Pored ovih sa jednom baterijom, ima sa 2, 3, 4 i više baterija. Ali za početak treba nešto jednostavno. Pre svega, dakle modovi sa izmenjivim baterijama, koji su za jednu bateriju i za male jačine struje.
Evo nekih predloga:
- Eleaf iStick Pico 75 w - http://www.e-cigserbia.com/showthread.php?t=15651
- Joyetech eVic Primo Mini 80W - http://www.e-cigserbia.com/showthrea...Vic+Primo+Mini
- Vaporesso Swag 80W - http://www.e-cigserbia.com/showthread.php?t=27769
- Wismec SINUOUS P80 80W - http://www.e-cigserbia.com/showthread.php?t=24651
- Vapor Storm V80

Pored ovih modova, koji su regulisani modovi, ima i neregulisanih, ali mislim da je to neka posebna priča za napredne korisnike koji vole da prave oblake... Mislim da to nije bitno za početak.

O modovima svih vrsta, možete više tema naći ovde: http://www.e-cigserbia.com/forumdisplay.php?f=56, kao i ovde:
http://www.e-cigserbia.com/forumdisplay.php?f=144

Atomizeri
Atomizeri služe za sagorevanje tečnosti, proizvodnju pare i prenosa iste do korisnika ili uživaoca. Uf, koja definicija!
Atomizeri mogu biti sa izmenjivim grejačima, sa grejačima koje sami pravite, itd. Prvo je poneta da li su grejači izmenjivi ili ne. A kod izmenjivih grejača, da li se grejači sami prave ili menjaju kupovnim. Većina kupovnih grejača može da se popravlja, a to većina ljudi ne kapira.
Evo recimo primera kako se može popraviti grejač kod najobičnijih atomizera, odnosno kliromizera.

Ovde ću se držati priče o atomizerima na kojima sami pravite grejače - a ti atomizeri se zovu RTA - Rebuildable Tank Atomizer... Postoje i brojne druge vrste i podvrste, ali je za početak dovoljno znati RTA.

Atomizer se sastoji iz više delova: rezervoar (tank), dek sa grejačem i vatom na deku, a pored njih tu su i: drip tip (usnik), šrafovi, o-ringovi (gumice) itd itd...

Kako se prave grejači?
Predlažem da odgledate ovo:

Na svim atomizerima sa izmenjivim glavama ovako se menja grejač.

Što se pravljenja grejača tiče, to je mala nauka. Ali imate pomoć, a to je softver za izračunavanje:
Kod:
http://vapinghardware.com/calculators/coil-wrap-calculator/
Ima čak i aplikacija za android telefon.
Poenta je u izračunavanju otpora koji je potreban za recimo M2L. M2L uglavnom ide između 8,5 i 13 W (može i više, ali za početak nije preporučljuvi), ali uglavnom oko 10 W. To je neka optimalna jačina struje koja omogućava da jedna baterija traje ceo dan, recimo. Da bi se to postiglo, izračunava se koja debljina žice, koji prečnik i koliko namotaja. Zato su ti kalkulatori više nego potrebni dok se ne uđe u štos. Jer ako recimo staviš više namotaja, potrebna je veća struja da bi tečnost počela da sagoreva i prelazi u paru. Veća struja znači manje trajanje baterije i vate, pa i grejača. Ako se stavi nedovoljno namotaja, tečnost neće sagorevati dobro, pa ćete da srčete tečnost i dolaziće u usta u vidu soka.
Ja koristim žicu debljiine 0,255mm, motam 6 do 7 namotaja na prečnik od 2mm i uvek parim na oko 10W i naravno uz 3,7V.

Koji atomizer odabrati?
Uputio bih pre svega na post kolege @Oddy-ja:
http://www.e-cigserbia.com/showpost....89&postcount=3
A na ovu listu bi se moglo dodati i:
- Doggystyle - http://www.e-cigserbia.com/showthrea...ght=Doggystyle
- Kayfun Prime - http://www.e-cigserbia.com/showthrea...t=Kayfun+Prime

Detaljnije o atomizerima možete se informisati u ovom delu foruma, gde ima diskusija o gotovo svakom poznatom atomizeru:
http://www.e-cigserbia.com/forumdisplay.php?f=140
i recimo ovde:
http://www.e-cigserbia.com/forumdisplay.php?f=134

Prateća oprema
Već sam praktično krenuo sa pratećom opremom pričom o grejačima, odnosno žici, ali tu je i alatka za motanje grejača - coil jig ili neka burgija pri ruci čiji prečnik znate. Posebno značajna je recimo i vata. Videli ste u nekim od prethodnih klipova koja vata.
Poneta je da se radi o organskoj vati koja nije hemijski tretirana. Prema preporuci sa foruma i od iskusnijih korisnika ja koristim Muji vatum ali je i tu izbor širok.

Recimo, cake oko vate zavise od vrste tečnosti. Neke tečnosti su tamne i loše su za vatu i grejače (kafe, većina voćki, većina kremova, većina keksova, neke duvanske), pa je potrebno češće menjati. Kod svetlih tečnosti, uglavnom duvanskih, jedna zamena vate, traje nedeljama, a grejač može da traje mesecima!
Kako se pravi vata za grejač to imate i u prethodnom videu, ali možete i da izguglate za svaki atomizer koji vas interesuje kako se pravi setup, odnosno kako se pravi i postavlja grejač i kako se postavlja vata.

Pored ovoga potrebne su vam jedne makazice, pinceta i sečice za sečenje žice, a može i prosto grickalica da se upotrebi. Da napravite setup je vrlo jednostavno. Treba samo ući u štos, meni sada za kompletan setup sada treba bukvalno 3 minuta (merio sam).

Od prateće opreme ima i raznih drip tipova (usnika), gumica za zaštitu staklenih delova, gaća silikonskih za modove...

Kada se sve uzme u obzir, malo je recimo veće ulaganje u opremu. To je početni trošak koji nije mali, ali kada uporediš sa cenom cigareta, dođe i ne baš toliko skupo.

Probaću da napravim neki spisak koji vam je potreban za početak:

- mod - naručite iz Kine. Najbitnije je da stoji u opisu autenthic. Onda je sigurno original, ima serijski broj. NIkako nemojte kupovati kod nas po halo oglasima i tako, jer ima gomila nekih opasnih gluposti. Kupujete original od Kineza, samo proverite da li je prodavnica ok. Preporučujem fasttech.com, ja sve od njih nabavljam i prezadovoljan sam.
- atomizer - naručite iz Kine. Oni rade klonove. Originala ima, ali su skupi. Kajfuni i dogistajl su klonovi koji su čak i bolji od originala. Originale rade Evropljani i retko koji košta ispod 100 evra!!!!
- baterija - za početak kupite kod nas. Kasnije kad uđete u štos, onda možda naručivanje iz inostranstva.
- punjač - dovoljan je jedan za početak, možda i da se kupi kod nas.
- vata, žica - definitivno naručite od Kineza.
- burgija ili coil jig - ako naručujete, uzmite od Kineza. Ako ne, koristite malu burgiju ili šrafciger, koju svako ima kući. Ali, koliko možete biti sigurni u prečnik?
- sečice za žicu ili prosto grickalica
- mali šrafciger - može se naručiti od Kineza...

Mislim da je to dovoljno da krenete.

Trenutno bez super unicum naloga!
Jagodinac nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 23-06-2018, 16:22   #2
Jagodinac
Moderator

Jagodinac's avatar

Jagodinac je za svaku pohvaluJagodinac je za svaku pohvaluJagodinac je za svaku pohvaluJagodinac je za svaku pohvaluJagodinac je za svaku pohvaluJagodinac je za svaku pohvaluJagodinac je za svaku pohvaluJagodinac je za svaku pohvaluJagodinac je za svaku pohvaluJagodinac je za svaku pohvaluJagodinac je za svaku pohvalu
Uobičajeno Re: Saveti za početnike - M2L - oprema i DIY tečnosti

Mali savet za naručivanje iz inostranstva - pravite više manjih paketa. Imate situaciju sa carinom, odnosno poštom carinjenja - postoje Pošte Carinjenja Niš, Beograd i Novi Sad.
Sve pošiljke za koje imate tracking number iliti broj za praćenje pošiljke, doći će u Poštu Carinjenja. Ako je vrednost ispod 50 evra, neće vam obračunati carinu, ali će obračunati PDV - 20% od cene + 140 dinara za uslugu otvaranja.
Savetujem da vam paketi budu manji svakako do 50 evra i to gledajte da budu tipa do 30 ili 40 evra.
Paket vam donosi poštar i njemu plaćate iznos koji vam je Carina izračunala i odredila.

Što se tiče toga, gde da kupite i odakle da naručite, delovi foruma su posvećeni kako domaćim - http://www.e-cigserbia.com/forumdisplay.php?f=55; tako i inostranim prodavnicama - http://www.e-cigserbia.com/forumdisplay.php?f=101.
Verujem da ćete ovde naći sve što vam je potrebno za početak...

Osnovni savet za kupovinu: Informišite se pre nego što nešto kupite!

Staro 23-06-2018, 16:32   #3
Jagodinac
Moderator

Jagodinac's avatar

Hajde sad malo o tečnostima.

Ukoliko vas zanimaju kupovne tečnosti, vise o tome možete naći ovde:
http://www.e-cigserbia.com/forumdisplay.php?f=109

Ali u ovom postu bih vise o DIY tečnostima…
Dakle, tečnosti za elektronske cigarete u domaćoj radinosti (ili DIY e-juice) imaju nekoliko sastojaka:
1. Nikotin
2. PG - Propilen Glikol
3. VG - Glicerin
4. Aroma
5. Voda (opciono)

1. Nikotin - Nikotin je otrov i kupuje se u tečnom stanju, jer je rastvoren u PGu ili VGu ili u mešavini ova dva. Kupuje se po domaćim radnjama.

Ovde vam je vrlo bitna jačina nikotina, izražena u Mg. Zaboravite na odnos Mg u cigaretama, jer ovo nema veze jedno s drugim. 1 Mg po ml tečnosti ne može da se uporedi sa 1 Mg nikotina u cigareti. Pored toga, odnos Mg u kupovnim tečnostima nije isti. Poenta je da će vam recimo 18mg u kupovnoj tečnosti na pravoj VAPE opremi biti nenormalno jako. Ja sam recimo krenuo sa kupovnim tečnostima od 24Mg pa sam spuštao do 18 Mg. Kada sam prešao na pravu vape opremu, to mi je bilo nepodnošljivo pa sam u početku kupovao 16 Mg čini mi se, a zatim i 12Mg, ali to nije bilo više to, promenio se i ukus na novoj opremi.

Kada sam krenuo da pravim tečnosti, krenuo sam od 12 Mg, ali mi je to bilo jako tako da sam spustio i sada sam na 10 mg. Što je lako i za računanje...
Tako da recimo ako pravite 100 ml tečnosti, a želite da postignete jačinu od recimo 10 mg, onda sipate 10ml nikotina jačine 100 mg i dobijete tačnost sa 10 mg jačine nikotina. Recimo, to je primer, ali uz pomoć eJuice Me Up kalkulatora ili nekog drugog online, precizno i lako izračunavate %, mg i ml.

U zavisnosti od načina parenja (M2L ili D2L) zavisiće i oprema (grejači, atomizeri i modovi), ali i jačina nikotina u tečnostima. DL uglavnom zaheva tečnosti u kojima ide od 0 do 6 mg nikotina, prosto zbog jačine nikotina. Ima ekstremnih slučajeva da pare DL a jačina nikotina je preko 6 mg. Što se tiče M2L parenja i opreme koju ovakav vid parenja zahteva, uglavnom se kreće između 8 i 18 mg. Ima ekstrema, koji idu preko 18mg, ali ja ne znam kako to preživljavaju, a ima i ljudi koji pare M2L ispod 8 mg, gde je tečnost veoma slaba i ne ispunjava vam potrebu za nikotinom u početku. Uglavnom, postoji način da se kroz pravljenje tečnosti postepeno smanjuje procenat nikotina, ali to je sve individualno...

Preporučuje se da se nikotin čuva u frižideru.

2. PG - Propilen Glikol sastojak koji se kupuje u radnjama za vejp opremu kod nas, ali se takođe može naručiti iz inostranstva.

3. VG - Glicerin isto kao i prethodni
Ova 2 sastojka su najprisutnija u e-tečnostima i veoma je bitno da se ne kupuje bilo koji PG ili VG, već samo oni koji su primereni za parenje gde je neki procenat čistoće bitan. Zato se preporučuje kupovina u radnjama za PG i VG. Takođe, preporučuje se čuvanje u frižideru.
Oko PGa i VGa je bitan njihov međusobni odnos u tečnosti. Najoptimalnije je 50:50, pri čemu ulogu igra i procenat nikotina i to da li je nikotin rastvoren u PGu ili VGu ili u mešavini ova dva od čega će zavisiti koliko PGa i VGa dodajete kada pravite tečnost. Nekad je nikotin rastvoren u PG-VG mešavini recimo u odnosu 50:50 ili 60:40 (to je tek igrarija sa računanjem), ali ako se koristi kalkulator za tečnosti, sve ovo nije problem, jer su to onda samo parametri koji se unose u kalkulator, a on sam izračunava.
Odnos PG-a i VG-a zavisi i od načina parenja. Tako recimo veći procenat PGa znači oštriju tečnost sa jačim udarom u grlo (throat hit), ali sa manje pare i preporučljiv je za M2L. Dok recimo veći procenat VGa daje više pare i lakši je za DL, tog udara u grlo gotovo da nema.
Preporučuje se da se za početak krene od odnosa 50:50 PG:VG, a da se kasnije, kako iskustvo u pravljenju tečnosti raste, taj odnos menja po želji korisnika.

4. Aroma
Smatram da je aroma, pored nikotina, najnezdraviji sastojak tečnosti, ali se bez arome ne može pariti tečnost. Aroma daje ukus, koji je presudan u pravljenju tečnosti. Posebna je umetnost naći odgovarajuću aromu, pre svega zato što je izbor neverovatno veliki!
Prvo da kažem ovo, procenat arome je veoma bitna stvar, prvenstveno ako se krene od činjenice da je jedan od najnezdravijih sastojaka e-tečnosti. Preporuke koje daju recimo američki, pa i britanski proizvođači i prodavci aroma, jutjuberi i vejperi govore o nekakvim ludilo procentima aroma do 20 i 30%. Predstavnici stare škole se drže nekih drugih principa i preporučuju do 5% arome, uz odgovarajuće čekanje da aroma sazri.
Većina aroma koje ja pravim, doziram na 2 ili 3% uz čekanje od minimum 30 dana da tečnost i aroma sazru. Nekada i duže od 30 dana. Kada se dobro isplanira, to čekanje nije nikakav problem. Vremenom se uđe u rutinu oko sistema pravljenja tečnosti da se uđe u dinamiku da ne ostanete bez tečnosti.

Ja bih tečnosti pre svega podelio na tamne i svetle, jer to pre svega zavisi od vrste arome, a tek nakon toga od procenta. Tamne tečnosti su loše za vatu i grejač, odnosno kada se koriste tamne tečnosti, potrebno je češće menjanje vate i grejača, ali to nije problem, već stvar afiniteta. Svetle tečnosti su drugari sa vatom i grejačima i prosto zaboravite kada ste zamenili vatu ili grejač.

Prema ukusu, arome se mogu podeliti na: duvanske arome, voćkaste, kremove, keksaste, mentole, kisele itd. A mnoge arome su zapravo mešavina raznih, pa onda imamo duvanske kremove, kremaste voćke itd.

Proizvođača aroma ima mali milion i svaki od njih ima svoj program hiljada i hiljada aroma. Možda treba izdvojiti FlavourArt (FA, Italija), The Perfumers Aprentice (TPA ili TFA, SAD), Vaporever (Kina), Juice Fastory (Australia), Mom&Pop (M&P, SAD), itd. itd. Pride, ima i puno manjih DIY proizvođača...

Od duvanskih, meni su najbolje recimo FA RY4, TPA RY4 double i Vaporever Parliament, KTS Firebomb Reckless (duvanske), a od neduvanskih recimo nešto jednostavno tipa: FA Caramel, TPA Hazelnut... A puno ljudi hvali Desert Ship, Shade, Tobacco Blend, M-type, Tribeca, S'Camel/Dromedary....
Da sad ne opisujem arome, jer to je priča u koju početnici tek treba da uđu.

Kada se uporede kupovne tečnosti i pravljenje DIY tečnosti, treba imati u vidu da u domaćoj radinosti nikada ne možete dobiti isti ukus kao u kupovnim tečnostima. Čak i ako koristite istu aromu i istu jačinu nikotina.
Zato je najbolje da se nađete sa nekim ko pravi tečnosti, da probate te tečnosti, odlučite šta vam odgovara i pitate za recept (nikotin - jačina i koji, odnos PGa i VGa, koji PG i VG, procenat arome i dužina zrenja). I isto kao u arheologiji, krenuti od poznatog ka nepoznatom, a ne obrnuto!

Arome se mogu kupiti kod nas i u inostranstvu. Na forumu imate spisak prodavnica.
Ali, kupovinu u inostranstvu preporučujem tek kada uđete u štos .
Više o aromama možete naći ovde:
http://www.e-cigserbia.com/forumdisplay.php?f=112
Tu ima vise podforuma, tema i diskusija, verujem da se može naći gotovo sve što vas interesuje.

5. Voda. I to destilovana naravno, kao ona za pegle. Ma da, ljudi koriste i česmovaču. Voda se pre svega preporučuje zbog VG-a koji je gušći po svom sastavu, pa kad se prave tečnosti sa većinskim udelom VG-a, one su gušće, a nema dovoljno PGa da ga razblaži. I zato je neophodna voda. Druga stvar je recimo period godine. Leti je toplo pa se praktično i PG i VG ''tope'' zbog visoke spoljne temperature, te je voda i nepotrebna, ukoliko nije veći udeo VG-a. Zimi sa druge strane, zbog hladnoće, i skupljanja tečnosti, voda je potrebna da razblaži tečnost. Međutim, to su sve neke filozofije koje možda uopšte nisu tačne, jer koliko vremena zapravo provodite napolju kada su ekstremne temperature i to sve sa modom i tečnostima...
Što se procenta vode tiče, ima raznoraznih ideja, mišljenja i stavova, Uglavnom je to između 4 i 10 % vode. Neko recimo predlaže da se u VG doda 10% vode, pa da se tako, nakon što se VG i voda spoje, koristi za pravljenje tečnosti.
Moj neki skromni zaključak (a apsolutno ne mora da znači da je ispravan) je da ako pravite većinsku VG tečnost tipa 70:30 i više u korist VGa, onda vam voda treba ili će tečnost biti znatno gušća i neće moći da se pari. Ali zato za tečnosti gde je pola-pola odnos PG-VG, mislim da voda nije potrebna, pogotovu leti.
U početku sam stavljao 10%, pa 5%, pa 4 ili 5% u zavisnosti od toga kako mi se uklapa u ml (da mi ne ispadne recimo 1,35 ml vode), a od kako je toplije vreme, ne stavljam vodu uopšte. Jedina razlika koju sam primetio je da sa vodom ima ''pucketanja'' prilikom opaljivanja, a bez vode to je veoma retko. Mislim da je voda nepotrebna u tečnostima sa 50:50 PG:VG.
Ponavljam da je to samo moje lično mišljenje!

Preporučio bih da u početku, ukoliko pravite tečnosti sa 50:50 PG:VG, stavljate vodu i to recimo 5%, a kasnije sami definišete šta i kako vam odgovara. Ukoliko pravite tečnosti sa više VGa, onda je mislim voda obavezna i to od 5% pa na gore.

Pravljenje tečnosti, odnosno mućkanje ili miksanje
Da bi se napravila tečnost, potrebno je:
- posude za merenje zapremine ili vagica za merenje težine. Ja koristim bebeće flašice koje imaju podeoke od 20 do 150 ml po 5 ml.
- špricevi (oni od 20, 10, 5 i 1 ml). Za arome je potreban onaj insulinski špric. Ne treba nekih specijalnih špriceva, sasvim su dovoljni oni najobičniji iz apoteke.
- boce, najbolje staklene boce za pravljenje tečnosti. Ja koristim recimo one staklene od dečijih fruktalovih sokova ili u dm-u flašice od onih kao organiskih smutija.
- opciono mućkalica za nes (znatno olakšava kada pomešate sve sastojke da u toj boci smućkate za čas. Kada se dodaju svi sastojci, tečnost mora dooooobro da se promućka, išejkuje, više o tome dole...)
- bočice plastične - da tečnost prespete iz boca u kojima se napravili tečnost i da je tako koristite i sipate u atomizere
- kalkulator za precizno računanje % i ml sastojaka (eJuice Me Up programčić -
Kod:
http://www.ejuice.breaktru.com
- sveska za upisivanje kada ste napravili tečnost, koja je jačina nikotina (Mg), koji je odnos PG-a i VG-a, % arome, količina tečnosti
- nalepnice za boce i bočice

Ovde možda treba objasniti da se prilikom mućkanja koriste termini nikotinska baza ili samo baza. Meni je najlakše ovako objasniti: mešanjem nikotina, PG-a i VG-a (dobro tu je i voda po želji) dobija se baza, odnosno nikotinska baza. A kada se doda aroma u tu smesu, onda to postaje tečnost za elektronske cigarete.
O bazama,PGu, Vgu možete se informisati u ovom delu foruma:
http://www.e-cigserbia.com/forumdisplay.php?f=111

Ako i kada se odlučite da pravite svoju tečnost, prvo sve isplanirajte, izračunajte, proverite dva ili tri puta, postavite pitanje obavezno nekom iskusnom, postavite pitanje na forumu, pa tek kada ste 100% sigurni, onda krećite sa pravljenjem baze i tečnosti. Merite tri puta, računajte 6 puta, pitajte, pa tek onda pravite.
Ne libite se da se u ovom delu foruma raspitate oko bilo čega što vas zanima u vezi pravljenja tečnosti: http://www.e-cigserbia.com/forumdisplay.php?f=113
Bolje je da se raspitate i postavite i najosnovnije pitanje (ni jedno pitanje nije glupo!), nego da napravite belaj.

U postupku pravljenja, iskustva su pokazala da je najbolje prvo napraviti bazu, dobro je promešati, a onda nakon 2 ili 3 dana, dodati aromu. Ali, kako je sve ovo DIY, odnosno Uradi Sam princip, svako je pronašao ono što mu najviše odgovara. Recimo, može se recimo pomešati 100 ml nikotina jačine 100mg sa 400 ml PGa (ako je recimo 100ml nikotina razblaženo u PGu) i 500 ml VGa. Tako će se dobiti baza od 1 l, jačine 10mg nikotina i 50-50 odnos PG-VG, koja se posle sipa u manje boce uz dodatak željene arome u željenom procentu.
Kod ovakvog načina miksanja, primetio sam da se onda tokom dodavanja arome, javlja negativan rezultat gde je potrebno oduzeti PG u količini u kojoj se dodaje aroma (zato što su arome uglavnom recimo u PGu rastvorene, ali ne sve, naravno) Na ovaj način se dolazi do disbalansa odnosa PG-a i VG-a, pa odnos više nije 50-50, već 52-48 ili u tom smislu. Naravno da to nećemo primetiti, ali prosto meni se ne uklapa u neki moj trip, pa ja prosto to izbegavam.

Došao sam do toga da recimo, kada dođe vreme za mućkanje, odredim šta ću da pravim, sve izračunam, upišem u svesku, odem u kuhinju, izdvojim sve sastojke i boce gde ću da pravim, merice i špriceve... Naravno, sastojke (nikotin, PG i VG, kao i arome) držim u frižideru i izvadim ih pre nego što krenem da mućkam da bi bilo na nekoj sobnoj temperaturi. Izlepim nalepnice na boce, sa natpisom šta je šta, obavezno stavim datum...
Onda, prateći svesku i spisak iz sveske, sipam prvo recimo nikotin u svaku bocu, pa PG pa VG. Naravno sve odmerim prvo pa sipam u boce. Za nikotin je najbolje špric od 10 ili 20ml i najveću iglu. Za PG i VG koristim bebeću flašicu koja ima podeoke.

Kada sve to lepo smućkam, sledi mućkanje, odnosno šejkovanje do besvesti. Kada je u bočici recimo do 100ml onda mi se kao efikasan pokazao mikser/mutilica za nes (naravno, po savetu mog ličnog vejp gurua). Za 150 i 200 ml mi nije dobra mutilica jer ne može da dohvati do dna boce... Kako god šejkujete, bitno je da od bistre tečnosti dobijete ujednačeno mutnu neprozirnu tečnost (odnosno bazu) u celoj boci. Onda mućkate još malo, pa ostavite otvorenu bocu dok se sve slegne. Zatim zatvorite bocu i odložite na neko tamno i ne toplo mesto, ali ne u frižider. Barem ja ne stavljam u frižider.

Nakon par dana, ne manje od 2 ili 3, dodam aromu. Prethodno sam već sve izračunao i tako pripremio baze, samo nisam sipao aromu odmah. Za odmeravanje arome, najbolje je koristiti manje špriceve od 5 i 3ml i insulinac od 1ml (ima podeoke na 1/10 ml).
Opet se sve doooobro promućka i opet ostavi da se slegne. I onda na ne toplo i mračno mesto da sazri. Dopisati datum kada je stavljena aroma.
Neko preporučuje mućkanje svakih par dana. Ja to ne radim, jer nisam primetio da ima efekta. Ne znači da sam u pravu.

Ostaviti da sazri koliko se preporučuje, za duvanske ne manje od 30 dana i nakon toga presuti u malu bočicu, koju ćete nositi sa sobom. Može se prebaciti recimo špricem ili preko neke manje posude koja ima pisak. Snaćićete se već. Bočice od 10, 20, 30, pa i 50 ml nisu loše. Pametno je recimo i na tu bočicu staviti nalepnicu sa aromom, %, jačinom nikotina, datumom.
Nakon toga, sipati u atomizer i uživati!

Ima naravno raznih načina pravljenja, ali je suština ista.
Preporučujem da se pročita I ova tema:
http://www.e-cigserbia.com/showthread.php?t=26698
A preporučujem i ovaj video:

Staro 29-06-2018, 16:02   #4
Nexus
Senior

Nexus's avatar

Registrovan: Feb 2016
Godine: 28
E-cig: Aegis Solo + Expromizer 4
Pohvala: 1,038
Pohvaljen: 540
Nivo reputacije: 101
Nexus je za svaku pohvaluNexus je za svaku pohvaluNexus je za svaku pohvaluNexus je za svaku pohvaluNexus je za svaku pohvaluNexus je za svaku pohvaluNexus je za svaku pohvaluNexus je za svaku pohvaluNexus je za svaku pohvaluNexus je za svaku pohvaluNexus je za svaku pohvalu

Super saveti, mislim da bi svaki početnik trebao ovo da pročita. Delove u kojima si pisao nazive za svu opremu : mod, atomizer, baterija, kao i da tečnost za ecig nije ulje, trebalo bi boldovati, jer većinom klinci koji ulaze u ovu priču svu ecig opremu počinju da nazivaju "vape", od samog atomizera do all in one uredjaja, a tečnost zovu "ukus" ili "ulje"...

Izmišljen primer - lik kupio Smok tfv8 :"Gledaj što sam nabavio novi vejp, kupio sam i novo ulje i kad sipam ne curi mi ukus nigde a daje mnogo dima!!!!11.."
Ko da je motokultivator, a ne ecig...

Izmišljen primer #2 - lik kupio smok alien kit i pride stavio tečnost jačine 12mg nic :"U što je jak ovaj vejp, mnogo se puši, ubija, izgleda da nisam još dovoljno vežbao trikove sa dimom!!1"

Izmišljen primer #3 - lik traži savete na jutjubu od poznatih nam recenzenata "Koju cigaru da kupim da ima mnogo dima? Koliko će evra da košta da kupim vejp koji se puši kao tvoj? Jel ti to uvlačiš u pluća? Jel štetno to, mama kaže da ne smem još da pušim, ali ja volim kada ima mnogo dima? Gde ima to ulje da se kupi, rekla mi sestra od tetke da je ulje otrovno, kaže na poslu kada radi sa fritezom ono ulje pršti svuda i može da se dobije rak?!!111"

Odlična tema!

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ !!! ПОД МАЧ БАТО !!! ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Nexus nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 30-06-2018, 18:48   #5
radna skela
Veteran

radna skela's avatar

Registrovan: Jun 2016
E-cig: joytech ego twist + evod
Pohvala: 624
Pohvaljen: 472
Nivo reputacije: 132
radna skela ima čime da se ponosiradna skela ima čime da se ponosiradna skela ima čime da se ponosiradna skela ima čime da se ponosiradna skela ima čime da se ponosiradna skela ima čime da se ponosiradna skela ima čime da se ponosiradna skela ima čime da se ponosiradna skela ima čime da se ponosiradna skela ima čime da se ponosiradna skela ima čime da se ponosi

Svaka cast na trudu @Jagodinac, vrlo temeljno, sve na jednom mestu!!! Respect!
radna skela nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 07-12-2018, 13:45   #6
Milivoje Lampa
Aktivan član

Milivoje Lampa's avatar

Registrovan: Sep 2018
Pohvala: 2
Pohvaljen: 5
Nivo reputacije: 6
Milivoje Lampa je na dobrom putu

Imam pitanje da li mogu na mojoj bateriji od ijust 3 da koristim neki mtl atomizer i koje su preporuke?

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
Milivoje Lampa nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 07-12-2018, 13:59   #7
Dj_
Veteran

Dj_'s avatar

Registrovan: Mar 2018
E-cig: chinese middle class
Pohvala: 1,175
Pohvaljen: 893
Nivo reputacije: 205
Dj_ je za svaku pohvaluDj_ je za svaku pohvaluDj_ je za svaku pohvaluDj_ je za svaku pohvaluDj_ je za svaku pohvaluDj_ je za svaku pohvaluDj_ je za svaku pohvaluDj_ je za svaku pohvaluDj_ je za svaku pohvaluDj_ je za svaku pohvaluDj_ je za svaku pohvalu

Naravno da možeš.
Otpor je bitan, pošto se ponaša kao mehanički mod (4.2 V kad je skroz napunjen, prazni se do ~3 V)

P = U * I
I = U / R

Znači sa 1 Ohm će biti oko 17 W u početku, 13 - 14 na pola puta, oko 10 W pri kraju.

' mehaničari ' su gađali ~ 1.2 Ω
Dj_ nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 07-12-2018, 14:30   #8
Milivoje Lampa
Aktivan član

Milivoje Lampa's avatar

Koji atomizer bi mi preporucio.

Staro 07-12-2018, 14:43   #9
RC36
Senior

RC36's avatar

Registrovan: Jan 2017
Godine: 25
E-cig: 101
Pohvala: 1,195
Pohvaljen: 760
Nivo reputacije: 125
RC36 je za svaku pohvaluRC36 je za svaku pohvaluRC36 je za svaku pohvaluRC36 je za svaku pohvaluRC36 je za svaku pohvaluRC36 je za svaku pohvaluRC36 je za svaku pohvaluRC36 je za svaku pohvaluRC36 je za svaku pohvaluRC36 je za svaku pohvaluRC36 je za svaku pohvalu

Za povlacenje direktno u pluca ili u usta pa u pluca?

Sent from my F3311 using Tapatalk
RC36 nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 07-12-2018, 14:43   #10
Dj_
Veteran

Dj_'s avatar

Dj_ je za svaku pohvaluDj_ je za svaku pohvaluDj_ je za svaku pohvaluDj_ je za svaku pohvaluDj_ je za svaku pohvaluDj_ je za svaku pohvaluDj_ je za svaku pohvaluDj_ je za svaku pohvaluDj_ je za svaku pohvaluDj_ je za svaku pohvaluDj_ je za svaku pohvalu

Ne znam da li hoćeš rba (sâm da praviš grejače) ili fabričke nameravaš koristiti.
Ne znam koliko si spreman da potrošiš na M2L atty i da li to želiš u domaćoj radnji, ili iz Kine + čekanje.
Ne znam da li ti smeta estetska promena (22 mm atomizer na deblju cevku), boje, zapremina..

Ja sam ' restricted DL ' korisnik, parim ujutru M2L jedno 15 minuta;
Onda koristim jedan od ove tri: eXpromizer V3 fire, Merkava V 2, Joyetech Ego One sa CLR glavom i fiberglass setapom..
Staro 07-12-2018, 14:47   #11
Milivoje Lampa
Aktivan član

Milivoje Lampa's avatar

Citat:
Originalna poruka od RC36 Vidi poruku
Za povlacenje direktno u pluca ili u usta pa u pluca?

Sent from my F3311 using Tapatalk
Za povlacenje u pluca vec imam ello duro zanima me mtl. Pa sta znam neki mi preporucise da je bolje da koristim fabricke grejace a neki da ipak mogu sam da motam posto baterija poseduje zastitu od kratkog spoja ali je ipak bolje mod sa ekranom tako da ne znam .

Staro 07-12-2018, 14:53   #12
Dj_
Veteran

Dj_'s avatar

Ne znam ni da li ćeš ostati na Eleaf iJust 3 baterijskom modu, ili ćeš uzeti odmah i napredniji mod.
[ne znaš ni ti :-o ;D]

-_______________-
Preporuka

Joyetech Ego One Mega, Joyetech Ego One Mega V2, Joyetech Tron S ili T (sve su 4 ml)

Fabrički M2L grejači za njega:
CL 1 Ohm, CLC keramički 1 Ohm, proCL 0.6 Ohm SS 316 L
CLR 1 Ohm (spreman za korišćenje, međutim dovoljno je menjati samo vatu u početku, posle i žicu -! RBA ! )

Da bude interesantnija priča, ima sve ove grejače i u DL varijanti (0.5 Ohm) izuzev SS 316 L

---------- Post dodan 07-12-2018 u 16:11 ----------

Preporuka 2:

KangerTech Subtank/Toptank Mini

Ovde možeš koristiti sve 'starije' Evod grejače(kao u Protank/Aerotank) za M2L, reparacija je jednostavna.
Ima i svoje fabričke glave, svaka veća od 1 Ohm odgovara za imitiranje analogne cigarete.

Atomizer ima i RBA bazu
Staro 07-12-2018, 16:19   #13
Milivoje Lampa
Aktivan član

Milivoje Lampa's avatar

Razmisljam se da uzmem eleaf ikuu i200 posto ima integrisanu bateriju jer mi je smor da vadim baterije punim la vracam i td.

Zahvalili :
Staro 07-12-2018, 16:23   #14
Bratzza
Veteran

Bratzza's avatar

Registrovan: Dec 2017
Godine: 48
E-cig: KFL+V2 & EpicSMPL
Pohvala: 1,280
Pohvaljen: 717
Nivo reputacije: 130
Bratzza je za svaku pohvaluBratzza je za svaku pohvaluBratzza je za svaku pohvaluBratzza je za svaku pohvaluBratzza je za svaku pohvaluBratzza je za svaku pohvaluBratzza je za svaku pohvaluBratzza je za svaku pohvaluBratzza je za svaku pohvaluBratzza je za svaku pohvaluBratzza je za svaku pohvalu

Slazem se sa Dj_. Joyetech eGo MEGA V2 sa CLR grejacima pa biraj. Bateriju eGo Mega TWIST+ (Joyetech) nesto slicno Unimaxu koristim vec skoro godinu i nema znakova zamora.(razkikaka je sto ima podesavanje snage-W) a premotavanje grejaca na Joyetech CLR grejacima lakse nego na grejacima za Protank.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Bratzza nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 08-12-2018, 18:54   #15
Milivoje Lampa
Aktivan član

Milivoje Lampa's avatar

Videcu prija mi dtl ali ljudima oko mene ne. A kako se razlikuju dtl i mtl atomizeri?

Odgovorite na temu

e-cigSerbia Forum > Zajednica vapera > Početnički kutak

Pošalji link

Alati za teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Vi ne možete pisati nove teme
Vi ne možete pisati replike
Vi ne možete prikačiti fajlove
Vi ne možete menjati vaše postove

BB kod je On
Smajliji su On
[IMG] kod je On
HTML kod je Off

Pređi na

Vremenska zona je GMT +1. Trenutno je 03:48 sati.