Home Register FAQ
 e-cigSerbia Forum
Google+
Vi imate novu PP! Kliknite ovde kako bi pročitali!
Ako ste ovde prvi put, obavezno pogledajte odgovore na često postavljana pitanja. Morate biti član foruma da bi mogli učestvovati u diskusijama.
Za registraciju kliknite ovde, unesite potrebne podatke i za par minuta bićete član Foruma. Za pregledanje poruka, izaberite forum sa liste ispod.

Idi nazad   e-cigSerbia Forum > e-cigSerbia caffe > Opuštanje > U slobodno vreme
Zaboravljena šifra? Registracija

Odgovorite na temu

Alati za teme Način prikaza
Staro 03-12-2017, 16:10   #1
alfini0507
Veteran

alfini0507's avatar

Registrovan: Oct 2012
Godine: 44
E-cig: Nemesis GPPAPS VTCmini Rosev2s Kayfuni GBell Pulse
Pohvala: 2,899
Pohvaljen: 3,691
Nivo reputacije: 609
alfini0507 ima reputacijualfini0507 ima reputacijualfini0507 ima reputacijualfini0507 ima reputacijualfini0507 ima reputacijualfini0507 ima reputacijualfini0507 ima reputacijualfini0507 ima reputacijualfini0507 ima reputacijualfini0507 ima reputacijualfini0507 ima reputaciju
Showoff Kucne majstorije

5x2,5 je dovoljno za tih 5kw... Samo pritegni srafcice na kontaktima i ne preteruj sa osiguracem, tj bolje je slabiji da lakse izbaci ako ne daj Boze zatreba...

PS @c-hell idi bre u peršun... Pa gde ga iskopa ja sam ovo i zaboravio...

Sent from my E2105 using Tapatalk

alfini0507 nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 03-12-2017, 16:36   #2
ezgeta
Veteran

ezgeta's avatar

Registrovan: Sep 2013
Godine: 41
E-cig: modovi,rta,rda
Pohvala: 1,127
Pohvaljen: 1,279
Nivo reputacije: 267
ezgeta ima reputacijuezgeta ima reputacijuezgeta ima reputacijuezgeta ima reputacijuezgeta ima reputacijuezgeta ima reputacijuezgeta ima reputacijuezgeta ima reputacijuezgeta ima reputacijuezgeta ima reputacijuezgeta ima reputaciju
Uobičajeno Re: Jednostavno - mi vaperi :)

25A (automatski)mi u ormanu za struju a 20A u stanu.(keramicki)(rasterecene faze maximalno po potrošacima)
e da instalacija iz 60tih
thanks

"Prvo te ignorišu,onda ti se podsmevaju,pa ti se suprotstavljaju,i na kraju pobediš." Mahatma Gandhi
ezgeta nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 03-12-2017, 18:32   #3
shomy_ksh
Moderator

shomy_ksh's avatar

Registrovan: Feb 2014
E-cig: VTCmini & kfl+
Pohvala: 1,485
Pohvaljen: 2,478
Nivo reputacije: 432
shomy_ksh ima reputacijushomy_ksh ima reputacijushomy_ksh ima reputacijushomy_ksh ima reputacijushomy_ksh ima reputacijushomy_ksh ima reputacijushomy_ksh ima reputacijushomy_ksh ima reputacijushomy_ksh ima reputacijushomy_ksh ima reputacijushomy_ksh ima reputaciju

Citat:
Originalna poruka od ezgeta Vidi poruku
25A (automatski)mi u ormanu za struju a 20A u stanu.(keramicki)(rasterecene faze maximalno po potrošacima)
e da instalacija iz 60tih
thanks
5x2.5 bi trebalo da nosi tih 5kw lepo ali 10m + losi kontakti je verovatno razlog grejanja. Izvadi osigurac, rasturi uticnicu i provodnike osmirglaj da imaju bolji kontakt, zameni utikac / rasturi i osmirglaj provodnike da imaju bolji kontakt, otvori pec i osmirglaj provodnike i kleme da bude boljeg kontakta. Svud po malo da gubi + tih 10m i eto grejanja. I, da se ja pitam za tu grejalicu ne bih isao preko 16A osigurac jer je pitanje da li se instalacija u zidu greje

shomy_ksh nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 03-12-2017, 19:13   #4
ezgeta
Veteran

ezgeta's avatar

ezgeta ima reputacijuezgeta ima reputacijuezgeta ima reputacijuezgeta ima reputacijuezgeta ima reputacijuezgeta ima reputacijuezgeta ima reputacijuezgeta ima reputacijuezgeta ima reputacijuezgeta ima reputacijuezgeta ima reputaciju

@shomy_ksh upravo sam i imao nameru ujutru da to odradim kad sam osetio cudan miris misleci da je to uzrok pa sam nastavio da spavam.inace 16A mislim da bi bilo malo jer su na tim fazama sve trofazni potrosaci (3*TA i Šporet)

"Prvo te ignorišu,onda ti se podsmevaju,pa ti se suprotstavljaju,i na kraju pobediš." Mahatma Gandhi
Staro 03-12-2017, 19:23   #5
Vapoholic
Veteran

Vapoholic's avatar

Registrovan: Jul 2014
Godine: 47
E-cig: Imam, hvala! ;)
Pohvala: 6,029
Pohvaljen: 7,531
Nivo reputacije: 1093
Vapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputaciju

Brate, za***avaš se sa životom...

"Duboko u tebi strasti slamaju i ono što je preostalo i ono što ne postoji..."

Smoke free since 11-07-2014
Vapoholic nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 03-12-2017, 20:22   #6
Duca
Senior

Duca's avatar

Registrovan: Dec 2013
Pohvala: 209
Pohvaljen: 177
Nivo reputacije: 51
Duca ima čime da se ponosiDuca ima čime da se ponosiDuca ima čime da se ponosiDuca ima čime da se ponosiDuca ima čime da se ponosiDuca ima čime da se ponosiDuca ima čime da se ponosiDuca ima čime da se ponosiDuca ima čime da se ponosiDuca ima čime da se ponosiDuca ima čime da se ponosi

Citat:
Originalna poruka od shomy_ksh Vidi poruku
5x2.5 bi trebalo da nosi tih 5kw lepo ali 10m + losi kontakti je verovatno razlog grejanja. Izvadi osigurac, rasturi uticnicu i provodnike osmirglaj da imaju bolji kontakt, zameni utikac / rasturi i osmirglaj provodnike da imaju bolji kontakt, otvori pec i osmirglaj provodnike i kleme da bude boljeg kontakta. Svud po malo da gubi + tih 10m i eto grejanja. I, da se ja pitam za tu grejalicu ne bih isao preko 16A osigurac jer je pitanje da li se instalacija u zidu greje
Da, trebalo bi da nosi, ali ako je napon bar 220 na ulazu u pec. Obzirom da na fazama vec ima ohoho potrošača, pa pad napona zbog dužine kabla, pa poneki loš kontakt i prelazni otpori i eto belaja. Video sam kako gori kabl u zidu (od table sa osiguracima u stanu do table kod sata..tih 30ak santimetara kabla je bilo usijano..usijano ko ringla, a produžni kabl od utičnice do TA peci je bio onako.. umereno ugrejan. Razlog i uzrok celog problema- razlabavljen kontakt kod osigurača koji je uzrokovao veliki prelazni otpor, samim tim i pad napona a kao posledicu zamalo pozar.
Ja sam prošle godine imao havariju kad mi je izgoreo kabl od konzole do GRO. Sve tri faze istovremeno. Najverovatniji razlog dugogodišnje opterecenje kabla na mestu gde je savijen pod isuvise velikim uglom-prelomljen. Inace se ne grejem na struju ali u kuci su tri stana sto je sasvim dovoljnoda u vreme kad svi poukljucuju sve dodje do problema.
Znam da je besparica i da se nema ali gledaj da ne štediš tamo gde se uštedeti ne može. Ili makar da dovedes koliko toliko u red na nacin kako ti je kolega predložio.

Ja kad ga opravim onda ga opravim, a, ako ne mogu da ga opravim onda uzmem čekić i brusilicu i onda mogu da ga opravim.
-Jel gotov paprikaš?
-Nije.
-Kako nije?
-Lepo nije.
-Kad će biti gotov?
-Kad ga pojedem.
Duca nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 03-12-2017, 21:12   #7
ezgeta
Veteran

ezgeta's avatar

naravno da sam uradio,hvala na brizi.kod starih instalacija,na kablovima su upletene izolacije od nekog materijala koji je bio zapaljiv(kao kanap)sto je i uzrokovalo mnoge požare.danasnji kablovi u instalacijama imaju 3duplu zaztitu,izolacionu,temperaturnu i neki prah protiv pozara.tako isto i prva zastita su osiguraci u objektu,druga u razvodnom ormanu i treca izvan objekta,visokonaponski 3 kom za po svaku fazu.teoretski ako otkaze prva tu je druga,a na kraju i treca zastita.kod produznih kablova treba posebno paziti odnos potrosaca i poprecnog preseka,da je iz 1 dela,i da sam kabl bude uza zid lepo ušuškan.kod mene u stanu su nove instalacije,al u samoj zgradi su stare,od ormana za struju do stanova,koje nikako da se dogovorimo da promenimo iako nam se palio orman za struju koji je još da problem bude veci od drveta.
p.s. @shomy_ksh produzni se ne greje vise od kako sam ponovio krajeve i ocistio kontakte.

Zahvalili :
Staro 03-12-2017, 21:15   #8
Vapoholic
Veteran

Vapoholic's avatar

Registrovan: Jul 2014
Godine: 47
E-cig: Imam, hvala! ;)
Pohvala: 6,029
Pohvaljen: 7,531
Nivo reputacije: 1093
Vapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputaciju

Extra...

"Duboko u tebi strasti slamaju i ono što je preostalo i ono što ne postoji..."

Smoke free since 11-07-2014
Vapoholic nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 03-12-2017, 21:32   #9
Duca
Senior

Duca's avatar

Duca ima čime da se ponosiDuca ima čime da se ponosiDuca ima čime da se ponosiDuca ima čime da se ponosiDuca ima čime da se ponosiDuca ima čime da se ponosiDuca ima čime da se ponosiDuca ima čime da se ponosiDuca ima čime da se ponosiDuca ima čime da se ponosiDuca ima čime da se ponosi

@ezgeta
produzni se ne greje vise od kako sam ponovio krajeve i ocistio kontakte.
Bravo!
Poboljsao si kontakte, smanjio prelazne otpore i...eto ....
A za tu instalaciju od razvodnih tabli do GRO ukljucujuci i zamenu GRO..resavajte sto pre..

Ja kad ga opravim onda ga opravim, a, ako ne mogu da ga opravim onda uzmem čekić i brusilicu i onda mogu da ga opravim.
-Jel gotov paprikaš?
-Nije.
-Kako nije?
-Lepo nije.
-Kad će biti gotov?
-Kad ga pojedem.
Staro 03-12-2017, 21:43   #10
ezgeta
Veteran

ezgeta's avatar

e koliko sam im pisao ,pokusavao i nista,nasa posla..ni predsednika k.s. ne mozemo da se dogovorimo da izaberemo.

Staro 03-12-2017, 22:49   #11
alfini0507
Veteran

alfini0507's avatar

Registrovan: Oct 2012
Godine: 44
E-cig: Nemesis GPPAPS VTCmini Rosev2s Kayfuni GBell Pulse
Pohvala: 2,899
Pohvaljen: 3,691
Nivo reputacije: 609
alfini0507 ima reputacijualfini0507 ima reputacijualfini0507 ima reputacijualfini0507 ima reputacijualfini0507 ima reputacijualfini0507 ima reputacijualfini0507 ima reputacijualfini0507 ima reputacijualfini0507 ima reputacijualfini0507 ima reputacijualfini0507 ima reputaciju

Ne gine vam upravnik... I to napredni... A onda ste obrali bostan...

Sent from my E2105 using Tapatalk

alfini0507 nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 03-12-2017, 23:06   #12
shomy_ksh
Moderator

shomy_ksh's avatar

shomy_ksh ima reputacijushomy_ksh ima reputacijushomy_ksh ima reputacijushomy_ksh ima reputacijushomy_ksh ima reputacijushomy_ksh ima reputacijushomy_ksh ima reputacijushomy_ksh ima reputacijushomy_ksh ima reputacijushomy_ksh ima reputacijushomy_ksh ima reputaciju

Citat:
Originalna poruka od Duca Vidi poruku
Da, trebalo bi da nosi, ali ako je napon bar 220 na ulazu u pec.
Mislis 380v Imao sam u vidu i pad napona i to da su i ostali potrosaci na istom osiguracu, ali i cinjenicu da sve tri faze optereti podjednako (bar u teoriji podjednako).

Predlozio sam da poradi na ostvarenju boljeg kontakta sa minimalnim ulaganjem(ukoliko je potrebna zamena uticnice i utikaca)...ali naravno, nema mesta igranju sa strujom.

Staro 04-12-2017, 00:18   #13
Duca
Senior

Duca's avatar

Mislio sam na 220...obicno u jake potrošače roknu trofazni kabl i onda po jednu fazu na svaki grejač, a nula zajednička.
Naročito TA peći i šporeti. Pa ti onda gledaj koliko je to ampera po fazi. Najčešća pec kod nas (popularna Magnohromova trojka) se tako vezuje kao i šporeti (jedna faza rerna, i po jedna na svake dve ringle a nula opet zajednička. Pa ti sad biraj..oces da se greješ, da se kupaš ili da peces butkicu u rerni. e, nece da može..il ce da ti bude hladno, ili si gladan il smrduckas...moras da biras sta i kad od ta tri... I kažu povezano trofazno. Nije trofazno nego monofazno samo su prividno rasterecene faze. I onda imas 1kw po fazi samo za pec..plus bojler plus šporet, a za kucnu instalaciju je poprecni presek 2,5mm koja se štiti osiguracem od 16 A. i dodaj na to da ces na bar jednoj fazi imati u jednom trenutku i bojler i neku ringlu ili rernu..eto 4-5kv ocas posla.

-Jel gotov paprikaš?
-Nije.
-Kako nije?
-Lepo nije.
-Kad će biti gotov?
-Kad ga pojedem.
Staro 04-12-2017, 05:30   #14
ezgeta
Veteran

ezgeta's avatar

ok,to je bas jasno objasnjeno,nego jel zna neko kako se naj bolje i naj sigurnije rasterecuje struja kod visokih potrošaca osim što se koristi 3faze.i da li grejac onda radi na 220 ili 380V,(ako je napon izmedu faza 380V)i cemu sluze osiguraci od 20A,i koliko kw je max za kabl 2.5..i šta je zvezda a sta trougao veza.i zasto mi ne koristimo 120-220V kad je mnogo sigurnije

Staro 04-12-2017, 06:10   #15
shomy_ksh
Moderator

shomy_ksh's avatar

220v, jer svaki grejac koristi fazu i nulu a faze su razdeljene za svaki grejac posebno. A koliko A tih 5kw vuce na sigurnih 120v

2.5 presek bi trebalo do 25A

@Duca - meni su u stanu glavni osiguraci 3x16A gde niko nikad nije vodio racuna da se ugasi jedno da bi se ukljucilo drugo, tipa, karolifer(2kw) bojiler(2kw) i grejalica u kupatilu (1.2kw), pored svih ostalih uredjaja, su sinoc bili ukljuceni u isto vreme.
U stanu, koje amperaze su osiguraci, znam samo da su svi originalni sa peskom, tj ni jedan nije "licnovan". U principu se slazem s tobom s tim sto bih dodao da se osiguraci i instalacija u kuci rade po potrebi a ne po defaultu. Deda je u stanu radio instalaciju jer nije verovao onima koji su gradili, a posto je i sam radio instalacije, cini mi se da je negde stavljao 4 a negde 2.5.

Prebacam postove u temu kucne majstorije da rasteretimo ovu.

Zahvalili :
Odgovorite na temu

e-cigSerbia Forum > e-cigSerbia caffe > Opuštanje > U slobodno vreme

Pošalji link

Alati za teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Vi ne možete pisati nove teme
Vi ne možete pisati replike
Vi ne možete prikačiti fajlove
Vi ne možete menjati vaše postove

BB kod je On
Smajliji su On
[IMG] kod je On
HTML kod je Off

Pređi na

Vremenska zona je GMT +1. Trenutno je 17:40 sati.