Home Register FAQ
 e-cigSerbia Forum
Google+
Vi imate novu PP! Kliknite ovde kako bi pročitali!
Ako ste ovde prvi put, obavezno pogledajte odgovore na često postavljana pitanja. Morate biti član foruma da bi mogli učestvovati u diskusijama.
Za registraciju kliknite ovde, unesite potrebne podatke i za par minuta bićete član Foruma. Za pregledanje poruka, izaberite forum sa liste ispod.

Idi nazad   e-cigSerbia Forum > Tečnosti za elektronske cigarete > Osnovni pojmovi
Zaboravljena šifra? Registracija

Odgovorite na temu

Alati za teme Način prikaza
Staro 22-08-2014, 20:58   #256
uketic-paric
Senior

uketic-paric's avatar

Registrovan: Dec 2011
Pohvala: 1,770
Pohvaljen: 1,025
Nivo reputacije: 172
uketic-paric ima reputacijuuketic-paric ima reputacijuuketic-paric ima reputacijuuketic-paric ima reputacijuuketic-paric ima reputacijuuketic-paric ima reputacijuuketic-paric ima reputacijuuketic-paric ima reputacijuuketic-paric ima reputacijuuketic-paric ima reputacijuuketic-paric ima reputaciju
Uobičajeno Re: Mešanje sopstvenih tečnosti - osnovni pojmovi

Nadam se da admini nemaju ništa protiv da citram prvi Shakin post sa početka ove teme.
Nije zgoreg da se podsetimo odnosno da početnici u mixanju imaju jasne smernice.

Iskreno svašta sam čuo u zadnje vreme vezano za mixanje i poplava je novih mixera (koji misle da odmah sve znaju )što je i razumljivo jer su baze i arome dostupne i na našem tržištu
Lično se ovim sportom bavim dve ipo godine i dobijam gomilu pitanja u zadnje vreme prvo od svojih kolega-drugara van foruma koji bi da se upuste u ovu problematiku jer su skontali da je tako jeftinije i uvek mogu da dobiju željenu tečnost koja im odgovara.

Što se tiče sirovina za razblaživanje senior sa foruma Qutlacha je sve lepo objasnio u ovoj temi

http://www.e-cigserbia.com/showthread.php?t=580

Malo obnove gradiva nije na odmet .Uživajte

Citat:
Originalna poruka od Shaka Zuluf Vidi poruku
Pošto s' vremena na vreme dobijem pp poruke sa pitanjima šta i kako, mislim da bi ovakva jedna tema mogla biti korisna.
Da se ne bi pričale iste stvari po milion puta, da se ne prebira da li se nešto zaboravilo, rizikovalo da se bude pogrešno protumačeno... ovde bi valjalo da postavimo neke osnovne pojmove i pravila vezana za samostalno mešanje tečnosti.

Zamolio bi sve koji žele da doprinesu ovoj temi, ako imaju da isprave nešto što je neko pre njih napisao, ili da dodaju nešto novo - obrate pažnja na sledeće:
ovo je tema za opšta, univerzalna pravila!
Dakle, da li je bolje ako se neke arome stavi 1%,2% ili 55% - to je lični osećaj i sud. To ovde nećemo pisati.
Ali se u svaki čist VG stavlja voda - to je univerzalno pravilo.

Ako neko ima recepte koje želi da podeli sa forumom: bilo bi lepo da otvori temu o tome.

Dakle, da bi sami napravili e-tečnost treba da znate koju aromu želite, na kojoj bazi i koje jačine. Najbolje je u startu pokušati napraviti tečnost poput neke koju ste već probali i koja vam se sviđa. Kada ovladate postupkom i terminologijom, onda su mogućnosti za improvizovanje i pravljenje sopstvenih mikseva i ukusa neograničene.

1. BAZA

Baze za tečnosti su kombinacije sledećih komponenti:
Propilen glikola(PG), Glicerina(VG), nikotina i vode.
Više o osobinama PG-a i VG-a možete pročitati OVDE.

PG daje oštriji ukus i jači udar u grlo(TH), ali zato i manje pare.
VG daje obilniju paru, ali "ubija aromu" i TH.
Određenom broju ljudi PG ne prija, zato koriste kombinovane baze (poznate i kao VG-PG, VPG, PGG...) ili VG baze.

Baza je, dakle, tečnost bez arome spremna za parenje.
PG i VG su u svom čistom stanju isuviše gusti za parenje, pogotovo na tank sistemima. Zato se u njih dodaje voda.
U PG se dodaje 5-10 procenata, a u VG 10-20 procenata.
PG(VG) pomešan sa odgovarajućom količinom destilovane vode se naziva baza bez nikotina. Obeležavaju se sa PG baza 0mg(tečnost na PG bazi sa 0mg nikotina), VG 0mg i VPG 0mg.

Dakle, PG i PG baza nisu isto!
PG baza(0mg) je PG razblažen sa odgovarajućom količinom destilovane vode!

Isto važi za VG, VG-PG baze.
Kada se u ovakvu bazu doda nikotin, ona postaje nikotinska baza određene jačine(6mg, 12mg, 18mg... 36mg... 52mg...).

Kako napraviti odgovarajuću bazu?
Ukoliko želite da napravite tečnost jačine npr 18mg, treba vam i baza te jačine. Do nje možete doći na više načina:
- kupovinom već gotove baze na toj jačini
- kupovinom jače baze i njenim razblaživanjem

U praksi: ako želite da pravite 200 ml tečnosti jačine 18mg na VPG bazi, treba vam 200ml VPG baze jačine 18mg/ml. Do nje možete doći:
- kupovinom 200ml gotove VPG baze na 18mg
- kupovinom 100ml PG baze na 36mg i njenim mešanjem sa 100ml VG baze bez nikotina
- kupovinom 100ml VG baze na 36mg i njenim mešanjem sa 100ml PG baze bez nikotina

Ovo važi ako pravite 50-45-5 bazu, ako uzmete neke druge odnose za PG, VG i vodu - i matematika će biti drugačija.

Baze najčešće kupujemo od Inawere i FlavourArt-a. Izbor na tržištu e-cigareta je i više nego bogat, ali nas nedostatak PayPala ograničava najviše na ova dva dobavljača.

2. AROMA
Arome se u spremljenu bazu najčešće dodaju u jako maloj količini, samo nekoliko procenata. Najbolje je početi sa manje pa po potrebi dodavati.
Treba imati u vidu da je potrebno određeno vreme da aroma sazri i prikaže se u punoj snazi.
Većina prodavaca ima preporučene doze za svoje arome, i to bi valjalo da vam bude polazna tačka.

U startu, dok tražite svoju meru za jačinu arome, probajte na manjim količinama - 10ml ili manje. Ne bi valjalo upropastiti čitavu bocu baze zbog toga što je ruka zadrhtala kada ne treba

Sastojke treba mešati u čistim posudama, koristiti više špriceva za odmeravanje. Qutlacha je napravio jako korisnu tabelu sa osnovnim merama za kapanje - to vam je neophodan alat ukoliko se odlučite da aromu u bazu ubacujete direktno iz bočice. Tabelu možete videti OVDE.
uketic-paric nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 22-08-2014, 22:10   #257
c-hell
Junior Admin

c-hell's avatar

Registrovan: Mar 2013
Godine: 41
E-cig: iStick 40 + Kayfun klon
Pohvala: 8,560
Pohvaljen: 12,476
Nivo reputacije: 1919
c-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputaciju

Uketiću ne budi pakleni

Svako normalan je pročitao i zapamtio i Zulufov i Kutlačin post... Ne vredi se nervirati...
c-hell nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 22-08-2014, 22:18   #258
uketic-paric
Senior

uketic-paric's avatar

uketic-paric ima reputacijuuketic-paric ima reputacijuuketic-paric ima reputacijuuketic-paric ima reputacijuuketic-paric ima reputacijuuketic-paric ima reputacijuuketic-paric ima reputacijuuketic-paric ima reputacijuuketic-paric ima reputacijuuketic-paric ima reputacijuuketic-paric ima reputaciju

Svako normalan je ključna fraza tvog posta

Edit:
Stvarno sam svašta čuo i dobio razna blago rečeno čudna pitanja u poslednje vreme pa rekoh nije na odmet ko čita da neskita...ima ljudi koji protrče ovu temu ..pročitaju dve tri stranice a posle kuku lele
Zahvalili :
Staro 23-08-2014, 05:58   #259
alansi
Veteran

alansi's avatar

Registrovan: Sep 2012
Godine: 63
Pohvala: 1,469
Pohvaljen: 3,180
Nivo reputacije: 507
alansi ima reputacijualansi ima reputacijualansi ima reputacijualansi ima reputacijualansi ima reputacijualansi ima reputacijualansi ima reputacijualansi ima reputacijualansi ima reputacijualansi ima reputacijualansi ima reputaciju

Upozorio bi opet na steeping (vreme natapanja) kod pravljanja vlastitih tekučina. Taj je posebno bitan kod tzv. duvanskih aroma, koje obično traže 10-14 dana, da pokažu svoja prava svojstva. Tu nestrpljivi ljudi obično prave greške i onda čitam po raznim vaperskim forumima, kako mora neko staviti i 20% arome, da oseča ukus, a ostali normalan svet stavlja 2% - 3%. U tim "sportovima" glavni su neki modeli na ECF forumu.
Svakom mora biti jasno, da je kod miksanja DIY tečnosti vreme i tekako važan faktor.

alansi nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 23-08-2014, 12:52   #260
uketic-paric
Senior

uketic-paric's avatar

Evo da se nadovežem i prenesem moja lična iskustva iz mixanja.
Steping ili ti zrenje tečnosti je jednostavno neophodan proces,neke tečnosti se skroz promene i do 100% kao što se i da videti iz mnogobrojnih postova na forumu a neke opet izmedju 10% i 30% recimo.
Ja sam radio sa Fa aromama i Inawera TDM ,Inawera regular,Wera Garden.
Od baza sam koristio uvek PG eco bazu 38mg sa inawere,razblaženu u odgovarajućem odnosu sa gorepomenutim sirovinama u jačini koja mi odgovara na 12,18 mg u odnosu pg50%-vg45%-d.voda5%.

Ovaj odnos mi se pokazao kao najbolji i što se tiče same gustine tečnosti ,natapanja fibera i tako mi je "najprijatnija" za parenje.Ali naravno ovo su isključivo moji lični afiniteti.

Treba voditi računa koji se PG uzima za razbijanje ,PG i PEG nisu isto,PEG sam po sebi nije loš ali je vrlo,vrlo podložan kontaminaciji .....da ne ponavljam sve ko papagaj Shaka je napisao,Kutlača je sve lepo napisao,iz ovog razloga posebno obratite pažnju kada uzimate DIY mixeve od koga uzimate i da li taj neko ima saznanje o ovim osnovnim smernicama, jer kao što rekoh nije isto.

Što se tiče zrenja odnosno stepinga nekih aroma koje sam ja koristio to je neophodan hemiski proces kako bi se aroma "srasla" sa bazom u potpunosti, evo izneću neka moja zapažanja smatram da imam i više neko dovoljno iskustva mnogo litara se smixalo zadnjih par godina....hiljade i hiljade sklekova ...
Elem
-Fa D.Ship...dozirao 3%...posle mixanja ima blago providno braon boju od same arome posle dve to tri nedelje dobija rozikasto crvenkastu boju i može da se pari.Posle par meseci se ova boja menja u crveno na tamno braon i tada je po mom iskustvu vrhunski.

-Fa.Cowboy Blend...dozirao 3%....u početku maltene bezbojan do bledožut posle 3-4 nedelje je spreman žućkasto braon i ima pravi ukus kako prolaze meseci dobija tamniju boju i posle jedno 4 meseca prosto brije koliko je dobar

-Fa .Shade....dozirao 3%...U početku praktično skoro bezbojan bledožut za parenje po meni spreman posle stepinga od najmanje mesec dana,ova aroma dolazi do izražaja i u punoj snazi se pokazuje tek posle par meseci ležanja 2-3,neki na forumu doziraju i po 20% pa neosećaju ništa

-Fa.Perique black...dozirao 2 %...bezbojna tečnost posle ležanja od 2 3 nedelje skoro da malo ili vrlo malo promeni ukus vrleog blata u kome su se brčkale krmače,boja postane bledo žućkasta.

-Fa.Burley dozirao 3%.....skoro bezbojan može da se pari posle par dana,posle ležanja od par meseci dobija bledonarandžastu boju,ukus se nemenja značajno bar ne toliko da sam primetio.

-Fa.Ry4 dozirao prvo 4% pa onda 6%....tečnost je bledo žućkasta pario sam je posle par dana ukus se posle ležanja od mesec dana poboljša za 20-30%.

-IW tdm s.Camel....dozirao 3%....tečnost je potpuno bezbojna posle dužeg vremena 1-2 meseca postane jedva primetno žućkasta ukus se poboljša za nekih 20%.

-Fa Lubenica...dozirao 4%...potpuno bezbojna može pario odmah puno bolja je posle mesec dana.

-Wera Garden Čokomint dozirao 1%.....užasno jaka aroma tečnost je zrela teka posle 10 dana do 2 nedelje.

-IW Gold Ducat...dozirao 3%...braonkasta posle mixanja aroma ima tendenciju da se nekako zapeni u bočici sa kada je smixana sa bazom posle dve nedelje dobija mnogo jači ukus a posle 2 meseca tečnost dobija tamno baon boju popularno nazvano coil killer

Sve smixane tečnosti ostavljao u kutiju pa u ormarić daleko od svetla bez tople vode i vetrenja na sobnoj temperaturi.

Posle zrenja ako će da stoje duže god-dve najbolje ih je staviti u frižider.

Nastavak sledi.......
Staro 23-08-2014, 17:04   #261
vesa0108
Prijatelj foruma

vesa0108's avatar

Registrovan: Oct 2011
Godine: 40
Pohvala: 2,443
Pohvaljen: 2,540
Nivo reputacije: 542
vesa0108 ima reputacijuvesa0108 ima reputacijuvesa0108 ima reputacijuvesa0108 ima reputacijuvesa0108 ima reputacijuvesa0108 ima reputacijuvesa0108 ima reputacijuvesa0108 ima reputacijuvesa0108 ima reputacijuvesa0108 ima reputacijuvesa0108 ima reputaciju

Citat:
Originalna poruka od uketic-paric Vidi poruku
-Fa.Perique black...dozirao 2 %...bezbojna tečnost posle ležanja od 2 3 nedelje skoro da malo ili vrlo malo promeni ukus vrleog blata u kome su se brčkale krmače,boja postane bledo žućkasta.
Sa opisom aroma se slažem u potpunosti,a što se Perique arome tiče opis kao da sam ja napisao ,ne znam da li su hteli da aroma ima ukus blata ali su je svakako pogodili,jes' da blato nikad nisam konzumirao ali ... ma definitivno blato...

Love me or hate me I don't care
vesa0108 nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 26-11-2014, 22:34   #262
mrgud68
Nov član

Registrovan: Nov 2014
Pohvala: 3
Pohvaljen: 2
Nivo reputacije: 11
mrgud68 je na dobrom putu

Pozdav svima
Evo ja namjeravam da radim svoj mix pa sam sve ovo ljepo procitao ali neznam dali sam dobro skuzio pa bih vas molio da me ispravite ako grijesim .
Npr. nabavio bi ovu bazu s nikotinom 1. Vaping zone nikotinska baza - 48mg (VPG : biljni glicerin i propilen glikol u omjeru 50/50 sa 4,8% USP 99,9% nikotinom)
sljedece je 2.Baza Atmos Lab BALANCED MIX (Sastav baze:BASE BALANCED 0 mg - glicerin 45%, 45% glikol, voda 10%) i neku aromu duhansku bi uzeo npr 3.VZ AromaDunhill(preporuča udio oko 2.5%)
Trebao bi dobiti nikotinska baza - 18mg glicerin 45%, 45% glikol, voda 10%
mjesao bi ove dvije baze (pod 1.+ 2.baz) da bi spustio na 18mg nikotina i onda dodao aromu npr
100 ml 1. Vaping zone nikotinska baza - 48m + 266 ml 2.Baza Atmos Lab BALANCED MIX = 366 ml nikotinska baza na 18mg glicerin 45%, 45% glikol, voda 10%.
onda kad imam gotovu bazu dodao bi samo na 10 ml nekoliko kapi razne arome i tako bi probavao sa atomama.
Ako sam dobro ja to skuzio
mrgud68 nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 26-11-2014, 22:52   #263
Iva
Veteran

Registrovan: Jan 2014
Pohvala: 1,606
Pohvaljen: 1,317
Nivo reputacije: 266
Iva ima reputacijuIva ima reputacijuIva ima reputacijuIva ima reputacijuIva ima reputacijuIva ima reputacijuIva ima reputacijuIva ima reputacijuIva ima reputacijuIva ima reputacijuIva ima reputaciju

Verovatno imas razloga zasto bas te baze nikotinske i 0 nabavljas .
Ne treba da dodajes vodu nigde jer je vec ima u bazama .
Odnos za 100 ml gotove tecnosti ti je 37,5 ml prve baze + 60,5 ml druge baze + 2 ml ( 2%)arome ... i to je to, dobijas 18mg/ml jacine nikotina . Vodi racuna kad radis ... u rukavicama obavezno jer to je jak nikotin
Najbolje da meris apotekarskim spricevima , tako je najlakse .. i nabavi i onaj od 1ml

Sad sam tek videla da zelis 2,5 % arome
onda 37.5 ml prve baze
60 ml druge 0 baze
2,5 ml arome
---------------------
za 100 ml gotove tecnosti

Iva nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 27-11-2014, 05:09   #264
mrgud68
Nov član

Registrovan: Nov 2014
Pohvala: 3
Pohvaljen: 2
Nivo reputacije: 11
mrgud68 je na dobrom putu

Ok znaci donbro sam skuzio, a sta se tice ovih baza to mi najlakse nekako nabaviti.
Hvala
mrgud68 nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 28-02-2015, 08:01   #265
PsyBoza
Moderator

PsyBoza's avatar

Registrovan: Sep 2014
E-cig: Ammit-Pico
Pohvala: 1,105
Pohvaljen: 1,554
Nivo reputacije: 298
PsyBoza ima reputacijuPsyBoza ima reputacijuPsyBoza ima reputacijuPsyBoza ima reputacijuPsyBoza ima reputacijuPsyBoza ima reputacijuPsyBoza ima reputacijuPsyBoza ima reputacijuPsyBoza ima reputacijuPsyBoza ima reputacijuPsyBoza ima reputaciju

Ima li razlike od proizvodjaca aroma u sazrevanju tecnosti ili sve mora duze da se cekaju.
PsyBoza nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 28-02-2015, 08:30   #266
5thREON
Veteran

5thREON's avatar

Registrovan: Dec 2013
Godine: 39
Pohvala: 1,753
Pohvaljen: 1,172
Nivo reputacije: 293
5thREON ima reputaciju5thREON ima reputaciju5thREON ima reputaciju5thREON ima reputaciju5thREON ima reputaciju5thREON ima reputaciju5thREON ima reputaciju5thREON ima reputaciju5thREON ima reputaciju5thREON ima reputaciju5thREON ima reputaciju

svaka aroma je prica za sebe.
nekim aromama treba mesec i vise dana da bi se pokazale u punom svetlu
drugim je dovoljno par nedelja
vockice se mogu pariti vec sledeceg dana

JaZoja
5thREON nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 28-02-2015, 09:12   #267
PsyBoza
Moderator

PsyBoza's avatar

PsyBoza ima reputacijuPsyBoza ima reputacijuPsyBoza ima reputacijuPsyBoza ima reputacijuPsyBoza ima reputacijuPsyBoza ima reputacijuPsyBoza ima reputacijuPsyBoza ima reputacijuPsyBoza ima reputacijuPsyBoza ima reputacijuPsyBoza ima reputaciju

E to mi je i trebalo .Prvi put uzimam vocne arome i vidim da posle sedam dana dobile boju,miris i ukus .
Staro 28-02-2015, 10:44   #268
5thREON
Veteran

5thREON's avatar

Godine: 39
Pohvala: 1,753
Pohvaljen: 1,172
Nivo reputacije: 293
5thREON ima reputaciju5thREON ima reputaciju5thREON ima reputaciju5thREON ima reputaciju5thREON ima reputaciju5thREON ima reputaciju5thREON ima reputaciju5thREON ima reputaciju5thREON ima reputaciju5thREON ima reputaciju5thREON ima reputaciju

doduse, nisam se puno zanimao sa vocnim aromama, ali nisam sreo ni jednu koja je menjala boju bazi. sve su bile bezbojne...
koje arome si koristio?

JaZoja
5thREON nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 28-02-2015, 12:49   #269
Katy
Juice Master

Katy's avatar

Pohvala: 2,375
Pohvaljen: 2,023
Nivo reputacije: 348
Katy ima reputacijuKaty ima reputacijuKaty ima reputacijuKaty ima reputacijuKaty ima reputacijuKaty ima reputacijuKaty ima reputacijuKaty ima reputacijuKaty ima reputacijuKaty ima reputacijuKaty ima reputaciju

Mnoge vocne arome menjaju boju sazrevanjem... npr visnja (od bezbojne do roze), cak i neki kokos, a vecina nisu kao hellas bezbojne vec imaju i boje npr jabuka bude zuckasta, malina roze, jagoda zuckasto rozikasta, nar roze crvenkast, i sl...

Katy nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 28-02-2015, 13:39   #270
PsyBoza
Moderator

PsyBoza's avatar

Iw borovnica.Vec je roze i spremna za upotrebu.
Odgovorite na temu

e-cigSerbia Forum > Tečnosti za elektronske cigarete > Osnovni pojmovi

Pošalji link

Alati za teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Vi ne možete pisati nove teme
Vi ne možete pisati replike
Vi ne možete prikačiti fajlove
Vi ne možete menjati vaše postove

BB kod je On
Smajliji su On
[IMG] kod je On
HTML kod je Off

Pređi na

Vremenska zona je GMT +1. Trenutno je 06:10 sati.