Home Register FAQ
 e-cigSerbia Forum
Vi imate novu PP! Kliknite ovde kako bi pročitali!
Ako ste ovde prvi put, obavezno pogledajte odgovore na često postavljana pitanja. Morate biti član foruma da bi mogli učestvovati u diskusijama.
Za registraciju kliknite ovde, unesite potrebne podatke i za par minuta bićete član Foruma. Za pregledanje poruka, izaberite forum sa liste ispod.

Idi nazad   e-cigSerbia Forum > e-cigSerbia caffe > Opuštanje > U slobodno vreme
Zaboravljena šifra? Registracija

Odgovorite na temu

Alati za teme Način prikaza
Staro 19-06-2014, 16:20   #91
Lord_Ivanhoe
Senior

Lord_Ivanhoe's avatar

Registrovan: Feb 2013
Pohvala: 367
Pohvaljen: 542
Nivo reputacije: 105
Lord_Ivanhoe je za svaku pohvaluLord_Ivanhoe je za svaku pohvaluLord_Ivanhoe je za svaku pohvaluLord_Ivanhoe je za svaku pohvaluLord_Ivanhoe je za svaku pohvaluLord_Ivanhoe je za svaku pohvaluLord_Ivanhoe je za svaku pohvaluLord_Ivanhoe je za svaku pohvaluLord_Ivanhoe je za svaku pohvaluLord_Ivanhoe je za svaku pohvaluLord_Ivanhoe je za svaku pohvalu
Uobičajeno Re: Kratak podsetnik na pravopis

Citat:
Originalna poruka od Estariol Vidi poruku
Što se tiče elektrotehničkih izraza:

Napon - "tension" (od koje je nastala reč "tenzija" koja se kod nas koristi za napetost)
Ne znam sta si ovim hteo da kazes, ali NAPON i smislu ELEKTRICNI NAPON je poznata rec vrlo jasne definicije.

Citat:
Snaga - reč koja se u engleskom može prevesti samo kao "strength" ("power" znači moć).
Opet se ne bih slozio, engleski je takav da se jedna ista rec, u zavisnosti od konteksta u kojem je upotrebljena moze prevesti na razlicite nacine.

Strength i Power se cesto koriste kao sinonimi jedna drugoj. Cak u definiciji za POWER, izmedju ostalog stoji i "physical strength and force exerted by something or someone." kao i "energy that is produced by mechanical, electrical, or other means and used to operate a device."

Lord_Ivanhoe nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 19-06-2014, 16:21   #92
Iva
Veteran

Registrovan: Jan 2014
Pohvala: 1,606
Pohvaljen: 1,319
Nivo reputacije: 277
Iva ima reputacijuIva ima reputacijuIva ima reputacijuIva ima reputacijuIva ima reputacijuIva ima reputacijuIva ima reputacijuIva ima reputacijuIva ima reputacijuIva ima reputacijuIva ima reputaciju

Citat:
Originalna poruka od Lord_Ivanhoe Vidi poruku
Isti problem ja imam sa ŽURKA - ŽURKI, sto meni i dan danas para usi samo tako. Iako je ŽURKI jedino ispravno, ja sam zivot govorio da sam bio na ŽURCI, i ne mogu da nateram sebe da sam bio na ŽURKI
Mozda si bio na ZURAJI a da ni ne znas ...

Nego ... ono sto meni para mozak je sve cesca upotreba reci
HVALITI ( u smislu nedostajati ) jer ceo zivot i na dalje koristim FALITI
i najezim se , kosa mi se digne na glavi ... kad cujem HVALI MI tamo nesto

Dakle ? Koje je vase misljenje? Koje ... iskreno, nece promeniti nista ... ostajem na istom

Iva nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 19-06-2014, 16:24   #93
Lord_Ivanhoe
Senior

Lord_Ivanhoe's avatar

Lord_Ivanhoe je za svaku pohvaluLord_Ivanhoe je za svaku pohvaluLord_Ivanhoe je za svaku pohvaluLord_Ivanhoe je za svaku pohvaluLord_Ivanhoe je za svaku pohvaluLord_Ivanhoe je za svaku pohvaluLord_Ivanhoe je za svaku pohvaluLord_Ivanhoe je za svaku pohvaluLord_Ivanhoe je za svaku pohvaluLord_Ivanhoe je za svaku pohvaluLord_Ivanhoe je za svaku pohvalu

@iva: nema tu misljenja to je jasno kao dan, ODUVEK je bilo nedostajati - faliti, a hvaliti u smislu pohvaliti nekoga, izraziti zahvalnost. To je JEZIVA greska, bar sto se mene tice

Zahvalili :
Staro 19-06-2014, 16:29   #94
Iva
Veteran

Iva ima reputacijuIva ima reputacijuIva ima reputacijuIva ima reputacijuIva ima reputacijuIva ima reputacijuIva ima reputacijuIva ima reputacijuIva ima reputacijuIva ima reputacijuIva ima reputaciju

I po meni je jeziva ali previse u upotrebi i vise bodem ja drugima mozak sa mojim Faliti i to sto skacem na njih i ispravljam i vecito krenu rasprave kako treba ... da mi je vise zlo i dignem ruke .
Zgodna tema za proveru
Jeeeeeee ... pa znam da sam u pravu

Staro 19-06-2014, 16:34   #95
dacha
Veteran

dacha's avatar

Registrovan: Jan 2013
Pohvala: 1,455
Pohvaljen: 4,442
Nivo reputacije: 605
dacha ima reputacijudacha ima reputacijudacha ima reputacijudacha ima reputacijudacha ima reputacijudacha ima reputacijudacha ima reputacijudacha ima reputacijudacha ima reputacijudacha ima reputacijudacha ima reputaciju

Za faliti sam već napisao ovde i ti si u pravu bez dileme, ali iskoristiću priliku za ovo "na dalje" ako se ne varam pravilno je "nadalje" tj. piše se spojeno

Hedonizam jača organizam! ;]

dacha nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 19-06-2014, 16:41   #96
Iva
Veteran

U pravu si za gresku
Nisam videla , priznajem nisam iscitala celu temu ... odoK dalje ondaK

Zahvalili :
Staro 19-06-2014, 16:46   #97
Lord_Ivanhoe
Senior

Lord_Ivanhoe's avatar

Citat:
Originalna poruka od dacha Vidi poruku
Za faliti sam već napisao ovde i ti si u pravu bez dileme, ali iskoristiću priliku za ovo "na dalje" ako se ne varam pravilno je "nadalje" tj. piše se spojeno
Da, nadalje se pise spojeno, ja nisam ni primetio

Moje omiljeno je "SA MNOM", za koju 90% ljudi ne veruje da se pise odvojeno I onda, kad provere, sledi recenica "to je sad nesto novo, siguran sam da se pisalo spojeno"

Staro 19-06-2014, 17:04   #98
Estariol
Veteran

Estariol's avatar

Godine: 42
E-cig: Defender 2/Balrog + Rose
Pohvala: 3,841
Pohvaljen: 1,381
Nivo reputacije: 316
Estariol ima reputacijuEstariol ima reputacijuEstariol ima reputacijuEstariol ima reputacijuEstariol ima reputacijuEstariol ima reputacijuEstariol ima reputacijuEstariol ima reputacijuEstariol ima reputacijuEstariol ima reputacijuEstariol ima reputaciju

Citat:

Napon - "tension" (od koje je nastala reč "tenzija" koja se kod nas koristi za napetost)

Snaga - reč koja se u engleskom može prevesti samo kao "strength" ("power" znači moć).
Međutim, u elektrotehnici se za pojam snage u Vatima koji mi poznajemo na engleskom koristi reč:

"consumption" - potrošnja (uglavnom se javlja kao "power consumption")

Eto, nadam se da sam bar malo pomogao.
Citat:
Originalna poruka od Lord_Ivanhoe Vidi poruku
Citat:

Ne znam sta si ovim hteo da kazes, ali NAPON i smislu ELEKTRICNI NAPON je poznata rec vrlo jasne definicije.

Citat:
Opet se ne bih slozio, engleski je takav da se jedna ista rec, u zavisnosti od konteksta u kojem je upotrebljena moze prevesti na razlicite nacine.

Strength i Power se cesto koriste kao sinonimi jedna drugoj. Cak u definiciji za POWER, izmedju ostalog stoji i "physical strength and force exerted by something or someone." kao i "energy that is produced by mechanical, electrical, or other means and used to operate a device."
Pošto si samo delimično citirao moj post, prenosim ga ovde u celosti, da ne bude zabune, jer je tvoj post prebačen na novu starnicu.
Kao što se vidi, na samom početku posta sam napisao da govorim o elektrotehničkim izrazima i dodao i njihove bukvalne i najdirektnije prevode da bi se znalo da može doći i do brkanja pojmova.

Generalno gledano, na električnim uređajima, u stavci za napon ispred cifre uglavnom stoji "AC" ili "Voltage", a za snagu stoji "Power consumption" i/ili "Power". To "i" sam stavio zato što, kad se radi o npr. audio pojačalima, "Power consumption" označava koliko struje troši uređaj, a "power" izražava snagu koju uređaj može poslati u zvučnike. I tu se nigde ne pominje izraz "strength" iako bi to preneseno na srpski bilo najpravilnije, a još manje "force" (sila). Ako bi se igrali bukvalnog prevoda, u kontekstu snage na koju mislimo, "power" bi najpravilnije bilo prevedeno kao "moćnost" (inače izraz koji se koristi u makedonskom i bugarskom jeziku).

Vanzemljaci? Ako oćeju da dođeju, neka dođeju, ako nećeju, ne moraju...
Estariol nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 19-06-2014, 18:43   #99
SickMF
Senior

SickMF's avatar

Registrovan: Nov 2013
Pohvala: 130
Pohvaljen: 318
Nivo reputacije: 87
SickMF ima čime da se ponosiSickMF ima čime da se ponosiSickMF ima čime da se ponosiSickMF ima čime da se ponosiSickMF ima čime da se ponosiSickMF ima čime da se ponosiSickMF ima čime da se ponosiSickMF ima čime da se ponosiSickMF ima čime da se ponosiSickMF ima čime da se ponosiSickMF ima čime da se ponosi

Za HVali... zaključili smo da će jednog dana u pravopisu da stoji da može i tako

Vision spinner, Joyetech 1000 T2 USB Pass, Evod
SickMF nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 19-06-2014, 20:13   #100
SljukaZr
Veteran

SljukaZr's avatar

Registrovan: Feb 2014
E-cig: Od svega po malo :D
Pohvala: 1,989
Pohvaljen: 2,064
Nivo reputacije: 346
SljukaZr ima reputacijuSljukaZr ima reputacijuSljukaZr ima reputacijuSljukaZr ima reputacijuSljukaZr ima reputacijuSljukaZr ima reputacijuSljukaZr ima reputacijuSljukaZr ima reputacijuSljukaZr ima reputacijuSljukaZr ima reputacijuSljukaZr ima reputaciju
Uobičajeno Kratak podsetnik na pravopis

Jedna od nedoumica koje imam :na zurCi ili na zurKi?
Iskreno smejem se ljudima koji kazu "na zurKi",a nedoumicu imam jer imam brata koji ide u osnovnu i uciteljica kaze na zurKi...

SljukaZr nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 19-06-2014, 20:16   #101
Lord_Ivanhoe
Senior

Lord_Ivanhoe's avatar

pa rekoh ja par postova gore: ispravno je ZURKI. Iako zvuci suludo - tako je.

Staro 19-06-2014, 20:17   #102
SljukaZr
Veteran

SljukaZr's avatar

SljukaZr ima reputacijuSljukaZr ima reputacijuSljukaZr ima reputacijuSljukaZr ima reputacijuSljukaZr ima reputacijuSljukaZr ima reputacijuSljukaZr ima reputacijuSljukaZr ima reputacijuSljukaZr ima reputacijuSljukaZr ima reputacijuSljukaZr ima reputaciju
Uobičajeno Kratak podsetnik na pravopis

Izvinjavam se,nisam citao...cak 2 posta u kojima se spominje...Dijagnoza : Coravitis

Staro 19-06-2014, 20:24   #103
Puk. Hans Landa
Veteran

Puk. Hans Landa's avatar

Pohvala: 1,221
Pohvaljen: 1,813
Nivo reputacije: 305
Puk. Hans Landa ima reputacijuPuk. Hans Landa ima reputacijuPuk. Hans Landa ima reputacijuPuk. Hans Landa ima reputacijuPuk. Hans Landa ima reputacijuPuk. Hans Landa ima reputacijuPuk. Hans Landa ima reputacijuPuk. Hans Landa ima reputacijuPuk. Hans Landa ima reputacijuPuk. Hans Landa ima reputacijuPuk. Hans Landa ima reputaciju

Ti se smejao njima a oni se smejali tebi, bili ste jedna vesela druzina

Maut tu lang inhejl
A kuma misa ish a kush la Karpin, hej Dzo strndje lampa k vin Indijanci.
Bil fji mirnik s nu ucrup urjekilji
Puk. Hans Landa nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 19-06-2014, 20:29   #104
SljukaZr
Veteran

SljukaZr's avatar

Meni je ista ta uciteljica rekla na zurCi,a mog brata sada uci da se kaze zurKi.Do sada sam samo par puta cuo da neko kaze zurKi.Isto tako,mene je ucila da se kaze Milichin (nemam kvacice na telefonu),a njega sada uci da se kaze Milicin

Staro 19-06-2014, 20:37   #105
Puk. Hans Landa
Veteran

Puk. Hans Landa's avatar

Pohvala: 1,221
Pohvaljen: 1,813
Nivo reputacije: 305
Puk. Hans Landa ima reputacijuPuk. Hans Landa ima reputacijuPuk. Hans Landa ima reputacijuPuk. Hans Landa ima reputacijuPuk. Hans Landa ima reputacijuPuk. Hans Landa ima reputacijuPuk. Hans Landa ima reputacijuPuk. Hans Landa ima reputacijuPuk. Hans Landa ima reputacijuPuk. Hans Landa ima reputacijuPuk. Hans Landa ima reputaciju

Miličin se nikada nije govorilo, mora da je ta dobila diplomu na fasttechu

Maut tu lang inhejl
A kuma misa ish a kush la Karpin, hej Dzo strndje lampa k vin Indijanci.
Bil fji mirnik s nu ucrup urjekilji
Puk. Hans Landa nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Odgovorite na temu

e-cigSerbia Forum > e-cigSerbia caffe > Opuštanje > U slobodno vreme

Pošalji link

Tagovi
pravopis

Alati za teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Vi ne možete pisati nove teme
Vi ne možete pisati replike
Vi ne možete prikačiti fajlove
Vi ne možete menjati vaše postove

BB kod je On
Smajliji su On
[IMG] kod je On
HTML kod je Off

Pređi na

Vremenska zona je GMT +1. Trenutno je 18:39 sati.