Home Register FAQ
 e-cigSerbia Forum
Google+
Vi imate novu PP! Kliknite ovde kako bi pročitali!
Ako ste ovde prvi put, obavezno pogledajte odgovore na često postavljana pitanja. Morate biti član foruma da bi mogli učestvovati u diskusijama.
Za registraciju kliknite ovde, unesite potrebne podatke i za par minuta bićete član Foruma. Za pregledanje poruka, izaberite forum sa liste ispod.

Idi nazad   e-cigSerbia Forum > Zajednica vapera > Početnički kutak
Zaboravljena šifra? Registracija

Početnički kutak Pomoć novim i potencijalnim korisnicima elektronskih cigareta

Odgovorite na temu

Alati za teme Način prikaza
Staro 22-01-2014, 03:46   #1
Valtazar
Aktivan član

Valtazar's avatar

Registrovan: Jan 2014
Pohvala: 44
Pohvaljen: 61
Nivo reputacije: 24
Valtazar je poznat svimaValtazar je poznat svimaValtazar je poznat svimaValtazar je poznat svimaValtazar je poznat svimaValtazar je poznat svima
Thumbs up Početnik za početnike

Uvod

Počeću kao da sam dobio oskara: želeo bih da se zahvalim svim dobrim ljudima sa ovog foruma, jer da nisam naišao na e-cigserbia verovatno bih i dalje smrdeo na cigarete. Duboki naklon. Na ovo pisanije sam se odlučio zato što sam pre donošenja odluke o prelasku na elektroniku proveo nedelju dana čitajući forum i tražeći u moru informacija ono što mi je bilo potrebno i što se može svesti na jedno prosto pitanje - kako početi? Ne ulazeći u razloge zašto neko želi da pređe na elektronske cigarete, probaću da prenesem svoje prve utiske i svoje više nego skromno iskustvo i nadam se da ću barem nekom pomoći da ostavi cigarete i pređe na ovu alternativu.

Kako početi?

Na prosto pitanje - prost odgovor: počnite čitanjem ovog foruma! Knjige su uvek bile dobar izvor informacija, a pošto o ovoj našoj materiji nećete naći puno knjiga, ostaje vam da na internetu čitate iskustva ljudi koji su već dugo korisnici elektronskih cigareta. Mnogi od tih ljudi nisu imali privilegiju da mogu da pronađu informacije koje su danas dostupne zahvaljujući ovoj i ovakvim zajednicama, morali su da empirijski potvrde i provere sve što ih je interesovalo.

Nakon iščitavanja, postavite sebi 3 osnovna pitanja koja će vam pomoći da se odlučite za kupovinu opreme sa kojom ćete početi:

1.) Koliko pušim dnevno?

U zavisnosti od odgovora na ovo pitanje ćete utvrditi koliki će vam kapacitet baterije biti dovoljan. Moje iskustvo je da je za pušače koji su pušili 15-20 cigareta dnevno sasvim dovoljna baterija od 650mAh; 20+ cigareta - 1000mAh i tako dalje.

2.) Koliko novca sam spreman da izdvojim za početak?

Budžet je veoma nezgodna stavka jer je ljudima teško da odjednom odvoje veću svotu novca za nabavku kvalitetne opreme. Pravilo "koliko para toliko muzike" ovde važi samo delimično jer smo svedoci činjenice da određene poznate kompanije uvoze proizvode veoma lošeg kvaliteta, rebrendiraju ih i prodaju po izuzetno visokim cenama. Sa druge strane, možete naći sasvim pristojnu robu za sasvim pristojne novce. Moj savet je da ne žalite novac - niste ga bacili, posmatrajte to kao investiciju u zdraviji život.

3. Šta očekujem od elektronske cigarete?

Ukoliko je odgovor na vaše pitanje taj da želite da potpuno zamenite analognu cigaretu elektronskom, savetujem vam da kupujete isključivo duvanske arome sa količinom nikotina koji će zadovoljiti vaše dnevne potrebe i atomizere koji će vam dati toplu paru (T2 CC prim. aut.).

Ako želite da se potpuno ratosiljate svakog oblika nikotinske zavisnosti, jednostavno postepeno smanjujte unos nikotina u organizam. Sa elektronskim cigaretama je to lakše kontrolisati nego sa analognim, napravite plan i pridržavajte ga se.

Ukoliko želite da se rešite ukusa i mirisa cigarete i krenete da parite nešto što ne podseća na duvan a zadovoljiće vašu potrebu za nikotinom i "uvlačenjem dima", probajte da eksperimentišete sa neduvanskim aromama i atomizerima koji daju hladniju paru (eVod prim. aut.).

Disclaimer notice

Ja sam početnik. Moje savete uzimajte sa rezervom. Ovim postom želim samo da vam olakšam početak i pružim svojevrsnu podršku jer ste samim dolaskom na ovaj forum verovatno već doneli jednu od najboljih odluka u životu - da ostavite duvan. Za sve ostalo što vas zanima, tu su iskusniji članovi koji će vam nesebično pomoći - ali imajte u vidu da su vam verovatno već pomogli, samo uložite malo truda i potražite na forumu odgovore na pitanja koje su pre vas postavili mnogi.

Over & Out

Valtazar nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 04-12-2015, 20:12   #2
kosinus
Nov član

Registrovan: Dec 2015
Pohvala: 4
Pohvaljen: 10
Nivo reputacije: 10
kosinus je na dobrom putukosinus je na dobrom putu
Uobičajeno Re: Početnik za početnike

E ovako, kao što rekoh u svom prvom postu na ovom forumu, parim otkad se ovde pojaviše el. cig...i po pitanju duvandžijskog opstanka na njima, cenim da sam iskusan parilac...međutim, obzirom da sam vazda sa ovom kineskom opremom kuburio:

po pitanju nečeg jačeg, tu mu već dođem totalni početnik.

A pošto mi je ranije išlo malo više od 2 pakle dnevno, striktno sam koristio Dekang USA MIX na 24 VG.

Zašto baš to. Zato jer je, koliko sam upućen, a i osetih, dekang jedini sa prirodnim nikotinom, dok su svi ostali sa medicinskim. Tj sa ovim drugima sam počinjao i 2 meseca bio na mukama, dok ne nalete baš na onaj dekang koji malo pre napisa.

Pa ću, sveukupno, iz takvog nekog iskustva (+ i iz iskustva još minimum 30-ak poznanika iz mog okruženja-sa istom i sličnom opremom) i pokušati da dopunim ove citate koji slede. A ako negde grešim slobodno neka me neko ispravi. Zato i opisah ovu poziciju sa koje se obraćam.
Citat:
Originalna poruka od Valtazar Vidi poruku
...U zavisnosti od odgovora na ovo pitanje ćete utvrditi koliki će vam kapacitet baterije biti dovoljan. Moje iskustvo je da je za pušače koji su pušili 15-20 cigareta dnevno sasvim dovoljna baterija od 650mAh; 20+ cigareta - 1000mAh i tako dalje.....
Mislim da su 2 baterije od po 1100-1300mAh, neophodne čak i u prvom slučaju....jer i onaj kome ide 1 pakla dnevno ne voli da čeka za parenje 2-3 sata dok mu se napuni baterija. Dok u mom slučaju (od 2 pakle pa naviše), potrebno je bar 3 takve baterije...čisto da bi se mogao opustiti tokom dana i gde god da sam da ne razmišljam o punjaču i utičnici i koliko će mi trajati jedna baterija, dok se napuni druga....

Citat:
Ako želite da se potpuno ratosiljate svakog oblika nikotinske zavisnosti, jednostavno postepeno smanjujte unos nikotina u organizam. Sa elektronskim cigaretama je to lakše kontrolisati nego sa analognim, napravite plan i pridržavajte ga se.
Ovo nikome ne bih preporučio, jer se pri takvom pokušaju samo povećava potrošnja tog slabijeg ulja, više se arči grejač, fiber i baterija....jer ako je organizam navikao na određenu dozu nikotina, dobiće je pa makar u naturi...a dok je ne dobije tenzija u istom će biti sličnoj krizi pri ostavljanju cigara, samo što čak nije ni to, jer se ipak koristi slabije ulje. Mnogi, koji su pokušavali sa smanjivanjem nikotina, na kraju su se, zbog preživele mentalne iritacije, vratili na analogne. Ljudi za koje znam da i dan danas koriste slabija ulja, su jedino oni kojima je u startu 24-ka/18-ica/16-ica bila prejaka pa im je trebalo nešto slabije...dok sam np ja i dan danas na 24-ci, i nedao bog da je nema, odmah bi morao da kupim cigarete...jednom sam probao da smanjim na 18 i to je trajalo 2 dana (valjda dok nisam izgladneo organizam od nikotina), pa je onda krenula agonija arčenja cele opreme, sve dok se nisam vratio na 24-ku.

Tako da onaj koji lako može da manipuliše jačinama ulja, taj može i ostaviti čak i elektronske cigarete....dok mi, ostali nikotinski uživaoci (da ne kažem zavisnici), niti to želimo, niti vaki, zavisni, to možemo...

Citat:
Ukoliko želite da se rešite ukusa i mirisa cigarete i krenete da parite nešto što ne podseća na duvan a zadovoljiće vašu potrebu za nikotinom i "uvlačenjem dima", probajte da eksperimentišete sa neduvanskim aromama i atomizerima koji daju hladniju paru (eVod prim. aut.).
Kada bude došao dan kada ću poželeti da se rešim ukusa i mirisa cigarete, mislim da ću tog dana ostaviti i ove elektronske...a unapred znam da nema šanse da dođe do toga...svaka aroma koju sam na početku parenja isprobavao, ogadila mi se nakon 2 dana...nebitno dal je dekangova ili flejvor artova....pretpostavljam da je možda zbog toga kriva moja oprema, jer mi neko (sa mnogo jačom opremom) reče da je pravo uživanje koristiti neduvanske arome...tako da za sada, usa mix mi je glavni, dok je doff povremena zamena, ako trenutno nema juse.
kosinus nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 05-12-2015, 03:50   #3
gomiletina
Moder

gomiletina's avatar

Registrovan: Apr 2013
Godine: 55
E-cig: Shta zapadne+ ruza, kaya
Pohvala: 4,052
Pohvaljen: 3,368
Nivo reputacije: 551
gomiletina ima reputacijugomiletina ima reputacijugomiletina ima reputacijugomiletina ima reputacijugomiletina ima reputacijugomiletina ima reputacijugomiletina ima reputacijugomiletina ima reputacijugomiletina ima reputacijugomiletina ima reputacijugomiletina ima reputaciju

Sa 4 pakle pre 4 godine, pocheh sa 16 ticom "iz mesta", sada sam na 5-6-ici, bez problema i kriza. Jedino je oprema kvalitetnija. Dakle iz mog ugla, moze se postepeno smanjivati kolichina nikotina, nikakav problem
gomiletina nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 05-12-2015, 04:05   #4
kosinus
Nov član

Uobičajeno

I da, joše jedna vrlo bitna stavka.
Na elektronske nije uspeo da pređe, samo onaj koji nije naleteo na pravo ulje, sa pravom jačinom i odgovarajućom aromom. Zato, pošto je taj postupak prelaska jako nestabilan, vrlo često neuspešan jer ljudi ne znaju sa kojim uljem i kojom jačinom da počnu, svima iz moje okoline, savetovao sam da se u startu uhvate dekanga (marlboro-usa mix, davidof-doff ili laki-vegas blend) na VG bazi (jer PG ima dosta više propilen glikola, pa je pojačan osećaj alkohola i iritacije koja tera na kašljanje)...i naravno, sve to da bude na 24. Pa kome je to prejako, neka krene da smanjuje. Bitno je da je za početak naleteo/la na ulje koje mu/joj odgovara, I iz takvog nekog iskustva, primetih da su se žene pretežno zauzimale za vegas ili doff i često ostajale na jačinama od 11mg, dok muškarci (pogotovo oni strastveniji pušači) za usa mix (na 24).

---------- Post dodan 05-12-2015 u 04:23 ----------

Citat:
Originalna poruka od gomiletina Vidi poruku
Sa 4 pakle pre 4 godine, pocheh sa 16 ticom "iz mesta", sada sam na 5-6-ici, bez problema i kriza. Jedino je oprema kvalitetnija.
Svaka čast druže, ja pokušao pa nisam uspeo. Kada sam, ranije, to isto savetovao ljudima iz mog okruženja da urade, neki nisu uspeli pa se vratili na staru jačinu, dok se drugi, vremenom, ponovo vratiše na analogne... tj dok su se držali jačine koja im je u startu odgovarala, bila to 24/18/16/11 ili 9-ka, sve je bilo ok...
Citat:
Dakle iz mog ugla, moze se postepeno smanjivati kolichina nikotina, nikakav problem
Možda je ključna reč to "postepeno" koje garant ne znači da neko, odmah nakon par nedelja korišćenja elektronske, treba krenuti sa slabijim uljima...moguće da treba proći nekoliko meseci, ako ne i cela godina...mada to, u mom slučaju (nakon par godina), ne važi...kao i u slučaju par njih (koji su se pre mene prebacili na elektronske) koji to pokušaše, a od kojih se dvoje, zbog toga, čak vratili na analogne... 2-3 meseca forsirali slabije ulje, dok nisu zbog toga utripovali da je elektronska "******"..... bez obzira što ime je pre toga, godinama, sa pravom jačinom bila dobra.

Znam da je ovo što ću napisati, već odavno napisano na ovom forumu, ali ne verujem da će ovaj apel, još jednom ovako postovan, ikome smetati.

Mislim da je ključno da početnici znaju da prelaskom sa analognih na elektronske cigarete, ne ostavljaju nikotin, dakle zavisnost i pothranjivanje iste je i dalje u opticaju...Ali se tim prelaskom lišavaju svih ostalih otrova koje jedna cigareta sadrži. Dakle ne igrajte se odmah sa smanjivanjem nikotina, jer ćete time samo bacati novac, uzaludno arčiti opremu, a što je najbitnije tako ćete se sigurno vratiti analognim cigaretama. Znači držite se trenutne odgovarajuće jačine sve dok, u najmanju ruku, ne počne da vam smeta dim analogne cigarete...a posle pokušajte da smanjujete, ali svo to vreme imajte u vidu, da ako slučajno krene da vas vuče da zapalite cigaretu, to je zato što se prerano forsirate slabijim uljima.

Citat:
Originalna poruka od kosinus Vidi poruku
...da ako slučajno krene da vas vuče da zapalite cigaretu, to je zato što se prerano forsirate slabijim uljima.
Ovo je takođe posledica koja nastaje kada u početku koristite ulja koja vam ne odgovaraju (aromom, jačinom ili vrstom nikotina). Tako su mojim prvih 2 meseca bili "mučni" dok nisam prešao sa ulja sa medicinskim nikotinom, na ulja sa prirodnim. A kod nekog zna biti i obrnuto.
Zahvalili :
Staro 05-12-2015, 09:07   #5
gojkov
Veteran

Registrovan: Dec 2013
Godine: 50
E-cig: nemesisi,subtankmini sa redu.bajka,heron,ruza,kaje
Pohvala: 2,742
Pohvaljen: 854
Nivo reputacije: 178
gojkov je za svaku pohvalugojkov je za svaku pohvalugojkov je za svaku pohvalugojkov je za svaku pohvalugojkov je za svaku pohvalugojkov je za svaku pohvalugojkov je za svaku pohvalugojkov je za svaku pohvalugojkov je za svaku pohvalugojkov je za svaku pohvalugojkov je za svaku pohvalu

Na zalost od 100 ljudi koji probaju samo 1 uspe da ostane na elektronskim i kosinus sve sto si rekao stoji,treba vreme da se smanji nikotin,mnogi ga ne smanje ili misle da su ga smanjili,a samo su pojacali opremu ali i potrosnju tecnosti.Ja sam posle dve godine smanjio sa 24 na 6 ali sam verovatno isto toliko pojacao potrosnju.Ovako je lepse

---------- Post dodan 05-12-2015 u 09:33 ----------

Citat:
Sa 4 pakle pre 4 godine, pocheh sa 16 ticom "iz mesta", sada sam na 5-6-ici, bez problema i kriza. Jedino je oprema kvalitetnija. Dakle iz mog ugla, moze se postepeno smanjivati kolichina nikotina, nikakav problem
A,ja sam mislio da sam ovde najjaci sa 2,5 kutija viceroya 100 s,
Ti si moj idol

gojkov nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 05-12-2015, 17:26   #6
kosinus
Nov član

Citat:
Originalna poruka od gojkov Vidi poruku
Na zalost od 100 ljudi koji probaju samo 1 uspe da ostane na elektronskim...
Živa istina...Brdo naroda videh kako loše počinju sa elektronskim cigaretama...u startu krenuvši sa preslabim uljima sa aromama lubeničasto-bananastih-mentol-čokolada, kapućina itd...jedan dobar deo njih bejaše moji prijatelji i poznanici kojima u startu dadoh 2 saveta:
1. ovo što u prošlim postovima napisah u vezi ulja i jačina
2. da grejače trebaju redovno menjati...tj čim osete da im baterija traje dosta kraće, vuče ih da zapale cigaretu i osete da im el.cig. slabije "vuče".

U vezi 1. me svi poslušaše, međutim u vezi ovog 2., samo oni koji su shvatili da ostavljanjem analognih, nisu ostavili nikotin...i da je itekako i dalje bitno unošenje istog, kao i konstantan jak doživljaj throat hita.

Dry burn sam samo u početku preporučivao, dok nisam i sam prestao da ga upražnjavam...jer bez obzira što time očistim grejač, fiber ispod tog grejača je sve tvrđi, tako da je dotok ulja značajno umanjen...a pošto mi je bitno da mi parenje bude "podešeno" na maksimumu, grejače i fiber menjam na 3-5 dana....tj to je ipak individualna stvar, pa je ne preporučujem.

---------- Post dodan 05-12-2015 u 17:55 ----------

Naravno, među onima koji nisu uspeli da se prešaltaju na elektronske su takođe i oni koji su shvatili da kupovinom elektronske cigare nisu raskrstili sa svim troškovima i da je i dalje potrebno dalje ulaganje u glave, dodatne baterije, bolje atomajzere, bolje baterije....tako da, iako su svi ti troškovi, na mesečnom nivou, neuporedivo manji naspram troškova na analogne cigove, mnogi se zbog tog infoa razočarano vratili upravo tim drastično većim troškovima - skroz nelogično ali, svega mi, u više navrata se uverih da je istinito.
Zahvalili :
Staro 07-12-2015, 03:34   #7
kosinus
Nov član

I još jedna sugestija elektronsko-cigarotivnim početnicima...pogotovo onima kojima su išle preko 2 pakle dnevno. I pod uslovom da su zadovoljili ona 3 uslova koja malo pre navedoh:
1. koriste ulje koje im leži u toj meri da im maksimalno suzbija potrebu za analognim
2. sa (individualno) odgovarajućom jačinom istog
3. i da redovno menjaju grejače
Kada prelazite na elektronske, ne morate se odmah u startu lišavati analognih cigareta...tj ako baš morate zapalite 1-2 u doba dana kada vam je oduvek najviše odgovaralo.
ali u međuvremenu, u toku svega toga, ne ispuštajte elektronsku iz ruke i tokom naleta svake mini krize, vi povucite dim iz iste. Tako će vam se organizam postepeno privići na elektronske, a analogne će nakon kraćeg perioda same ispasti iz igre, tj izgubiće se potreba za njima...jer ćete isti taj nikotin već uveliko dobijati iz elektronske, a istovremeno ćete početi da osećate ostale otrove koje sadrži analogna, i to će početi da vam smeta isto koliko i samim nepušačima...

--------------------------------------------
Dakle, ne zaklinjite se da ćete ostaviti analogne cigare, tj ne pokušavajte na taj način da ih sasecate u korenu, jer kada se čovek na taj način bori protiv samog sebe, uvek na kraju izgubi,
već radite na tome da se za njima izgubi potreba. A elektronske cigarete su najefikasnije sredstvo za to, kao i daleko bolja zamena za nas koji ne želimo da se lišimo "uživanja" u nikotinu...jes da ovo zvuči dosta adiktivno, ali ruku na srce, da nismo svom-voljom-takvi odavno bi ostavili i elektronske.

edit by ferguson : po molbi izmenjen deo posta
Zahvalili :
Staro 07-12-2015, 16:36   #8
NesaPa
Iskusan član

Registrovan: Oct 2014
Pohvala: 71
Nivo reputacije: 26
NesaPa je poznat svimaNesaPa je poznat svimaNesaPa je poznat svimaNesaPa je poznat svimaNesaPa je poznat svimaNesaPa je poznat svima

Ispod Stavke 3. ne slažem se

2. oktobra, pamtim ko da sam 'mreo taj dan ostavio cigarete komada 1 u kutiji. Evod klir najobičniji, 18 ili 16 mg USA mix, ko to još pamti i rekao sebi ovo ti je budućnost i da smanjuješ nikotin. Jedna baterija, jedan klir, jedna kriza u prvih mesec dana, glavobolje i inače imam
Zanimljivo je što kad sebi predstaviš sliku u glavi da nema cigareta više, cigarete ti više ne trebaju. Nema tu sive zone Danas i dalje parim, 3 mg, mislim da bi mogao i bez ali mrzi me da probam.

Zašto sam pomenuo tu jednu cigaretu u kutiji. Jednostavno, treba mi i uglavnom je nosim sa sobom kad radim, pecam ... se onako junački isečeš, ubodeš i ništa bolje od malo duvana na ranu. E TO ovo g..... ne može jedino
PS: nisam od onih koji bi palili rane usijanim grejačem pa možda i može
NesaPa nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 07-12-2015, 16:48   #9
Zadimljivac Prostora
Senior

Zadimljivac Prostora's avatar

Registrovan: Jun 2015
Pohvala: 410
Pohvaljen: 485
Nivo reputacije: 105
Zadimljivac Prostora ima čime da se ponosiZadimljivac Prostora ima čime da se ponosiZadimljivac Prostora ima čime da se ponosiZadimljivac Prostora ima čime da se ponosiZadimljivac Prostora ima čime da se ponosiZadimljivac Prostora ima čime da se ponosiZadimljivac Prostora ima čime da se ponosiZadimljivac Prostora ima čime da se ponosiZadimljivac Prostora ima čime da se ponosiZadimljivac Prostora ima čime da se ponosiZadimljivac Prostora ima čime da se ponosi

Ja kad sam pocinjao sa elektronskim rekao sam sebi kad god pozelim zapalicu obicnu cigaru. I nekih otprilike pola godine pusio sam i jedne i druge, u pocetku sam bio srecan kad sam obicne smanjio na jednu kutiju dnevno, vremenom je kutija pocela da mi traje 2 dana, zadnja kutija je trajala nekih 20tak dana. Proslo je otpriliki oko godinu ipo od zadnje analagne cigarete a ja i dan danas se drzim stava ako i najmanje pozelim da je zapalim da cu je zapaliti bez imalo razmisljanja

Ko se moda ne ogrija, taj se pare ne napari
Zadimljivac Prostora nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 07-12-2015, 17:38   #10
NesaPa
Iskusan član

NesaPa je poznat svimaNesaPa je poznat svimaNesaPa je poznat svimaNesaPa je poznat svimaNesaPa je poznat svimaNesaPa je poznat svima

Ali ti se zoveš Zadimljivač Prostora
Staro 07-12-2015, 18:18   #11
jokjuar
Veteran

jokjuar's avatar

Registrovan: Feb 2013
Godine: 100
E-cig: VTC mini, ProvariS, Sx Mi
Pohvala: 4,532
Pohvaljen: 4,495
Nivo reputacije: 737
jokjuar ima reputacijujokjuar ima reputacijujokjuar ima reputacijujokjuar ima reputacijujokjuar ima reputacijujokjuar ima reputacijujokjuar ima reputacijujokjuar ima reputacijujokjuar ima reputacijujokjuar ima reputacijujokjuar ima reputaciju

U ovom sportu nema šanse da daš nekome prave savete kako da počne jer je svaki čovek priča za sebe, možeš da napišeš milion sitno kucanih, bez proreda, strana teksta.

Jedino što je zajedničko svima koji su konstantni parioci je to što su žarko želeli da bace cigarete. Svom snagom i što dalje. I tu naravno postoje podele. Neko je bacio iz finansijskih razloga, neko zbog zdravlja, neko da ne bi morao da izlazi sa radnog mesta po dozu nikotina...

Sudeći po ljudima iz mog okruženja većina onih koji su koristili gore navedeni sistem, da pomalo puše i pljuge su se vratili na iste, neki pre neki kasnije. Ista stvar kao i sa alkoholom, lakim i teškim drogama. Ili si bacio, ili nisi, nema između.

HVALA G O M I L E T I N A!!!
jokjuar nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 07-12-2015, 20:01   #12
kosinus
Nov član

Citat:
Originalna poruka od NesaPa Vidi poruku
Ispod Stavke 3. ne slažem se
Ne bih se ni ja složio da se nisam uverio:
1. da je nekima tako lakše da (na kraju) pređu skroz na elektronske.
2. kasnije i svojim nekim iskustvom
Citat:
2. oktobra, pamtim ko da sam 'mreo taj dan ostavio cigarete komada 1 u kutiji. Evod klir najobičniji, 18 ili 16 mg USA mix, ko to još pamti i rekao sebi ovo ti je budućnost i da smanjuješ nikotin. Jedna baterija, jedan klir, jedna kriza u prvih mesec dana, glavobolje i inače imam
Ja ne upamti datum, ali kao da sam i ja tada mreo....krenuo sam sa nekim flejvor artovim uljima koja su na sve ličila samo ne na duvanske arome. Nijedna preporuka iz okruženja nije palila jer mi se nakon 2 dana svaka od tih aroma zgadila do nepodnošljivosti... a pritom koristio onaj umrelin najgori uvaljivački atomajzer gde ne može da se menja glava...i tako ga koristio 45 dana bez draj burna i bilo kakvog infoa da tu uopšte treba nešto da se menja, obnavlja...pa sad moš misliti koja je to bila trauma za nekoga kome je 22 godine išlo do 2 ipo pakle vazda najjačih cigara (samo što nisam počeo da duvanim Žitan). Nego sva sreća da je želja za ostavljanjem cigareta bila ogromna, pa je medicinski nikotin uspeo da završi posao, dok se kasnije ne snađoh.

Citat:
Zanimljivo je što kad sebi predstaviš sliku u glavi da nema cigareta više, cigarete ti više ne trebaju. Nema tu sive zone Danas i dalje parim, 3 mg, mislim da bi mogao i bez ali mrzi me da probam.
Lako je sebi predstavljati takvu sliku sa elektronskom u ruci ...jer znaš i sam da ne zavisimo od cigara, nego od nikotina.

Citat:
Originalna poruka od Zadimljivac Prostora Vidi poruku
Ja kad sam pocinjao sa elektronskim rekao sam sebi kad god pozelim zapalicu obicnu cigaru. I nekih otprilike pola godine pusio sam i jedne i druge, u pocetku sam bio srecan kad sam obicne smanjio na jednu kutiju dnevno, vremenom je kutija pocela da mi traje 2 dana, zadnja kutija je trajala nekih 20tak dana. Proslo je otpriliki oko godinu ipo od zadnje analagne cigarete a ja i dan danas se drzim stava ako i najmanje pozelim da je zapalim da cu je zapaliti bez imalo razmisljanja
O ovome sam malo pre zborio...jer je dosta manje traumatičan prelaz...tj za mene beše, ali dosta kasnije.

Kako malo pre napisa, tako sam i ostavio cigarete, prešavši na elektronske...bez ikakve pomiisli da ću je ikada više zapaliti...štaviše dim analogne je počeo da mi smeta neverovatno... a zbog ogromne averzije prema analognim cigarama možda sam se mogao čak i zakleti da je nikada više neću zapaliti...i tako celih 2 godine, dok jednom prilikom nisam krenuo na poduži put i jedna mi baterija u startu crkla, a druga trajala koliko je trajala i posle je morala na prespori auto punjač, koji je vazda ispadao iz ležišta i još više usporavao punjenje...tako da kao da sam po nekom automatizmu stao i na benzinsku kupio cigare (šta ti je nikotin bato moj)...i to ni manje niviše nego vinston 100...ljudi moji ako mi verujete, tokom tog puta i preduge vožnje, možda sam izduvanio 10-ak cigareta, a bukvalno nakon svake sam MORAO da popijem po 1 kafetin, jer me je glava, posle svake, otkidala...na kraju i to se završilo, pa sam se posle lako vratio na elektronske...

međutim,

nekoliko meseci kasnije, krenemo komšija i ja nešto da zidamo, pa se tokom tog celodnevnog-takvog-posla, prešaltam na analogne (plavi pal mal) i bio na njima dok je gradnja trajala, oko mesec ipo dana....dakle elektronsku maltene nisam ni koristio...a kada se sve to završilo, tada je postalo za***ano, jer prelazak na elektronsku nije bio toliko "lak", kakav je bio kada sam prvi put probao i prešao na elektronsku...tj naglo...tako da sam tada po malo palio, ali pretežno se držao elektronske i na kraju pobio potrebu za analognim cigovima. Tako da nakon ovakvog jednog iskustva mogao sam da palim i analogne, a u svako doba mogao sam se zadržati na elektronskim...što mi je uveliko pomoglo, u adiktivnom smislu naravno, kada sam pre mesec dana dobio napad slepog creva, završio na operaciju i proveo 7 dana u bolnicu, po kojoj ni slučajno nije bilo higijenski vući elektronsku cigaretu...a na stranu što ti tada nije ni do punjenja baterija, a kamoli motanja grejača i šta još već.

Citat:
Originalna poruka od jokjuar Vidi poruku
U ovom sportu nema šanse da daš nekome prave savete kako da počne jer je svaki čovek priča za sebe, možeš da napišeš milion sitno kucanih, bez proreda, strana teksta.
Ja ono što postovah, pretočih iz iskustva, svog, a i mnogih drugih iz mog okruženja...pa napisa ovde, jer možda nekome i ovde pomogne.

Citat:
Sudeći po ljudima iz mog okruženja većina onih koji su koristili gore navedeni sistem, da pomalo puše i pljuge su se vratili na iste, neki pre neki kasnije.
Svaka čast ako si upoznao nekog takvog,
jer ja još ne nalete na čoveka koji je prelazak na elektronske počeo tako što je prešao sa 2 pakle na 5 cigare dnevno, a pritom je:
1. koristio ulje sa duvanskom aromom, prirodnim nikotinom i odgovarajućom jačinom,
2. redovno menjao grejače
a da na kraju nije uspeo da suzbije potrebu za analognim cigaretama.
Citat:
Ista stvar kao i sa alkoholom, lakim i teškim drogama.
Samo što u slučaju prelaska na elektronske cigarete, droga nije bačena, već se više ne konzumira iz analogne, nego iz elektronske cigarete.
Staro 07-12-2015, 20:15   #13
Gorki
Veteran

Gorki's avatar

Registrovan: Feb 2012
Pohvala: 3,261
Pohvaljen: 3,580
Nivo reputacije: 551
Gorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputacijuGorki ima reputaciju

Citat:
Originalna poruka od kosinus Vidi poruku
Citat:
Ista stvar kao i sa alkoholom, lakim i teškim drogama.

Samo što u slučaju prelaska na elektronske cigarete, droga nije bačena, već se više ne konzumira iz analogne, nego iz elektronske cigarete.

Chekaj, stani. Jel to znaci da ti stavljas drogu u elektronske cigarete?

It's tulip time in Holland. Two lips are calling me.
Gorki nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 07-12-2015, 20:18   #14
Zadimljivac Prostora
Senior

Zadimljivac Prostora's avatar

Registrovan: Jun 2015
Pohvala: 410
Pohvaljen: 485
Nivo reputacije: 105
Zadimljivac Prostora ima čime da se ponosiZadimljivac Prostora ima čime da se ponosiZadimljivac Prostora ima čime da se ponosiZadimljivac Prostora ima čime da se ponosiZadimljivac Prostora ima čime da se ponosiZadimljivac Prostora ima čime da se ponosiZadimljivac Prostora ima čime da se ponosiZadimljivac Prostora ima čime da se ponosiZadimljivac Prostora ima čime da se ponosiZadimljivac Prostora ima čime da se ponosiZadimljivac Prostora ima čime da se ponosi

Otkrij nam sveti gral

Ko se moda ne ogrija, taj se pare ne napari
Zadimljivac Prostora nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 07-12-2015, 20:46   #15
NesaPa
Iskusan član

Dobro Jokjuar zbori i sad kad razmislim koga znam i jeste tako.
Rešiš se i nema dalje. Takva su moja iskustva.

Ja znam bar deset ljudi koji su "tipa ja danas prestajem" i uspelo je svima koji su se rešili i ispoštovali. E to je jako teško ako mene pitaš. Kad vratim film, uglavnom su deca bila prekretnica.
Ovi što su mrsili sa smanjenjem broja ili mešali su skoro svi redovni povratnici inema smisla govoriti o njima, nema tu volje i tačka ako mene pitaš.

Za mene su prvog rekli da nema šansi da ostavim duvan ili ga zamenim ovim.
Što se tiče zamene zavisnosti postoji, mada je lakše sa ovim prestati. Meni da je neko rekao da ću da ceo dan provedem na pecanju i ne povučem nikakav dim, odnosno sad paru, pre godinu dana bi mu rekao da nema teorije. Sada, dešava se da jednostavno zaboravim, kao da nikad nisam ni pušio. Radim, posvetim se poslu i ne prekidam, satima. Mogao si pre da navijaš sat na 15-20 minuta po meni i puš pauzama.
Da li mogu i ovo da ostavim posle samo godinu dana, mislim da mogu, ali nije to tema ovde-

Zato odgovorno tvrdim da je samo čvrsta odluka dobra odluka

Šta fali inače Ciganki što je jaka cigareta pa te zavrti. Mada je Gal sa šlemom sve sa onim krilcima uvek bio moj izbor Da me ubiješ ako bi ja to mogao danas da povučem to bez posledica
I gde si sreo toliko ljudi u prelazu čoveće, ima parioca ovde po Pančevu ali još uvek me belo gledaju šta to radim. Još kad im kažeš da čitaš knjige na mobilnom da ih dokusuriš ...

+1 za info
Zahvalili :
Odgovorite na temu

e-cigSerbia Forum > Zajednica vapera > Početnički kutak

Pošalji link

Alati za teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Vi ne možete pisati nove teme
Vi ne možete pisati replike
Vi ne možete prikačiti fajlove
Vi ne možete menjati vaše postove

BB kod je On
Smajliji su On
[IMG] kod je On
HTML kod je Off

Pređi na

Vremenska zona je GMT +1. Trenutno je 08:47 sati.