Home Register FAQ
 e-cigSerbia Forum
Vi imate novu PP! Kliknite ovde kako bi pročitali!
Ako ste ovde prvi put, obavezno pogledajte odgovore na često postavljana pitanja. Morate biti član foruma da bi mogli učestvovati u diskusijama.
Za registraciju kliknite ovde, unesite potrebne podatke i za par minuta bićete član Foruma. Za pregledanje poruka, izaberite forum sa liste ispod.

Idi nazad   e-cigSerbia Forum > Tečnosti za elektronske cigarete > Uradi sam > Doziranje
Zaboravljena šifra? Registracija

Odgovorite na temu

Alati za teme Način prikaza
Staro 30-03-2019, 08:10   #1
TheBorg
Nov član

Registrovan: Jan 2018
Pohvala: 26
Pohvaljen: 8
Nivo reputacije: 6
TheBorg je na dobrom putu
Uobičajeno Premalo ili previse arome, sta je istina?

Imam veliku nedoumicu pa bih zamolio da mi neko potanko objasni u cemu je stos.
Naime, pre neki dan sam imao prilike da probam pravljenu tecnost Vanilla Custard ( Capella ). Ortak kod kog sam probao nije umeo da mi objasni ono sto me zanima jer koristi svega 3,4 arome i pari jako malo, red velicina bocica od 10ml mu traje 15 dana i ne cima se previse oko svega ovoga.
Prema njegovim recima, stavlja 2,5% arome i ostavi tecnost da odlezi minimum 2 nedelje.
Gledajuci po netu, video sam frapantne ( bar za mene ) informacije oko doziranja VC i drugih Capella aroma a bogami nailazio sam na slicne informacije za Flavor Art.
Naime, po raznim forumima i sajtovima sa receptima, vidim da ljudi stavljaju daleko veci % arome VC. Npr u solo varijanti po 10,15 pa cak i 20% dok u mixevima doziranje je daleko manje i krece se u rasponu od 2 % pa do 5,6%
Gledajuci temu o Cap i FA aromama, generalno gledano, neki prosek je 3% arome.
Znam da je ukus subjektivna stvar ali mi nije jasna ovoliko razlika u doziranjima. Ako ovde ljudi tvrde da je neka tecnost sa tom i tom aromom na 3% perfektna a tamo negde neko isti tvrdi ali sa 15% arome, namece mi se pitanje ko je u pravu? Ko dobija pravi ukus, onakakv kakav je zamislio proizvodjac?
Da li smo mi ovde previse stedljivi jer nam arome i nisu bas tako lako dostupne i skupe su za nase prilike pa zbog toga manje doziramo i zivimo u zabludi da je "to to" ili su stranci bahati, alavi i neizivljeni ?
Ima li nekog ovde ko dozira arome u tako velikim kolicinama? Ako vas 10 kaze da je taj i taj % savrsen za neku aromu, sta se dobija ako se stavi 2,3 puta vise?
Molim vas, ako neko zna, da mi razresi ovu misteriju.
TheBorg nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 30-03-2019, 09:59   #2
oliverbanjas
Senior

oliverbanjas's avatar

Registrovan: Jul 2015
Godine: 36
Pohvala: 1,301
Pohvaljen: 782
Nivo reputacije: 139
oliverbanjas je za svaku pohvaluoliverbanjas je za svaku pohvaluoliverbanjas je za svaku pohvaluoliverbanjas je za svaku pohvaluoliverbanjas je za svaku pohvaluoliverbanjas je za svaku pohvaluoliverbanjas je za svaku pohvaluoliverbanjas je za svaku pohvaluoliverbanjas je za svaku pohvaluoliverbanjas je za svaku pohvaluoliverbanjas je za svaku pohvalu
Uobičajeno Re: Premalo ili previse arome, sta je istina?

Sto se tice Capella VC V1 dok sam je koristio dozirao sam na 3.5% i brzo trosio jer je nakon 2-3 nedelje postajala neparljiva koliko je jaka. Takodje FA arome sve sam dozirao na 2-3% ali meni nijedna FA aroma ne odgovara osim Soho koji sam dozirao 10% i bio je odlican na toliko. Nije stednja u pitanju jer sada koristim arome koje se doziraju na 5, 10, 15 pa i 20%(jedna od aroma koja mi je u stalnoj upotrebi), nego je po mom misljenju preterivanje.

>>Ovo su moji procenti arome koju dodajem i moj licni izbor aroma. Postujem svacije misljenje i izbor da aromu dozira 1% i manje ako mu je to u redu<<
oliverbanjas nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 30-03-2019, 10:06   #3
jokjuar
Veteran

jokjuar's avatar

Registrovan: Feb 2013
E-cig: VTC mini, ProvariS, Sx Mi
Pohvala: 4,569
Pohvaljen: 4,559
Nivo reputacije: 751
jokjuar ima reputacijujokjuar ima reputacijujokjuar ima reputacijujokjuar ima reputacijujokjuar ima reputacijujokjuar ima reputacijujokjuar ima reputacijujokjuar ima reputacijujokjuar ima reputacijujokjuar ima reputacijujokjuar ima reputaciju

Kao i (skoro) sve drugo u ovom sportu, stvar je lične preferencije. Zavisi i od atomizera, načina parenja, količine VG-a, pa i zlosrećne ovih dana pomenute vode.

Ja nijednu aromu ne doziram preko 5%. To mi je maksimum i ako ne radi dobro na tom procentu šaljem je dalje.

Može biti da se radi o receptima bez steepinga, shake and vape, ili korišćenje 48 sati po miksanju, i recimo da se batch potroši za desetak dana. A opet može biti i da neko jednostavno ima drugačije receptore ukusa i sve ispod 10% ne oseća.

Bitno je da svako nađe šta mu odgovara, univerzalni odgovor ne postoji, preporuka proizvođača ne znači da će ako se sipa mao više biti otrovno, ali pretpostavljam da nisu imali na umu bolesne Amere koji trpaju „od začina SVE”

@oliverbanjas meni je VC2 od Capelle okej za mesec - dva dana, posle toga mi je malo plastična aroma, 3-4%. OD FA tranutno koristim MaxxBlend i Appple pie, prvi 1.5 a drugi 3%.

HVALA G O M I L E T I N A!!!
jokjuar nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 30-03-2019, 10:17   #4
drako
Veteran

drako's avatar

Registrovan: Apr 2015
Pohvala: 818
Pohvaljen: 1,109
Nivo reputacije: 200
drako ima reputacijudrako ima reputacijudrako ima reputacijudrako ima reputacijudrako ima reputacijudrako ima reputacijudrako ima reputacijudrako ima reputacijudrako ima reputacijudrako ima reputacijudrako ima reputaciju

Ovo sto oliverbanjas kaze sam ja doziveo sa mexican fried ice cream, napravio po preporuci proizvodjaca na, cini mi se 20%, i prvih 2-3 dana je bilo dosta intenzivno ali ok. Ali... posle 15-20 dana je tecnost postala skoro crna a ukus ocajan, verovatno zato sto je posle pola ml unistavala grejac. Na kraju sam meksikanca pravio na 6% i koristio posle 15 dana, pa i tada je znala da udari i osamuti culo ukusa.
Za Fa arome je prosto nenormalno, vez uvrede, ici preko 3%, a za pojedine duvane je i 2% mnogo.
Mislim da su ovo ludilo pokrenuli amerikanci sa svojim s&v stavom i pravljenjem tecnosti sa 80 ili 90% vg, pa su se proizvodjaci jednostavno preorijentisali na najvece trziste.
Tako sada i Fa, kod koga je do juce, cini mi se, samo soho preporucivan da se dozira na 10+%, ima u ponudi queen, king, ace i cini mi se joker, gde preporucuje doziranje preko 5%.
Moje iskustvo je da vecina tih tecnosti gde se doziranje krece preko 10% (ukljucivsi i mixeve) postaje maltene neupotrebljivo posle nekih mesec dana.
Primera radi, prilicno trosim tobacco crunch, ali mi se vec par puta desilo da mi ostane 10-15 ml i da sam ih prosuo posle mesec dana, jer je tecnost jednostavno otuzna.
Tako da, uglavnom izbegavam koliko god mogu sve tecnosti koje se prave sa velikim procentom arome.
drako nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 30-03-2019, 10:39   #5
oliverbanjas
Senior

oliverbanjas's avatar

oliverbanjas je za svaku pohvaluoliverbanjas je za svaku pohvaluoliverbanjas je za svaku pohvaluoliverbanjas je za svaku pohvaluoliverbanjas je za svaku pohvaluoliverbanjas je za svaku pohvaluoliverbanjas je za svaku pohvaluoliverbanjas je za svaku pohvaluoliverbanjas je za svaku pohvaluoliverbanjas je za svaku pohvaluoliverbanjas je za svaku pohvalu

Upravo je to aroma koju doziram 20%(Mexican Fried Ice Cream) i koristim je tek nakon mesec dana. Mozda su nesto promenili ali nemam problem sa prljanjem grejaca ili da bude neparljiva nakon nekog vremena
Zahvalili :
Staro 30-03-2019, 11:07   #6
Dj_
Veteran

Dj_'s avatar

Registrovan: Mar 2018
E-cig: Ranger DNA75C/Ehpro Morph
Pohvala: 1,021
Pohvaljen: 771
Nivo reputacije: 179
Dj_ je za svaku pohvaluDj_ je za svaku pohvaluDj_ je za svaku pohvaluDj_ je za svaku pohvaluDj_ je za svaku pohvaluDj_ je za svaku pohvaluDj_ je za svaku pohvaluDj_ je za svaku pohvaluDj_ je za svaku pohvaluDj_ je za svaku pohvaluDj_ je za svaku pohvalu

Sve je rečeno

Od FlavourArt duvanskih aroma je skoro samo SoHo neki SnV(shake and vape concentrate) stajl, može odmah da se koristi; ~10% - međutim vremenom postaje sve bolje i lepše vredi sačekati sazrevanje.

Sve ostalo se dozira 1-3 %, plus steeping bar tri nedelje.

Predoziranje
Na primer neko da napravi 7 Leaves, Desert Ship na 9-10%, došao bi do ukusa sapuna (subjektivno!xD), znači totalna deformacija arome, plus crna boja kad sazri.

Dj_ nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 30-03-2019, 11:34   #7
drako
Veteran

drako's avatar

Registrovan: Apr 2015
Pohvala: 818
Pohvaljen: 1,109
Nivo reputacije: 200
drako ima reputacijudrako ima reputacijudrako ima reputacijudrako ima reputacijudrako ima reputacijudrako ima reputacijudrako ima reputacijudrako ima reputacijudrako ima reputacijudrako ima reputacijudrako ima reputaciju

Eto, a moja iskustva sa njom su potpuno suprotna.
Zanimljivo je da mi je uskustvo sa Queen of puding od istog proizvodjaca sasvim suprotno, i da je to jedna od retkih aroma koje sam neko vreme koristio a da mi doziranje od 15% nije smetalo.
drako nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 30-03-2019, 11:56   #8
oliverbanjas
Senior

oliverbanjas's avatar

@Dj i za Soho bih ja sacekao 30 dana sa 10%
@Drako nisam probao Queen of puding ali cu je uvrstiti sledeci put ako se setim
Zahvalili :
Staro 30-03-2019, 13:09   #9
maestro
Veteran

maestro's avatar

Registrovan: Jan 2014
Pohvala: 342
Pohvaljen: 851
Nivo reputacije: 216
maestro je za svaku pohvalumaestro je za svaku pohvalumaestro je za svaku pohvalumaestro je za svaku pohvalumaestro je za svaku pohvalumaestro je za svaku pohvalumaestro je za svaku pohvalumaestro je za svaku pohvalumaestro je za svaku pohvalumaestro je za svaku pohvalumaestro je za svaku pohvalu

Ne postoji tacan procenat na koliko treba dozirati. Prvo, bitno je da li je aroma koncentrovana ili ne, a drugo koji atomizer se koristi. Ako je proizvodjac koncentrovao aromu, ona se koristi u procentima najcesce do 5% u zavisnosti od atomizera. Ako je aroma razblazivana u lancu prodaje jer se cesto neke arome i prepakuju, onda da bi se postigla ta koncentracija negde ide i do 20%. Medjutim kao sto je jokjuar spomenuo, moze biti i druga vrsta arome, tzv. shake and vape koja se posle 2 dana moze koristiti bez cekanja da sazri i obicno se takve arome i doziraju preko 5%.
maestro nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 30-03-2019, 13:16   #10
Mad AG
Senior

Mad AG's avatar

Registrovan: Jul 2018
Pohvala: 141
Pohvaljen: 272
Nivo reputacije: 61
Mad AG ima čime da se ponosiMad AG ima čime da se ponosiMad AG ima čime da se ponosiMad AG ima čime da se ponosiMad AG ima čime da se ponosiMad AG ima čime da se ponosiMad AG ima čime da se ponosiMad AG ima čime da se ponosiMad AG ima čime da se ponosiMad AG ima čime da se ponosiMad AG ima čime da se ponosi

Vaporever duvanske arome bi bilo nemoguće konzumirati u doziranju 10+%.Super koncentrovane su po mom ukusu odlične na 1,5-2,5%.Probao pojedine i na jačem doziranju,ali dobija se totalno izobličen ukus istih.

AG no1
Mad AG nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 31-03-2019, 09:33   #11
TheBorg
Nov član

Registrovan: Jan 2018
Pohvala: 26
Pohvaljen: 8
Nivo reputacije: 6
TheBorg je na dobrom putu

Mislim da sam dobro shvatio, mi stavljamo mali % arome i duze cekamo da sazre a Ameri i ostali stave veci % arome i prakticno odmah koriste tecnost.
TheBorg nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 31-03-2019, 11:33   #12
gojkov
Veteran

Registrovan: Dec 2013
Godine: 52
E-cig: nemesisi,subtankmini sa redu.bajka,heron,ruza,kaje
Pohvala: 3,689
Pohvaljen: 1,061
Nivo reputacije: 219
gojkov ima reputacijugojkov ima reputacijugojkov ima reputacijugojkov ima reputacijugojkov ima reputacijugojkov ima reputacijugojkov ima reputacijugojkov ima reputacijugojkov ima reputacijugojkov ima reputacijugojkov ima reputaciju

Dobro si shvatio,al mu to nikako ne dodje isto. Neko debelo greši, iako je ukus subjektivna stvar.

gojkov nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 31-03-2019, 17:08   #13
Bratzza
Senior

Bratzza's avatar

Registrovan: Dec 2017
Godine: 48
E-cig: KFL+V2 & EpicSMPL
Pohvala: 1,141
Pohvaljen: 595
Nivo reputacije: 110
Bratzza je za svaku pohvaluBratzza je za svaku pohvaluBratzza je za svaku pohvaluBratzza je za svaku pohvaluBratzza je za svaku pohvaluBratzza je za svaku pohvaluBratzza je za svaku pohvaluBratzza je za svaku pohvaluBratzza je za svaku pohvaluBratzza je za svaku pohvaluBratzza je za svaku pohvalu

Mozda bi trebalo stavljati tecnosti u frizider posle isteka stepinga @drako. Koliko sam ukapirao tada se prekida proces ili bar usporava.
Naravno, previse je varijabli da bi se precizno utvrdilo doziranje. Sve je do individualnog osecaja.
Bratzza je na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 31-03-2019, 18:44   #14
zajchik
Moderator

zajchik's avatar

Registrovan: May 2015
Godine: 45
E-cig: istick30....
Pohvala: 3,024
Pohvaljen: 2,838
Nivo reputacije: 517
zajchik ima reputacijuzajchik ima reputacijuzajchik ima reputacijuzajchik ima reputacijuzajchik ima reputacijuzajchik ima reputacijuzajchik ima reputacijuzajchik ima reputacijuzajchik ima reputacijuzajchik ima reputacijuzajchik ima reputaciju

Ako se stavi umerena količina arome, steping po mom iskustvu može biti i 2-3 godine. Tečnost ne mutira, ne kvari se, ne menja bolju.
Šta znači umerena količina?
Ja ne doziram ni jednu aromu više od 2 ili 3 posto. Gore pomenuti capella VC v2 na 0.5-0.8%. Tako da je svoju VC mogu da parim mesecima a da ne menja ukus. Boju promeni, ali ukus ostaje isti ili za nijansu jači, ali nikako neparljiv.
Poneke arome moram i više, ali su jako retke kao tpa borovnica, 5%, vanila gelato 4%.... Zašto? Naprosto nisu dovoljno koncetrovane za moj ukus i mora preko moje granice što ne znači da nečija granica ukusa ili receptora nije vača ili čak manja.
Kada je pitanje o vaporeverovom parlamentu, doziranje je u mom slučaju 2% što ne znači da nekome drugom mora da odgpvara isto. Bilo je polemike da su nove drugačije od starih. Ja ne mogu da učestvujem u polemici zato što stare nisam probao, pa doziranje važi za nove boce. Probao sam i 3% ali je 3 posto isključivo shake & vape do 15-20 dana. Posle toga mi se pojavljuju mutirani ukusi šperploče, zemlje budi bog sa mnom.
Poenta posta je da arome nije ni malo ni previše dok sam korisnik istih tako ne odluči. Uglavnom je tačna konstatacija postavljača teme da je manje arome duži steping, a više shake & vape. Ko tu greši @gojkov teško da ćemo dobiti pravi odgovor. Mislim da je ova naša čekalica ipak bolja i pametnija usled moguće štetnosti prevelikih količina arome.

"Nesposobni posjeduju tu sposobnost da onesposobe sposobne".
zajchik nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 31-03-2019, 18:55   #15
maestro
Veteran

maestro's avatar

Registrovan: Jan 2014
Pohvala: 342
Pohvaljen: 851
Nivo reputacije: 216
maestro je za svaku pohvalumaestro je za svaku pohvalumaestro je za svaku pohvalumaestro je za svaku pohvalumaestro je za svaku pohvalumaestro je za svaku pohvalumaestro je za svaku pohvalumaestro je za svaku pohvalumaestro je za svaku pohvalumaestro je za svaku pohvalumaestro je za svaku pohvalu

Ja sam iz licnog iskustva dosao do zakljucka da sve sto napravim, od momenta kada je sipano u bocicu do momenta kad se potrosi zadnji ml tecnosti iz nje ne bi trebalo da prodje vise od 2 meseca. Tecnost vec posle toga menja boju, vise prlja i grejac, a i sama tamnija boja mene odbija kad obrisem driptip od kondenza i vidim da je kondenz braonkast, a takva para prolazi kroz pluca. Nemam neku teoriju, ali tako radim, uglavnom pravim kolicinski koliko ce mi biti dovoljno za 2 meseca.
maestro nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Odgovorite na temu

e-cigSerbia Forum > Tečnosti za elektronske cigarete > Uradi sam > Doziranje

Pošalji link

Alati za teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Vi ne možete pisati nove teme
Vi ne možete pisati replike
Vi ne možete prikačiti fajlove
Vi ne možete menjati vaše postove

BB kod je On
Smajliji su On
[IMG] kod je On
HTML kod je Off

Pređi na

Vremenska zona je GMT +1. Trenutno je 18:17 sati.