Home Register FAQ
 e-cigSerbia Forum
Google+
Vi imate novu PP! Kliknite ovde kako bi pročitali!
Ako ste ovde prvi put, obavezno pogledajte odgovore na često postavljana pitanja. Morate biti član foruma da bi mogli učestvovati u diskusijama.
Za registraciju kliknite ovde, unesite potrebne podatke i za par minuta bićete član Foruma. Za pregledanje poruka, izaberite forum sa liste ispod.

Idi nazad   e-cigSerbia Forum > Opšte diskusije > Elektronske cigarete i zdravlje
Zaboravljena šifra? Registracija

Odgovorite na temu

Alati za teme Način prikaza
Staro 08-01-2012, 22:06   #1
qutlacha
Senior

qutlacha's avatar

Registrovan: Nov 2011
Pohvala: 78
Pohvaljen: 247
Nivo reputacije: 72
qutlacha ima čime da se ponosiqutlacha ima čime da se ponosiqutlacha ima čime da se ponosiqutlacha ima čime da se ponosiqutlacha ima čime da se ponosiqutlacha ima čime da se ponosiqutlacha ima čime da se ponosiqutlacha ima čime da se ponosiqutlacha ima čime da se ponosiqutlacha ima čime da se ponosiqutlacha ima čime da se ponosi
Uobičajeno PG, VG, PEG

Postoje tri osnovne komponente koje se koriste za bazu e-tečnosti (tečnost za dopunu elektronskih cigareta): PG, VG i PEG. PG je najčešći, obično sa dodatkom VG-a jer se dobija više pare. PEG se češće koristi u fabrički-napunjenim kartomizerima.

1. PG ili propilen glikol ili propan-1,2, diol

* PG je najčešća komponenta za baze e-tečnosti, obično se koristi sa 10% do 30% VG-a.
* U organizmu je inertan i može se čak ubrizgati direktno u krvotok bez posledica (kao takav koristi se kao prenosna tečnost za lekove kao što je diazepam koji se ne meša sa vodom).
* Ima snažno dejstvo protiv bakterija i virusa i korišten je u projektima raspršavanja po bolnicama.
* Postoji ogroman broj istraživačkih radova u poslednjih 70 godina koji dokazuju da je bezbedan za inhalaciju.
* PG je obično glavni sastojak uređaja za veštački dim. Zbog striktnih regulativa o zdravlju zaposlenih, odobren je kao siguran pri dužem izlaganju zaposlenih u diskotekama, barovima i pozorištima.
* Pošto se dobija iz neorganskih izvora (hemijskim procesima) alergije nisu zabeležene.
* Netolerancija je normalno ograničena na efekat “suvog grla”.
* Dobro podražava arome i ima najbolji TH (throat hit) od sva tri.

2. VG (vegetable glycerine) ili biljni glicerin ili glicerol ili propan-1,2,3, triol

* VG je alternativna komponenta za baze e-tečnosti, češće se koristi kao dodatak PG tečnostima.
* Gušći je od PG-a. Ako se koristi kao jedini element za bazu, mora da se razblaži sa 10% - 20% destilovane vode. Zabeleženi su i drugi dodaci kao npr. alkohol.
* Manje je istraživanja o inhalaciji. Smatra se da je manje inertan od PG-a i da ga organizam tretira kao složene ugljene hidrate.
* VG se može dobiti na oko 5 različitih načina i zbog ovoga postoji izvestan broj ljudi koji mogu imati alergiju ili netoleranciju na jednog ili više proizvođača. Može se dobiti iz životinjskih ili biljnih izvora, kao nusprodukt proizvodnje bio-dizela ili sintetisan i napravljen na sličan način kao PG ili PEG od drugih hemikalija. Biljni izvori podrazumevaju kokosovo ulje i palmino ulje.
* VG je blag baktericid ali ni približno kao PG, ponekad mu se dodaju prezervativi kao što su sulfiti da bi sprečili propadanje; što dovodi do pitanja: Da li su aditivi uzrok netolerancije i da li bi VG sa aditivima trebalo inhalirati.
* VG proizvodi više pare nego PG.
* Daje manji TH i ne podražava toliko dobro arome.

3. PEG ili polietilen glikol

* PEG je manje korištena komponenta za baze.
* Može se dobiti različitim formulama, a ona koja se koristi za e-tečnosti zove se PEG400.
* Ova formula je izgleda izabrana zbog dobre viskoznosti, jer inače može biti ređa, gušća ili čak gustine voska.
* Koliko nam je poznato, malo je istraživanja, ali smatra se da nije toksičan jer se koristi u hrani i lekovima.
* Smatra se da podražava arome bolje od bilo koje druge baze.
* Zbog dobrog povezivanja sa aromama, koristi ga nekoliko velikih firmi koje prave isključivo 2-delne e-cigarete namenjene početnicima, jer odlično rade u kartomizerima.
* Smatra se da obuhvata 1% ili manje u količini gotovih tečnosti, ali ima mnogo veće učešće u industriji fabrički-napunjenih kartomizera – čak do 33%.
* PEG od sve tri baze ima najviše šanse za kontaminaciju DEG-om, jer se može desiti da se proizvodni proces obavlja istom opremom, usled čega može doći do kontaminacije.

Upotreba
Sve ove bazne komponente se koriste u medicini na jedan ili drugi način i smatraju se netoksičnim. Koriste se u hrani, kremama za kožu i nekim (ako ne svim) medicinskim inhalatorima, tako da sva upozorenja od strane zavoda za štetnosti materija „ne drže vodu“. PG se npr. koristi kao „nosač“ pare u uređajima koje koriste pacijenti posle transplantacije pluća, tako da se može reći da je inertan maksimalno koliko može biti neka materija a da nije voda.
Mogu se koristiti (naročito PG) za pravljenje antifriza, za zimsko konzerviranje čamaca ili npr. u sanitarnim sistemima RV-a (kampera) gde ljudi sa njim mogu da dođu u dodir ili ga udahnu. PG se koristi u ove svrhe jer ima veoma nisku tačku zamrzavanja, jer je netoksičan i relativno jeftin.
Postoji važno pitanje bezbednosti VG-a, koje se ne odnosi na druge dve komponente: ako se dovede iznad tačke ključanja može se osloboditi acrolein, koji je otrovan. Međutim, svi testovi do sada pokazuju da se ovo iz nekog razloga ne događa u e-cigaretama, iako bi teoretski moglo. Acrolein nije detektovan u testovima koje je vršio Intellicig, čak ni kada su temperature podignute iznad standardnih vrednosti. Ovo je možda zbog dodataka drugih sastojaka kao npr. vode koje menjaju tačku ključanja dovoljno da se acrolein ne oslobodi i/ili zbog činjenice da ako se temperatura u atomizeru podigne do tog stepena pri kojem se oslobađa acrolein, neće ostati više tečnosti iz koje bi se stvorio. Acrolein ima jak i karakterističan miris koji bi se sigurno opazio.
O PEG-u znamo manje, međutim za sada se čini da je inertan u telu.

DEG
Diethylene glycol je otrov koji pored ostalog oštećuje jetru i bubrege. Veoma je sličan PG-u i PEG-u po izgledu, ukusu i karakteristikama, a i proizvodi se na isti način od sličnih sirovina i kao nusprodukt sličnih proizvodnih procesa, PEG mu je naročito izložen. Postoji mogućnost da se pojavi u bilo kom od materijala ovog tipa zbog loše kontrole proizvodnje ili zagađenjem – npr. ako se za pravljenje PEG400 koristi isti bubanj koji je prethodno sadržao DEG. Zato bi ovakav kontaminant testovima trebalo prvo tražiti.
Pošto PEG ima više verovatnoće od drugih da bude kontaminiran DEG-om i zato što su fabrički-napunjeni kartomizeri glavna oblast u kojoj se koristi PEG, ovakvim kartomizerima je potrebno više testiranja nego drugim materijalima.

FDA (Food and Drug Administration) – Američka administracija za hranu i lekove – je formirana 1938 kao direktna posledica incidenta trovanja širokih razmera 1937. Kada je više od 100 ljudi umrlo usled korišćenja DEG-a u leku.
qutlacha nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 09-01-2012, 21:15   #2
Siniša
SM-mix

Siniša's avatar

Godine: 54
Pohvala: 50
Pohvaljen: 109
Nivo reputacije: 43
Siniša ima čime da se ponosiSiniša ima čime da se ponosiSiniša ima čime da se ponosiSiniša ima čime da se ponosiSiniša ima čime da se ponosiSiniša ima čime da se ponosiSiniša ima čime da se ponosiSiniša ima čime da se ponosiSiniša ima čime da se ponosi
Uobičajeno Re: PG, VG, PEG

OVO SE ZOVE POST Svaka čast !!!
Siniša nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 11-01-2012, 02:03   #3
duracos
Moder

duracos's avatar

Pohvala: 676
Pohvaljen: 425
Nivo reputacije: 124
duracos ima čime da se ponosiduracos ima čime da se ponosiduracos ima čime da se ponosiduracos ima čime da se ponosiduracos ima čime da se ponosiduracos ima čime da se ponosiduracos ima čime da se ponosiduracos ima čime da se ponosiduracos ima čime da se ponosiduracos ima čime da se ponosiduracos ima čime da se ponosi

Evo i malog priloga od farmaceutskog fakulteta...o PG-u

duracos nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 11-01-2012, 15:53   #4
opushteno
Senior

opushteno's avatar

Pohvala: 20
Pohvaljen: 42
Nivo reputacije: 43
opushteno je na dobrom putuopushteno je na dobrom putuopushteno je na dobrom putuopushteno je na dobrom putuopushteno je na dobrom putu

Ima li sto za VG ? Procitah nedje da je Vg navodno zdraviji od PG , jel to tacno zna li ko ?
opushteno nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 09-04-2012, 15:32   #5
Milicev
Iskusan član

Registrovan: Jan 2012
Pohvala: 44
Pohvaljen: 52
Nivo reputacije: 38
Milicev je poznat svimaMilicev je poznat svimaMilicev je poznat svimaMilicev je poznat svimaMilicev je poznat svimaMilicev je poznat svima

Ja nesto nisam siguran da je VG "zdraviji" od PG-a jer se VG vec na temperaturama iznad 54°C (130°F) raspada. Raspadanjem ili razlaganjem VG-a se oslobadjaju i neke ne bas preterano zdrave materije. Izmedju ostalih i acrolein (propenal) koji se u WW I koristio kao hemijsko oruzje. Vise o svemu ima na Wikipediji
Kod:
http://en.wikipedia.org/wiki/Acrolein
Milicev nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 09-04-2012, 16:42   #6
Gorki
Veteran

Gorki's avatar

Registrovan: Feb 2012
Pohvala: 3,261
Pohvaljen: 3,580
Nivo reputacije: 552
Gorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputaciju

Mislim da nisi bash najbolje shvatio ovaj gore deo kada si prevodio.

Na strani za koju si ostavio link pishe sledece:

"When glycerol is heated to 280 °C, it decomposes into acrolein. Acrolein may also be produced on lab scale by the reaction of potassium bisulfate on glycerol (glycerine).[2]"

A to je mnogo vise od onoga shto si ti pomenuo. Mislim da si samo malo zamenio termine. Postoji "melting point", "flash point" i "boiling point".
"Flash point" je tacka, tj. temperatura gde VG, i PG pocinju da isparavaju tj. ono shto je nama bitno.

Evo ti ispod temperature i sve tri tacke za VG i PG.

"The temperature that nicotine vaporizes at depends on what base it is mixed with. vegetable glycerine (VG) and propylene glycol (PG) vaporize at different temperatures. The vaporization point is also known as the "flash point". Note that the boiling point is different than the flash point.

Vegetable glycerin – melting point 18°C 64°F
Vegetable glycerin – flash point 160°C 320°F
Vegetable glycerin – boiling point 290° C 554°F

Propylene glycol – melting point 59°C 138°F
Propylene glycol – flash point 99°C 210°F
Propylene glycol – boiling point 188°C 370°F

Nicotine alone has a flash point of 95°C or 203°F"

Evo i
Kod:
http://www.ecigscience.com/science.html
ka toj strani.

Ovo su chinjenice, ali postoji tu i par stvari koje bih i ja lichno voleo da proverim. To se odnosi na temperaturu do koje se greje kantal, samim tim i temperaturu kojom se deluje na e-juice, na nekom og rebuildable atty-ja, na izuzetno malim otporima, koje ljudi koriste. Toliko malim da kantal puca!!!
Treba proveriti...
Gorki nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 09-04-2012, 17:46   #7
Milicev
Iskusan član

Milicev je poznat svimaMilicev je poznat svimaMilicev je poznat svimaMilicev je poznat svimaMilicev je poznat svimaMilicev je poznat svima

@Gorki, sve je to ok u idealnim uslovima kada je protok tecnosti neometan. Ja sam se malo trznuo zbog situacije koja se neretko desava, a to je da se tecnost na grejacu "zapali" kada zbog "ovih" ili "onih" razloga grejac ostane bez dovoljno tecnosti. Tada dobijamo onaj "zagoreli" ukus, a kapiram da to bas nije bezazleno. Resio sam da malo povedem racuna u smislu da s vremena na vreme navucem tecnost na grejac povlacenjem bez aktiviranja baterije. U startu mi je bilo to sve malo "tupavo" ali evo posle par dana sam se toliko navikao na to da vise i ne obracam paznju.
Staro 09-04-2012, 18:06   #8
Gorki
Veteran

Gorki's avatar

Gorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputaciju

@Milicev

Mislim da me nisi razumeo. Ja sam ti dao cinjenice, za onu tvoju tvrdnju, tj. ukazao ti gde si pogreshio. Ono sto sam napisao na kraju, je neshto o cemu i ja razmishljam u poslednje vreme, a to je:

Citat:
Ovo su chinjenice, ali postoji tu i par stvari koje bih i ja lichno voleo da proverim. To se odnosi na temperaturu do koje se greje kantal, samim tim i temperaturu kojom se deluje na e-juice, na nekom og rebuildable atty-ja, na izuzetno malim otporima, koje ljudi koriste. Toliko malim da kantal puca!!!
Treba proveriti...

Mislim da si shvatio da razmisljamo o istim stvarima, i nemoj pogreshno da shvatish moju ispravku na rachun tvog prethodnog posta. Glupo bi od mene bilo da te ostavim u zabludi...
.................................................. ................................

Citat:
@Gorki, sve je to ok u idealnim uslovima kada je protok tecnosti neometan. Ja sam se malo trznuo zbog situacije koja se neretko desava, a to je da se tecnost na grejacu "zapali" kada zbog "ovih" ili "onih" razloga grejac ostane bez dovoljno tecnosti. Tada dobijamo onaj "zagoreli" ukus, a kapiram da to bas nije bezazleno. Resio sam da malo povedem racuna u smislu da s vremena na vreme navucem tecnost na grejac povlacenjem bez aktiviranja baterije. U startu mi je bilo to sve malo "tupavo" ali evo posle par dana sam se toliko navikao na to da vise i ne obracam paznju.

Ovo sto si napisao je neshto sto i ja shvatam veoma ozbiljno. Razmishljam o tome danima, i istrazujem po netu, a sve to zato sto mi se e-cigareta izuzetno svidja kao koncept, i hteo bih da budem nachisto po pitanju sigurnosti koriscenja iste. Mene zanima max. temperatura na koju se zagreva kantal, odredjene debljine, tj. kada dolazi do pucanja. Za sada nalazim neke ogromne temp., ali cu probati to da skapiram u nekim odnosima. Chisto u kakvom je to odnosu sa kolichinom tecnosti koja je u tom trenutku na fiberu ili meshu. Mozda je sve ovo bezveze, ali "what if ?".....
Zahvalili :
Staro 09-04-2012, 18:07   #9
silverglider
Nov član

Registrovan: Dec 2011
Pohvala: 0
Pohvaljen: 4
Nivo reputacije: 22
silverglider je na dobrom putu

VG smo svi pusili godinama kroz cigarete, istina u malim kolicinama, koristi se u tecnosti za fermentaciju (casing) duvanske smjese za cigarete, za odrzavanje vlaznosti..
silverglider nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 09-04-2012, 18:32   #10
Gorki
Veteran

Gorki's avatar

@silverglider

Meni je to za shiroku upotrebu VG potpuno jasno. Bilo mi je jasno i prvog dana kada sam poceo da se interesujem o njemu, i o e-cigaretama uopste. Da mi to nije tada bilo jasno, ne bih ni poceo da koristim e-cigarete.

Sve ovo gore se odnosilo samo na svojstvo Glicerina da se na temperaturi od 280 'C+++ razlozi na Acrolein, koji je veoma opasan i kancerogen. To ne mora da znaci da je to slucaj ovde, ali ja ne mogu protiv toga da malo istrazujem po pitanju bezbednosti....
Staro 09-04-2012, 20:04   #11
Milicev
Iskusan član

@Gorki sve je ovo za VG prilicno nedefinisano. Na nekim drugim stranama stoje neki drugi podaci vezani za glicerin i njegovo ponasanje na razlicitim temperaturama. Cak nije ni potpuno pouzdano da je Acrolein kancerogen. Testiranja su se pokazala pozitivna na pacovima. Ono sto sam ja uradio je da sam od danas na cistom PG-u.
Staro 09-04-2012, 20:24   #12
Gorki
Veteran

Gorki's avatar

@Milicev

Ja volim VG u juice-u, i nastavicu da ga koristim, ali cu i dalje da istrazujem sve sto mogu na tu temu. Moja logika je sledeca: Znao sam da u "analognim cigaretama" ima milion kancerogenih supstanci, pa sam nastavio i dalje da ih koristim. I to 12 godina! Ja sam to znao, i to je bio moj izbor.
Tako isto hocu sve da saznam o e-cigaretama, pa da znam "na cemu sam", a ne da budem "gorila u magli"...
Zahvalili :
Staro 12-04-2012, 19:43   #13
Fidel
Aktivan član

Fidel's avatar

Pohvala: 6
Pohvaljen: 17
Nivo reputacije: 27
Fidel je na dobrom putuFidel je na dobrom putuFidel je na dobrom putu

Nasao sam dokument koji detaljno opisuje Glycerin USP. Dokument je uglavnom 'dobar', ali opisuje i
neke lose nuzpojave. Ima i gomila drugih documenata na internetu, naravno, ovo je samo jedan primer.
Sto se tice nabavke VG, ovde ima izbor:
1. Glycerin USP - ima ga u farmacijama i ja ga koristim.
2. Vegetable Glycerin - biljne apoteke - nema USP oznaku.
3. Glycerin za kolace - u samouslugama, nije USP.
Probao sam i ovaj pod 3. ali ne volim sto nije USP. Ne pise da li je 100% cist ili ne...
Attached Files
File Type: pdf Glycerin.pdf (22.6 KB, 79 pregleda)

Hasta la Victoria Siempre!
Fidel nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 07-06-2012, 15:25   #14
chikavili
Veteran

chikavili's avatar

Registrovan: Apr 2012
Godine: 45
Pohvala: 2,176
Pohvaljen: 3,260
Nivo reputacije: 502
chikavili ima reputacijuchikavili ima reputacijuchikavili ima reputacijuchikavili ima reputacijuchikavili ima reputacijuchikavili ima reputacijuchikavili ima reputacijuchikavili ima reputacijuchikavili ima reputacijuchikavili ima reputacijuchikavili ima reputaciju

qutlachin tekst iz prvog posta sam pozajmio i citirao na jednom drugom forumu. Naravno, napisao sam odakle je preuzet tekst i ostavio link. Nadam se da to nije problem. Ako jeste, sklonicu citat.
chikavili nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 10-08-2012, 17:07   #15
dejdza
Iskusan član

Registrovan: Jun 2012
Pohvala: 218
Pohvaljen: 46
Nivo reputacije: 34
dejdza je na dobrom putudejdza je na dobrom putudejdza je na dobrom putudejdza je na dobrom putudejdza je na dobrom putu

Citat:
Originalna poruka od chikavili Vidi poruku
qutlachin tekst iz prvog posta sam pozajmio i citirao na jednom drugom forumu. Naravno, napisao sam odakle je preuzet tekst i ostavio link. Nadam se da to nije problem. Ako jeste, sklonicu citat.
+1 , postavio sam post na fejsu , napisao sam odakle je preuzet tekst , ako je protivno pravilima foruma , recite sklonicu ga ,
dejdza nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Odgovorite na temu

e-cigSerbia Forum > Opšte diskusije > Elektronske cigarete i zdravlje

Pošalji link

Tagovi
peg, pg, vg

Alati za teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Vi ne možete pisati nove teme
Vi ne možete pisati replike
Vi ne možete prikačiti fajlove
Vi ne možete menjati vaše postove

BB kod je On
Smajliji su On
[IMG] kod je On
HTML kod je Off

Pređi na

Vremenska zona je GMT +1. Trenutno je 23:50 sati.