Home Register FAQ
 e-cigSerbia Forum
Vi imate novu PP! Kliknite ovde kako bi pročitali!
Ako ste ovde prvi put, obavezno pogledajte odgovore na često postavljana pitanja. Morate biti član foruma da bi mogli učestvovati u diskusijama.
Za registraciju kliknite ovde, unesite potrebne podatke i za par minuta bićete član Foruma. Za pregledanje poruka, izaberite forum sa liste ispod.

Idi nazad   e-cigSerbia Forum > Pravila Foruma, obaveštenja, pitanja > Podrška, pitanja i sugestije
Zaboravljena šifra? Registracija

Podrška, pitanja i sugestije Sve sto želite da kažete u vezi samog foruma

Odgovorite na temu

Alati za teme Način prikaza
Staro 19-02-2020, 17:18   #16
Goran_M.
Senior

Goran_M.'s avatar

Registrovan: Mar 2015
Pohvala: 370
Pohvaljen: 1,647
Nivo reputacije: 229
Goran_M. ima reputacijuGoran_M. ima reputacijuGoran_M. ima reputacijuGoran_M. ima reputacijuGoran_M. ima reputacijuGoran_M. ima reputacijuGoran_M. ima reputacijuGoran_M. ima reputacijuGoran_M. ima reputacijuGoran_M. ima reputacijuGoran_M. ima reputaciju
Uobičajeno Re: Udruzenje

Ako vam primjer ove naše HR udruge i vidljivi rezultati vezano za spriječavanje uvođenja trošarine (akcize) na e-tekućine nije dovoljna motivacija da i vi uradite isto onda bogami ne znam šta je... Stanje "ne diraj me, ne diram te" je bilo i kod nas dok se država nije "dosjetila". Sreća da postoji udruga i da smo se izborili jer u suprotnom vaperi u Hrvatskoj bi doslovno "isparili". Bilo je vrlo aktivno, od potpisivanja peticije, lobiranja kod oporbe, trčanja od ministarstva zdravstva, financija... pa do svih mogućih medija (sve televizije sa državnom frekvencijom, novine...)
Mislim da je kod vas u Srbiji već uvedena akciza od 4 din/ml. Ako budete samo stajali skrštenih ruku nadajući se da "neće valjda" onda ćete se gadno zayebat jer jednom kad krene država nema milosti, a tad će vam i "đavo" bit kriv. I zato: Buđenje!!! 💨💨💨

Eleaf iStick Pico + Merlin RTA, iStick 40W TC + Kangertech Protank ll, iStick 30W + Kayfun Lite Pawns
Goran_M. nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 19-02-2020, 17:23   #17
Gruzanin
Nov član

Registrovan: Oct 2019
Pohvala: 0
Pohvaljen: 13
Nivo reputacije: 4
Gruzanin je na dobrom putuGruzanin je na dobrom putu

Goran_M

slazem sa tobom 100 %
Gruzanin nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 19-02-2020, 17:32   #18
Mad AG
Veteran

Mad AG's avatar

Registrovan: Jul 2018
Pohvala: 453
Pohvaljen: 550
Nivo reputacije: 112
Mad AG je za svaku pohvaluMad AG je za svaku pohvaluMad AG je za svaku pohvaluMad AG je za svaku pohvaluMad AG je za svaku pohvaluMad AG je za svaku pohvaluMad AG je za svaku pohvaluMad AG je za svaku pohvaluMad AG je za svaku pohvaluMad AG je za svaku pohvaluMad AG je za svaku pohvalu

Dokle god imamo ovakve parazite na vlasti,nema nama nade za bilo kakav boljitak ili sprečavanje svega onog lošeg po nas što su naumili da urade.Ko misli da ovi slušaju glas naroda i da rade za dobrobit naroda,taj je prespavao zadnjih 20 godina.Preostaje nam samo nada da ostane barem na ovome kako je sada.

AG no1
Mad AG nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 19-02-2020, 17:43   #19
Gruzanin
Nov član

Citat:
Originalna poruka od Mad AG Vidi poruku
Dokle god imamo ovakve parazite na vlasti,nema nama nade za bilo kakav boljitak ili sprečavanje svega onog lošeg po nas što su naumili da urade.Ko misli da ovi slušaju glas naroda i da rade za dobrobit naroda,taj je prespavao zadnjih 20 godina.Preostaje nam samo nada da ostane barem na ovome kako je sada.

AG no1
Sto mislis da u Frabcusku je bolja vlast ?
Staro 19-02-2020, 18:02   #20
Marko021
Senior

Marko021's avatar

Registrovan: Feb 2015
Godine: 40
E-cig: ArmorPro, Siren 2, Brzrkr
Pohvala: 328
Pohvaljen: 273
Nivo reputacije: 84
Marko021 ima čime da se ponosiMarko021 ima čime da se ponosiMarko021 ima čime da se ponosiMarko021 ima čime da se ponosiMarko021 ima čime da se ponosiMarko021 ima čime da se ponosiMarko021 ima čime da se ponosiMarko021 ima čime da se ponosiMarko021 ima čime da se ponosiMarko021 ima čime da se ponosiMarko021 ima čime da se ponosi

Citat:
Originalna poruka od Goran_M. Vidi poruku
Ako vam primjer ove naše HR udruge i vidljivi rezultati vezano za spriječavanje uvođenja trošarine (akcize) na e-tekućine nije dovoljna motivacija da i vi uradite isto onda bogami ne znam šta je... Stanje "ne diraj me, ne diram te" je bilo i kod nas dok se država nije "dosjetila". Sreća da postoji udruga i da smo se izborili jer u suprotnom vaperi u Hrvatskoj bi doslovno "isparili". Bilo je vrlo aktivno, od potpisivanja peticije, lobiranja kod oporbe, trčanja od ministarstva zdravstva, financija... pa do svih mogućih medija (sve televizije sa državnom frekvencijom, novine...)
Mislim da je kod vas u Srbiji već uvedena akciza od 4 din/ml. Ako budete samo stajali skrštenih ruku nadajući se da "neće valjda" onda ćete se gadno zayebat jer jednom kad krene država nema milosti, a tad će vam i "đavo" bit kriv. I zato: Buđenje!!! 💨💨💨

Sta si ti konkretno uradio u HR po tom pitanju? Isao na ulicu? Nosio neki znak? Lepio neke plakate? Ili si prosto postojao? Ovo nije moj pokusaj da te uvredim, vec da ti kazem da su se izborile kompanije koje bi gubile hiljade evra mesecno da je taj zakon o akcizi prosao. Nek su udruze ove nase DVE iz Srbije pa nek prave sta oce.
Sa druge strane ovde u Srbiji niko ne uvodi, niti prica o uvodjenju akcize (trosarine) na ista vezano za vape. Postoji samo PDV (odnosno Value Added Tax) i monopol ove dve kompanije.

Nema 4din/ml, ne znam ko je to izmislio. To su vama u HR hteli da uvedu (nesto slicno). Kod nas su tecnosti vec preskupe i bez toga, ja ne znam ko to i kupuje, al svaka dodatna taksa stavlju definitivnu tacku na prodaju bilo cega tecnog za e-cig.

motam, muckam, mesam, sipam i presipam i
Marko021 nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 19-02-2020, 18:20   #21
Raka 1971
Moderator

Raka 1971's avatar

Registrovan: Mar 2016
Godine: 48
E-cig: vt75 nano+berserker V1
Pohvala: 676
Pohvaljen: 3,722
Nivo reputacije: 680
Raka 1971 ima reputacijuRaka 1971 ima reputacijuRaka 1971 ima reputacijuRaka 1971 ima reputacijuRaka 1971 ima reputacijuRaka 1971 ima reputacijuRaka 1971 ima reputacijuRaka 1971 ima reputacijuRaka 1971 ima reputacijuRaka 1971 ima reputacijuRaka 1971 ima reputaciju

@Marko021
Akciza u iznosu od 4.34 din/ml (možda koja para gore-dole) na tečnosti, arome i nikotin postoji kod nas poodavno. Naplaćuje se na carini kada naručuješ iz inostranstva.
Tako je u teoriji i po zakonu, a u praksi se dešavalo da pojedini paketi prođu bez tog nameta. Kako se kome zalomi.

Послато са SM-N975F уз помоћ Тапатока

Raka 1971 nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 19-02-2020, 19:24   #22
Marko021
Senior

Marko021's avatar

Marko021 ima čime da se ponosiMarko021 ima čime da se ponosiMarko021 ima čime da se ponosiMarko021 ima čime da se ponosiMarko021 ima čime da se ponosiMarko021 ima čime da se ponosiMarko021 ima čime da se ponosiMarko021 ima čime da se ponosiMarko021 ima čime da se ponosiMarko021 ima čime da se ponosiMarko021 ima čime da se ponosi

To se placa pri uvozu ili placa onaj ko proizvodi i stavlja u promet.
(nisam znao za ovo, priznajem)

Kod:
https://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_duvanu.html
Citat:
Član 14a

Tečnostima za punjenje elektronskih cigareta, u smislu ovog zakona, smatraju se proizvodi iz tarifne oznake nomenklature CT 3824 99 56 00 i 3824 99 57 00 koji prilikom korišćenja elektronske cigarete na predviđeni način stvaraju paru za udisanje, kao i tečnosti za punjenje elektronskih cigareta sadržane u drugim proizvodima koji se svrstavaju u tarifnu oznaku nomenklature CT 8543 70 70 00.

Akciza na tečnosti za punjenje elektronskih cigareta iznosi 4,32 dinara po mililitru.
ali ta akciza realno ne opravdava poskupljenje tecnosti kod nas sa ~900din 30ml na skoro 2000din za 30ml. Ja to svejedno pravim sam pa placam arome (uvoz iz HR) i kupujem Nikotin, PG i VG. U jednoj prodavnici je nikotin 100ml pakovanje (50mg/ml) bukvalno skoro 3x skuplji nego u drugoj, tako da od njih ne kupujem maltene nista sto bas bas ne moram.

Staro 19-02-2020, 19:44   #23
Raka 1971
Moderator

Raka 1971's avatar

Registrovan: Mar 2016
Godine: 48
E-cig: vt75 nano+berserker V1
Pohvala: 676
Pohvaljen: 3,722
Nivo reputacije: 680
Raka 1971 ima reputacijuRaka 1971 ima reputacijuRaka 1971 ima reputacijuRaka 1971 ima reputacijuRaka 1971 ima reputacijuRaka 1971 ima reputacijuRaka 1971 ima reputacijuRaka 1971 ima reputacijuRaka 1971 ima reputacijuRaka 1971 ima reputacijuRaka 1971 ima reputaciju

Plaćaju i jedni i drugi. Isto kao i svi ostali koji imaju veze sa akciznom robom. Da sad ne širimo mnogo priču o razlici u akcizama za domace proizvode i iste proizvode iz uvoza, suština je da se globa plaća.
A što se tiče cena u radnjama....jbg, svako ima neku svoju ekonomsku računicu i poslovnu politiku. Ponuda je takva kakva je, pa ko voli nek izvoli.

Послато са SM-N975F уз помоћ Тапатока

Raka 1971 nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 19-02-2020, 20:01   #24
Jagodinac
Moderator

Jagodinac's avatar

Registrovan: Dec 2013
E-cig: Eleaf iStick Pico 75W
Pohvala: 1,435
Pohvaljen: 749
Nivo reputacije: 156
Jagodinac je za svaku pohvaluJagodinac je za svaku pohvaluJagodinac je za svaku pohvaluJagodinac je za svaku pohvaluJagodinac je za svaku pohvaluJagodinac je za svaku pohvaluJagodinac je za svaku pohvaluJagodinac je za svaku pohvaluJagodinac je za svaku pohvaluJagodinac je za svaku pohvaluJagodinac je za svaku pohvalu

@Gruzanin, ti si potpuno u pravu, u suštini, ali ono što @Marko021 govori je realnost u kojoj mi živimo. Ovde jednostavno nema mogućnosti za delovanje koje će imati rezultat na duže staze.

U Srbiji je recimo aktivna zabrana pušenja u javnim ustanovama, od bolnica do ustanova kulture. Takav je zakon. I ja sad imam jedno pitanje za tebe, @Gruzanin: šta misliš, u koliko ustanova je zapravo pušenje zabranjeno i potpuno ukinuto?

Realni odgovor je: ni u jednoj! Mislim, zvanično jeste u svakoj. I zvanično postoji osoba u svakoj ustanovi (imenovana rešenjem ili odlukom direktora) koja je zadužena za kontrolu zabrane pušenja. U realnosti to izgleda tako da se ne puši u čekaonici kod doktora, ali u doktorovoj "sobi za odmor" je naravno, dozvoljeno. Isto je i sa svim ostalim ustanovama, pa čak i u gradskoj skupštini ili gradskoj upravi. Svuda postoji prostorija za pušenje.

Isto je i sa ovim našim sportom. Radim u ustanovi gde je zabranjeno pušenje, ali je zakon o zabrani pušenja doneo samo to da nije baš dozvoljeno da se puši u svim kancelarijama, ali obavezno u svakoj ustanovi postoji kancelarija u kojoj se svi skupljaju i puše. Iako je to zvanično zabranjeno.

Pošto nisam pušač, već vejper, mogu da vejpujem u svojoj kancelariji i u hodniku i u svim kancelarijama. Osim ako nekome smeta, naravno, ali nikome ne smeta, već svi kažu: "Blago tebi, ne pališ duvan!". I tako ti u praksi izgleda "ne diram te, ne diraš me".

A da li treba da postoji udruženje? Apsolutno mislim da da, međutim tu se postavlja pitanje koliko ono zaista može uraditi i šta zapravo treba da uradi u koordinatnom sistemu koji trenutno postoji u zemlji zvanoj Srbistan.

Posle iskustva Austrije pretprošle godine, gde su me svuda posmatrali kao gubavog što vejpujem ili Amerike prošle godine, gde je SVUDA zabranjeno i pušenje i vejpovanje, u Srbiji je raj....

Trenutno bez super unicum naloga! Vratio sam se na svoj originalni nalog...
Jagodinac nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 19-02-2020, 20:26   #25
Gruzanin
Nov član

Koliko znam Srbija nije banana repiblika, ima zakon ima nacin da se sprovodi,
U francusku ima malo vise od 400 000 norma, sve je komplikovan i skupo ali uvek ima nacin.
Polako ali sigurno bice sutraa zabranjeno da se pusi, mozda ce trebati vise vremena da se to sprovede u Srbiji, ali bilo kako : bice
Zato mora da bude udruzenje sa sto vise clanova da ima tezinu .
Znam kakva je situacija u Srbiji ALI nista nije bolje ili lakse u inostranstvo.
Staro 19-02-2020, 20:32   #26
Milanez
Veteran

Milanez's avatar

Registrovan: Aug 2016
Godine: 42
Pohvala: 2,165
Pohvaljen: 866
Nivo reputacije: 224
Milanez je za svaku pohvaluMilanez je za svaku pohvaluMilanez je za svaku pohvaluMilanez je za svaku pohvaluMilanez je za svaku pohvaluMilanez je za svaku pohvaluMilanez je za svaku pohvaluMilanez je za svaku pohvaluMilanez je za svaku pohvaluMilanez je za svaku pohvaluMilanez je za svaku pohvalu

mi u srbiji objektivno i nemamo sta da se bunimo,sve je ok manje vise ali velim ok
moze i udruzenje ali da se ne bunimo i da ih ne iritiramo
Citat:
Originalna poruka od Jagodinac Vidi poruku
Posle iskustva Austrije pretprošle godine, gde su me svuda posmatrali kao gubavog što vejpujem ili Amerike prošle godine, gde je SVUDA zabranjeno i pušenje i vejpovanje, u Srbiji je raj....
uf

Pirmin
Milanez nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 19-02-2020, 20:49   #27
Goran_M.
Senior

Goran_M.'s avatar

Registrovan: Mar 2015
Pohvala: 370
Pohvaljen: 1,647
Nivo reputacije: 229
Goran_M. ima reputacijuGoran_M. ima reputacijuGoran_M. ima reputacijuGoran_M. ima reputacijuGoran_M. ima reputacijuGoran_M. ima reputacijuGoran_M. ima reputacijuGoran_M. ima reputacijuGoran_M. ima reputacijuGoran_M. ima reputacijuGoran_M. ima reputaciju

Citat:
Originalna poruka od Marko021 Vidi poruku
Sta si ti konkretno uradio u HR po tom pitanju? Isao na ulicu? Nosio neki znak? Lepio neke plakate? Ili si prosto postojao? Ovo nije moj pokusaj da te uvredim, vec da ti kazem da su se izborile kompanije koje bi gubile hiljade evra mesecno da je taj zakon o akcizi prosao. Nek su udruze ove nase DVE iz Srbije pa nek prave sta oce.
Sa druge strane ovde u Srbiji niko ne uvodi, niti prica o uvodjenju akcize (trosarine) na ista vezano za vape. Postoji samo PDV (odnosno Value Added Tax) i monopol ove dve kompanije.

Nema 4din/ml, ne znam ko je to izmislio. To su vama u HR hteli da uvedu (nesto slicno). Kod nas su tecnosti vec preskupe i bez toga, ja ne znam ko to i kupuje, al svaka dodatna taksa stavlju definitivnu tacku na prodaju bilo cega tecnog za e-cig.
Prvo treba shvatiti da NEMA PODJELA na proizvođače, trgovce i "obične" vapere kad je bitka za opstanak vapinga u pitanju. Bez proizvođača i trgovaca nema vapera - bez vapera nema ni proizvođača ni trgovaca. U ovom slučaju SVI smo mi jedno, okupljeni oko istog cilja. Konkretno, u ovom našem slučaju oko trošarine svatko je sudjelovao na svoj način od običnog vapera do trgovca i proizvođača, od potpisivanja peticije, angažiranja na "e-savjetovanju" (državni sajt na kojem se postavljaju prijedlozi zakona i ostavljaju argumentirani komentari na iste, a koje su nam, Bogu hvala, uvažili) do medija i državnih institucija tipa ministarstvo financija... Sve te aktivnosti zajedno su rezultirale time da od trošarina na e-tekućine nema ništa na sveopće veselje i proizvođača i trgovaca i "običnih" vapera. 😉
Naravoučenije: Bez zajedništva nema ništa.
A što se tiče akcize u Srbiji, eto Raka je potvrdio da sam u pravu...

Eleaf iStick Pico + Merlin RTA, iStick 40W TC + Kangertech Protank ll, iStick 30W + Kayfun Lite Pawns
Goran_M. nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 19-02-2020, 21:38   #28
Marko021
Senior

Marko021's avatar

Jeste, sve si u pravu. 3 evrocenta na 10ml tecnosti postoji. bese 2015-te pa se zaboravi. Te godine je i evro dizel bio jeftiniji od benzina, sad je skuplji, i to se zaboravi. Da, u Srbiji je dizel skuplji od benzina. Zlatno doba. Niko se ne buni. Sad ce za parenje da se svi bune naravno.

Staro 20-02-2020, 09:50   #29
JasminaM
Senior

JasminaM's avatar

Registrovan: Dec 2018
E-cig: Gen Vaporesso,Fresia
Pohvala: 355
Pohvaljen: 279
Nivo reputacije: 61
JasminaM ima čime da se ponosiJasminaM ima čime da se ponosiJasminaM ima čime da se ponosiJasminaM ima čime da se ponosiJasminaM ima čime da se ponosiJasminaM ima čime da se ponosiJasminaM ima čime da se ponosiJasminaM ima čime da se ponosiJasminaM ima čime da se ponosiJasminaM ima čime da se ponosiJasminaM ima čime da se ponosi

@Jagodinac
Citat:

A da li treba da postoji udruženje? Apsolutno mislim da da, međutim tu se postavlja pitanje koliko ono zaista može uraditi i šta zapravo treba da uradi u koordinatnom sistemu koji trenutno postoji u zemlji zvanoj Srbistan.
.
Naravno i mnogo vece peticije sa desetinama hiljada potpisa smrtnika nisu dali pomak
Kad odluče, cao, to je to

I da @Gruzanin Srbija jeste banana, itekako
A akcize.. Postoje.. Ali kako kome zapadnu, bukvalno kako imas srece

Nesto zeznuh quote

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
JasminaM nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 20-02-2020, 10:33   #30
drako
Veteran

drako's avatar

Registrovan: Apr 2015
Pohvala: 916
Pohvaljen: 1,265
Nivo reputacije: 224
drako ima reputacijudrako ima reputacijudrako ima reputacijudrako ima reputacijudrako ima reputacijudrako ima reputacijudrako ima reputacijudrako ima reputacijudrako ima reputacijudrako ima reputacijudrako ima reputaciju

U drugoj temi Goran_M. napisa da je peticiju potpisalo 1000 ljudi, i da je vlast u Hrvatskoj tu peticiju prihvatila. Meni to prosto deluje neverovatno, jer je to i za nivo manjeg grada smesan broj potpisa, a kamoli za drzavu. Kada smo krenuli da spasavamo ustanovu od zatvaranja, na nivou Kragujevca smo uspeli za 7 dana da skupimo 12000 potpisa, koji su na odluke uticali otprilike... bolje da precutim. E sad, ili je Goran_M. preneo pogresnu cifru, ili iza svega stoji neka sira slika, koju ni on a ni mi ne vidimo.
drako nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Odgovorite na temu

e-cigSerbia Forum > Pravila Foruma, obaveštenja, pitanja > Podrška, pitanja i sugestije

Pošalji link

Alati za teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Vi ne možete pisati nove teme
Vi ne možete pisati replike
Vi ne možete prikačiti fajlove
Vi ne možete menjati vaše postove

BB kod je On
Smajliji su On
[IMG] kod je On
HTML kod je Off

Pređi na

Vremenska zona je GMT +1. Trenutno je 21:07 sati.