Home Register FAQ
 e-cigSerbia Forum
Google+
Vi imate novu PP! Kliknite ovde kako bi pročitali!
Ako ste ovde prvi put, obavezno pogledajte odgovore na često postavljana pitanja. Morate biti član foruma da bi mogli učestvovati u diskusijama.
Za registraciju kliknite ovde, unesite potrebne podatke i za par minuta bićete član Foruma. Za pregledanje poruka, izaberite forum sa liste ispod.

Idi nazad   e-cigSerbia Forum > Opšte diskusije > Novosti
Zaboravljena šifra? Registracija

Odgovorite na temu

Alati za teme Način prikaza
Staro 06-10-2017, 12:50   #61
Dzonibu
Senior

Dzonibu's avatar

Registrovan: Oct 2013
Godine: 46
Pohvala: 110
Pohvaljen: 135
Nivo reputacije: 43
Dzonibu ima čime da se ponosiDzonibu ima čime da se ponosiDzonibu ima čime da se ponosiDzonibu ima čime da se ponosiDzonibu ima čime da se ponosiDzonibu ima čime da se ponosiDzonibu ima čime da se ponosiDzonibu ima čime da se ponosiDzonibu ima čime da se ponosiDzonibu ima čime da se ponosi
Uobičajeno Re: Iqos zapazanja i pitanja

Parim vec prilicno dugo i nisam probao Iqos. Nisam pristrasan sto se Iqos-a tice, pre sam na strani vape-a. Ipak zarad nekog objektivnijeg
pristupa ajde da prozborim par reci.

Imam drugara koji je strastveni pusac. Tri puta je pokusavao da predje na paru bezuspesno, stalno mu je nesto falilo i vracao se analognim.
Kinta mu nije bila problem, koristio je ono najbolje sto je u to vreme bilo dostupno. Iza nekog vremena je odustao i pomirio se sa svojom pusackom pasijom.
Nedavno je presao na iqos i po njegovim recima, prelazak nije ni osetio, sta vise, nasao je gomilu prednosti. Moze da pusi tamo gde do tada nije mogao
(ima veoma malo dima-pare) ne smeta drugima u zatvorenoj prostoriji, ne smrdi mu odeca na duvan itd..Fizicki se mnogo bolje oseca (ocekivano) jer ne unosi piroliticke produkte sagorevanja.
Inace na Iqos je presao na nagovor odusevljenih bivsih pusaca koji su slicno njemu bez problema prsli na novu spravu.
I jos jedna anegdota. Po njegovim recima jednom je u kafani ostao bez istih, i posto iste nije mogao da nadje u obliznjoj trafici kupio analogne.
Cim je zapalio Marlboro koji je do nedavno pusio, smucilo mu se, od tada se kune u njih.

Ako sam dobro shvatio princip rada ove sprave, ona koristi mesavinu duvana obogacenu VG-om radi lakseg isparavanja. Za isparavanje koristi baterije i grejace.
Onda je princip rada ove sprave isti kao i vape. Tajna je naravno u "mesavini" koja pored nikotina sadrzi i te neke "nepoznate tvari" koje pruzaju taj opustajuci filing koji nedostaje vape-u.

Ajde da se ne lazemo ovde se sve vrti oko zavisnosti, temperatura pare, th, aroma na sper plocu imaju malo veze sa tim. Po onome sto sam imao prilike da cujem
o ovoj spravi, majstori zanata su odradili domaci zadatak pa ko voli nek izvoli.

Sto sam kao mali dosao u grad...
morao sam samom sebi dati nadimak..
Dzonibu nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 06-10-2017, 18:15   #62
Dzonibu
Senior

Dzonibu's avatar

Dzonibu ima čime da se ponosiDzonibu ima čime da se ponosiDzonibu ima čime da se ponosiDzonibu ima čime da se ponosiDzonibu ima čime da se ponosiDzonibu ima čime da se ponosiDzonibu ima čime da se ponosiDzonibu ima čime da se ponosiDzonibu ima čime da se ponosiDzonibu ima čime da se ponosi

Evo jos nekih zanimljivosti vezanih za Iqos koje sam i medjivremenu iskopao.

Duvan u vidu praha u potrosnim umetcima sa filterom je pomesan sa PG-om a ne sa VG-om. Uredjaj zagreva smesu na 330 - 350C. Repera radi tacka paljenja PG-a je 370C a VG-a 400C.
U jedinoj do sada objavljenoj nezavisnoj naucnoj studiji vezanij za Iqos, objavljenoj ove godine, koju su radili Svajcarci (Univerzitet u Bernu, Lausen Univerzitetska bolnica i Univerzitet u Lausen-u) nadjeno je da Iqos sadrzi kancerogene gasove koji se nalaze u obicnim cigaretama u nesto manjoj meri ali mnogo vise od one koju je proizvodjac deklarisao(90% manje stetno od analognih). Cela studija moze se procitati ovde:

https://cdn.doctorsonly.co.il/2017/0..._ld_170021.pdf

Koga mrzi da cita ukratko par detalja.
Iqos se zovu bezdimne cigarete jer pri oslobadjanju gasova ne dolazi do paljenja. Medjutim piroliticki gasovi mogu nastati i bez sagorevanja. Stetni sastojci duvanskog dima stvaraju se pri nepotpunom sagorevanju (pirolizi). Pri visokim temperaturama dogadja se razgradnja duvanske smese tzv termogena razgradnja. U ovoj studiji nadjeni su tipicni markeri pirolize i termogene razgradnje duvana i to:
acetaldehid- karcinogeno ispraljivo organsko jedinjenje (22% u odnosu na analogne) kao i druga kancerogena isparljiva organskih jedinjenja i krecu se u rasponu od 4-82% u odnosu na analogne.
benzopiren-kancerogeni policiklicni aromaticni ugljovodonik ( 4% u odnosu na analogne) i drugi kancerogeni policiklicni aromaticni ugljovodonici i krecu se u rasponu od 0.1-9% a jedan odskace cak 295% (Acenaphthylene)
ugljenmonoksid nekih 17% od analognih.

Kuriozitet ove studije je da posle objavlivanja kretori ne zele da daju bilo kakve izjave vezane za istu. Razlog su pisma (nepoznate sadrzine) koja su dobili direktno od Philip Morisa i cela stvar je zataskana u medijima.
Jedini kometar koji su dali je da je ovo necuveno u naucnoj zajednici. Ako neko ima primedbe na naucnu studiju on argumentuje svoje primedbe sopstvenim rezultatima istrazivanja.

Staro 06-10-2017, 18:27   #63
Kinkel
Senior

Kinkel's avatar

Registrovan: Dec 2016
Pohvala: 587
Pohvaljen: 494
Nivo reputacije: 90
Kinkel ima čime da se ponosiKinkel ima čime da se ponosiKinkel ima čime da se ponosiKinkel ima čime da se ponosiKinkel ima čime da se ponosiKinkel ima čime da se ponosiKinkel ima čime da se ponosiKinkel ima čime da se ponosiKinkel ima čime da se ponosiKinkel ima čime da se ponosiKinkel ima čime da se ponosi

@Dzonibu .. hvala puno za ovakve postove.

*jbg neko pusta vozice, neko mota coil-ice*
Kinkel nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 08-10-2017, 17:40   #64
besantesteras
Nov član

besantesteras's avatar

Registrovan: Mar 2016
E-cig: X CUBE 2, eVic, E-Croll, Ego One, TFV4
Pohvala: 11
Pohvaljen: 0
Nivo reputacije: 6
besantesteras je na dobrom putu

Citat:
Originalna poruka od Dzonibu Vidi poruku
Parim vec prilicno dugo i nisam probao Iqos. Nisam pristrasan sto se Iqos-a tice, pre sam na strani vape-a. Ipak zarad nekog objektivnijeg
pristupa ajde da prozborim par reci.

Imam drugara koji je strastveni pusac. Tri puta je pokusavao da predje na paru bezuspesno, stalno mu je nesto falilo i vracao se analognim.
Kinta mu nije bila problem, koristio je ono najbolje sto je u to vreme bilo dostupno. Iza nekog vremena je odustao i pomirio se sa svojom pusackom pasijom.
Nedavno je presao na iqos i po njegovim recima, prelazak nije ni osetio, sta vise, nasao je gomilu prednosti. Moze da pusi tamo gde do tada nije mogao
(ima veoma malo dima-pare) ne smeta drugima u zatvorenoj prostoriji, ne smrdi mu odeca na duvan itd..Fizicki se mnogo bolje oseca (ocekivano) jer ne unosi piroliticke produkte sagorevanja.
Inace na Iqos je presao na nagovor odusevljenih bivsih pusaca koji su slicno njemu bez problema prsli na novu spravu.
I jos jedna anegdota. Po njegovim recima jednom je u kafani ostao bez istih, i posto iste nije mogao da nadje u obliznjoj trafici kupio analogne.
Cim je zapalio Marlboro koji je do nedavno pusio, smucilo mu se, od tada se kune u njih.

Ako sam dobro shvatio princip rada ove sprave, ona koristi mesavinu duvana obogacenu VG-om radi lakseg isparavanja. Za isparavanje koristi baterije i grejace.
Onda je princip rada ove sprave isti kao i vape. Tajna je naravno u "mesavini" koja pored nikotina sadrzi i te neke "nepoznate tvari" koje pruzaju taj opustajuci filing koji nedostaje vape-u.

Ajde da se ne lazemo ovde se sve vrti oko zavisnosti, temperatura pare, th, aroma na sper plocu imaju malo veze sa tim. Po onome sto sam imao prilike da cujem
o ovoj spravi, majstori zanata su odradili domaci zadatak pa ko voli nek izvoli.
Ista stvar kod mene, probao sam sve što je Vape mogao da ponudi, čekajući po mesec dana pošiljke sa Amazona i Alija, ali to nije bilo to... Čak sam uspeo da rešim i tzv problem pušenja više cigareta odjednom, uz kafu na primer, jer je Iqos holder-u ipak potrebno nekih 5-6 min da se napuni, te sam tako kupio i dodatni Iqos holder, i kao registrovani kupac, imao pravo od 50% popusta na njega, izašao me je 'samo' 2500rsd. Tako da dok jedan pušim drugi je u punjaču...
Naručio sam i extra torbicu za Iqos iz Japana, pošto su japanci prvi imali susret sa ovim novim pušačkim remek delom i videli da je mana punjenje, te su stoga i napravili torbicu koja sadrži i pregradu za dodatni Holder, naravno - ne bezveze...
U pitanju je veoma kvalitetna Denim torbica...
evo i slika
Priložene Slike
File Type: jpg 71iXnJV9vQL._SL1000_.jpg (99.6 KB, 100 pregleda)
File Type: jpg 71O4SoXmxzL._SL1000_.jpg (89.4 KB, 100 pregleda)
File Type: jpg 71-w3vjRkhL._SL1000_.jpg (101.5 KB, 101 pregleda)
File Type: jpg Iqos.jpg (65.8 KB, 100 pregleda)
besantesteras nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 08-10-2017, 23:30   #65
Dzonibu
Senior

Dzonibu's avatar

Lep komplet nema sta. Sada si ponovo u portfoliju Philip Morisa i bar sto se vecine tice, svi zadovoljni.
Bez uvrede ali mene vise zanima sta od njih moze da se nauci vezano za nas mali hobi-vape.
Reda radi treba da se pomene i da Iqos nije bas tako revolucionaran koncept.

Prica seze jos pocetak 90-tih kada RJ Reynolds prvi izasao na trziste za Premier bezdimnom cigaretom koja je koristila ugljeni umetak koji je grejao duvansku kapsulu.
Nesto slicno pokusano je sa sa unapredjenom verzijom zvanom Eclips sredinom 90-tih. Grejanje ugljenim umetkom jednostavo je donosilo vise stete nego koristi.

Citav koncept se nije mnogo promenio, medjutim Iqos je dosao po ugledu na nesto sto je novije izrade a to su vaporizatori suve materije (vutra, sisa i ostale travke pobrljavke..) Zovu ih Dry Herb vaporizatori. Za potrebe vaporizaciju duvana, smesi je dodat nosac isparljivih materija-inertni aerosol, mesavina Pg-VG, koju svi dobro poznajemo. Inace kod analognih nosac isparlivih materija je dim, koji je ujedno najstestniji sastojak istih. Energiju daje sagorevanje a kod vaporizatora baterija.
Na principu vaporizacije rade svi najnoviji Heat-not-Burn proizvodi ukljucujuci Iqos-Philip Moris, Ploomtech - Japan Tobacco i Glo device od British American Tobacco. Dakle princip je odavno poznat samo sto je sa razvojem tehnologje pojavom Li-ion baterija i jeftine elektronike postao dostupan masama.

Duvandzije su ovde po meni poentirali na vise razlicitih polja:
1. Ocuvali su monopol, osnazivsi ga zakonskim polugama - TPD-om FDA regulations-om i ko zna sta jos.
2. Ocuvali su business model (paklice duvana) za izdasne prihode za sebe i svoje partnere(fiskalni prihodi)
3. Poljuljali su konkurenciju iz sveta vape-a iskoristivsi njihove komparativne prednosti, zdravija alternativa, dodavsi final touch - sopstvene ekspertize
u kreiranju adiktivnih proizvoda vrhunske kvalitete.

Sta reci 1 : 1

Ko ce da poentira u nastavku utakmice zavisi ce od posvecenosti i prosvecenosti Vape zajednice.
Prvo i osnovno sto treba da se izkristalise je percepcija Vape-a. Ljudima treba nesto za "uzivanje" ili ostavljanje adiktivne navike pusenja.
Inace vape je nastao kao zdravija ali ne i jednako uzivajuca zamena za pusenje. Ako i kada se izbije ovaj adut zdravija opcija sta ostaje?
Mislim da ce od toga zavisiti hoce li opstati ili nestati u naletu "velikih majstora". Ovo ne zvuci bas "ohrabrujuce" ali zasto na kraju idemo na pivo?

Mene ovaj aspekt zavisnosti dovodi u moralnu dilemu koju do dan danas nisam razresio. Prestao sam da pusim ali nisam prestao da parim.
Zavistan sam od pare ali ne uzivam kao sa cigarama.

I za kraj ,analizirajuci sastav Iqos heat-stikova, u delu pod nazivom Ingredients Added to the Tobacco koji moze da se nadje na:
Kod:
https://www.pmi.com/our-business/about-us/products/making-heated-tobacco-products
,dosao sam do zakljucka da se "vape" na Iqosu sastoji iz:

- VG-a
- duvanskih alkaloida i drugih lako isparljivih jedinjeja duvana
- vestackih aroma na bazi Pg-a
- mesavine etericnih ulja i ekstrata (aka aromaterapija)
- pasterizatora, cuvaca vlage i pomocnih vezivnih materijala
- voda

...neznam zasto sam sve ovo napisao ali sto rece Lane Gutovic..ako ne skodi onda mozda nekome i bude od koristi...

Zahvalili :
Staro 09-10-2017, 19:26   #66
Estariol
Moderator

Estariol's avatar

Registrovan: Jan 2014
Godine: 40
E-cig: Defender 2/Balrog + Rose v2/Rus 91%/Erlkonigin v2
Pohvala: 3,611
Pohvaljen: 1,278
Nivo reputacije: 287
Estariol ima reputacijuEstariol ima reputacijuEstariol ima reputacijuEstariol ima reputacijuEstariol ima reputacijuEstariol ima reputacijuEstariol ima reputacijuEstariol ima reputacijuEstariol ima reputacijuEstariol ima reputacijuEstariol ima reputaciju

" Ingredients Added to the Tobacco" U prevodu znači "Sastojci dodati duvanu", što meni i posle tvog izlaganja govori da tu ipak ima duvana, a znamo kako se on procesira i kroz kakve sve hemije prolazi pre nego što se spakuje u papir sa filterom (kad pričamo o običnim cigaretama). I govori mi da će se u iquos-u verovatno koristiti duvan lošijeg kvaliteta, pošto će eterična ulja sakriti ukus i miris poganštine istog...

Vanzemljaci? Ako oćeju da dođeju, neka dođeju, ako nećeju, ne moraju...
Estariol nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 09-10-2017, 19:58   #67
c-hell
Junior Admin

c-hell's avatar

Registrovan: Mar 2013
Godine: 41
E-cig: iStick 40 + Kayfun klon
Pohvala: 8,558
Pohvaljen: 12,471
Nivo reputacije: 1919
c-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputaciju

😊
c-hell je na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 09-10-2017, 20:20   #68
Vapoholic
Veteran

Vapoholic's avatar

Registrovan: Jul 2014
E-cig: Imam, hvala! ;)
Pohvala: 5,185
Pohvaljen: 6,454
Nivo reputacije: 951
Vapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputaciju

Sve je u mozgu...

Ja dok sam pušio, vadio sam kad ostanem bez pljugi opuške koje sam ranije bacao u kotao na čvrsto gorivo koji nije bio u upotrebi. Onda sam te opuške palio u sred noći.

3 ipo godine kasnije, sve moje potrebe zadovoljava kayfun, bilo koji funkcionalan mod i tečnost sa 5mg nikotina.

Po ko zna koji put ponavljam da za svo ovo vreme od kad parim nisam stavio usta ni jednu cigaretu, ni dim jedan povukao.

Ko meša pljuge i paru ili juri šmek duvana i gorenja, nikad se neće skinuti sa pljugi.

"Duboko u tebi strasti slamaju i ono što je preostalo i ono što ne postoji..."

Smoke free since 11-07-2014
Vapoholic nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 09-10-2017, 21:55   #69
Dzonibu
Senior

Dzonibu's avatar

Citat:
Originalna poruka od Estariol Vidi poruku
" Ingredients Added to the Tobacco" U prevodu znači "Sastojci dodati duvanu", što meni i posle tvog izlaganja govori da tu ipak ima duvana, a znamo kako se on procesira i kroz kakve sve hemije prolazi pre nego što se spakuje u papir sa filterom (kad pričamo o običnim cigaretama). I govori mi da će se u iquos-u verovatno koristiti duvan lošijeg kvaliteta, pošto će eterična ulja sakriti ukus i miris poganštine istog...
Slazem se sa ovim zapazanjem, hemiska obrada duvana je potpuna nepoznanica. Sta vise po priznjanju korisnika i dalje je adiktivan kao i analogne.

Zahvalili :
Odgovorite na temu

e-cigSerbia Forum > Opšte diskusije > Novosti

Pošalji link

Alati za teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Vi ne možete pisati nove teme
Vi ne možete pisati replike
Vi ne možete prikačiti fajlove
Vi ne možete menjati vaše postove

BB kod je On
Smajliji su On
[IMG] kod je On
HTML kod je Off

Pređi na

Vremenska zona je GMT +1. Trenutno je 17:12 sati.