Home Register FAQ
 e-cigSerbia Forum
Google+
Vi imate novu PP! Kliknite ovde kako bi pročitali!
Ako ste ovde prvi put, obavezno pogledajte odgovore na često postavljana pitanja. Morate biti član foruma da bi mogli učestvovati u diskusijama.
Za registraciju kliknite ovde, unesite potrebne podatke i za par minuta bićete član Foruma. Za pregledanje poruka, izaberite forum iz liste ispod.

Idi nazad   e-cigSerbia Forum > MODovi > Opšte teme, ideje, rešenja, pitanja, saveti
Zaboravljena šifra? Registracija

Opšte teme, ideje, rešenja, pitanja, saveti Ideje, saveti, rešenja i pitanja ... - diskusije

Odgovorite na temu

Alati za teme Način prikaza
Staro 07-05-2016, 18:03   #1
placebo
Senior

placebo's avatar

Registrovan: Sep 2015
Pohvala: 419
Pohvaljen: 737
Nivo reputacije: 136
placebo je za svaku pohvaluplacebo je za svaku pohvaluplacebo je za svaku pohvaluplacebo je za svaku pohvaluplacebo je za svaku pohvaluplacebo je za svaku pohvaluplacebo je za svaku pohvaluplacebo je za svaku pohvaluplacebo je za svaku pohvaluplacebo je za svaku pohvaluplacebo je za svaku pohvalu
Uobičajeno Koliko vate koristiti?

Da li treba koristiti vise ili manje vate? Da li previse vate izaziva dry hit? Vise puta sam na Youtubeu video a na redditu i forumima, procitao: "Manje je uvek bolje", "Stavljas previse vate" itd
Posto je moje iskustvo sa kolicinom vate bilo suprotno, pokusao sam da ga proverim eksperimentalno.

Kapilarne pojave
(sa wikipedije)
Kod:
https://sr.wikipedia.org/wiki/Kapilarne_pojave
"Kapilarne pojave su efekti koji nastaju usled dejstva molekulskih sila. Javljaju se pri dodiru čvrstih i tečnih tela i posledice su površinskog napona tečnosti. Reč kapilar po poreklu znači tanko kao dlaka.
Sile kohezije i adhezije deluju na molekule tečnosti koji se nalaze u blizini zida suda. Adhezione sile su sile koje deluju između molekula tečnosti i molekula čvrstog tela, dok su kohezione sile, sile koje deluju između molekula same tečnosti. Međusobno su različite i njihovi intenziteti zavise od prirode molekula tela koje se dodiruju.
Na molekule površinskog sloja deluje sila kohezije, usmerena ka unutrašnjosti tečnosti i sila adhezije, ka zidu suda.
Kada je adhezija veća od kohezije, ugao je oštar i tečnost se penje uz zid suda. U slučaju kada je adhezija mnogo veća od kohezije, tečnost se penje visoko uz zid suda jer je ugao kvašenja jako mali."

Misljenja sam da je glavni razlog, zbog kog treb, makar posumnjati, u "manje je vise" teoriju, neshvatanje principa kojim tecnost natapa vatu. Jednostavno ljudi se vode logikom, da ako je komad vate manji, brze ce da se natopi. To jeste tacno samo iz razloga sto manje vate moze da upije manje tecnosti i zato je "brze".
Ali, mi koristimo vatu tek kada je 100% zasicena. U tom slucaju, prednost manje kolicine vate nestaje. Bez obzira na kolicinu vate, kada koristimo grejac, iz vate ce ispariti odredjena, recimo ista, kolicina tecnosti. Onda se stvara sila adhezije, i taj nedostatak se popuni tako sto se tecnost pod uticaje sile, tecnost penje uz vatu, dok se iz rezervoara natapa donji kraj. Dodatno, ako ima vise vate, zapremina tecnosti je veca i sanse da se vata previse isusi prilikom koriscenja su manje.

Takodje kada napakujem dosta vate, postavim je tako da je na izlazu iz coila bude iznad gornje ivice. Teorija je da tecnost tako brze natopi vatu jer se pod uticajem adhezije penje a linijom manjeg otpora prvo ide horizontalno u kalem.

"Eksperiment": Ne tvrdim nista, na rezultat utice gravitacija, tezina tecnosti u vati itd, ali svakako je zanimljivo videti posto je rezultat kontra-intuitivan. Koriscenja Labs Puff japanska vata. Sirine okvirno 10mm i 3mm. U casama je voda da bi islo brze, a u vodi je Nes da bi se bolje videlo. Video je ubrzan sest puta.

http://youtu.be/pSEL8mRhbuc

Moja preporuka je, otprilike, za navoje od 2mm do 3.5mm, kakve ja koristim, da sirina vate bude bar tri puta veca od precnika grejaca. Ostavljam duze krajeve vate, da bih sprecio curenje.
Scottish Roll je popularan zato sto je jedan od retkih metoda koji koristi veliku kolicinu vate. Moje misljenje je da tanjenje i rolanje, iako pomaze, nije presudno. Magija nije u pripremi i rolanju vec u kolicini koja je bar 50% veca nego inace.

Razlog za ovu pricu je, pre svega, taj sto kod nas ljudi pocinju sa Joyetech i KangerTech proizvodima. Ako koristite RTA, vec imate svoj sistem koji radi i ovo moze da vam bude interesantno, ali vam nije presudno. Ali mislim da je korisno za ljude koji su novi u premotavanju i vikovanju grejaca, narocito proizvoda pomenute dve firme.
Od kada koristim e-cigaru nikada mi se nije desio dry hit osim kada ispraznim tank a ne primetim. Ono sto mi se jeste desilo, vise puta, sa Joyetech RBA glavama, je da ne stavim dovoljno vate. Posto nije preporucljivo da se ovi grejaci pale na suvo, jer imaju gumene izolatore, cesto se desi da postoji hot spot na kalemu. Premalo vate mu pruza priliku da se usija. To isparenje je, u svakom smislu, gore od spaljene vate. Zato, narocito za glave tog tipa, pokusajte sa vise vate. Na Ego One CLR glavi sam skinuo donji prsten i napakovao vatu. Radi perfektno bez dry hit-a i curenja vec nedelju dana.

But suddenly I viddied that thinking was for the gloopy ones and that the oomny ones use, like, inspiration and what Bog sends.
placebo nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 07-05-2016, 19:36   #2
dandellion
Iskusan član

dandellion's avatar

Registrovan: Mar 2014
Pohvala: 124
Pohvaljen: 99
Nivo reputacije: 31
dandellion ima čime da se ponosidandellion ima čime da se ponosidandellion ima čime da se ponosidandellion ima čime da se ponosidandellion ima čime da se ponosidandellion ima čime da se ponosidandellion ima čime da se ponosidandellion ima čime da se ponosi
Uobičajeno Re: Koliko vate koristiti?

Tri puta šira od grejača?
OK, probaćemo, mada meni to zvuči kao recept za začepljenje.
dandellion nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 07-05-2016, 19:58   #3
drap
Veteran

drap's avatar

Registrovan: Jul 2015
E-cig: Lots of fucking leaking sh*t
Pohvala: 152
Pohvaljen: 393
Nivo reputacije: 97
drap ima čime da se ponosidrap ima čime da se ponosidrap ima čime da se ponosidrap ima čime da se ponosidrap ima čime da se ponosidrap ima čime da se ponosidrap ima čime da se ponosidrap ima čime da se ponosidrap ima čime da se ponosidrap ima čime da se ponosidrap ima čime da se ponosi

Na ovoj slici se ne vidi bas najjasnije duzina krajeva vate, natopljena je pa je prozirna.

Dobro, za kolicinu, u smislu odnosa precnika grejaca i sirine vate si objasnio.

Ali mene interesuje koliko ostavljas sa strane da izlazi iz glave ? Ovde na slici mi izgleda kao da je jako dugacko, kao da vata visi niz telo glave i da je savijena na dole skoro sve do postolja baze ??? To jeste princip pravljena RTA deck-a, ali na CLR glavi je prilicno cudno resenje, ako je tako ?

(Neki sledeci put kada budes pravio setup mogao bi da uslikas suvu vatu)

Slazem se sa konstatacijom u vezi tkz. "prstena za kontrolu dotoka tecnosti" na Joy CLR glavi: nakon visemesecnog koristenja tih glava, i dalje mislim da ne sluzi nicemu ! Ja ga obicno ili zategnem dobro sasvim dole ili ga potpuno skinem. Izmedju te dve opcije nisam primetio neku bitnu razliku.

(testiranje potpisa-brojaca u toku - sincemylastcigarette.com ne radi vise kako treba)
drap nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 07-05-2016, 19:59   #4
drako
Senior

drako's avatar

Registrovan: Apr 2015
Pohvala: 391
Pohvaljen: 563
Nivo reputacije: 108
drako je za svaku pohvaludrako je za svaku pohvaludrako je za svaku pohvaludrako je za svaku pohvaludrako je za svaku pohvaludrako je za svaku pohvaludrako je za svaku pohvaludrako je za svaku pohvaludrako je za svaku pohvaludrako je za svaku pohvaludrako je za svaku pohvalu

Nope, dokle god nisam poceo da stavljam jedno 6 ml slajfnu vate u grejac od 2.4 ml, stalno je bilo za***ancije, a solo je u taste control rezimu divljao. Naravno, uglavnom odokativnom metodom uzmem polovinu debljine.
drako nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 07-05-2016, 20:47   #5
oliverbanjas
Senior

oliverbanjas's avatar

Registrovan: Jul 2015
Godine: 34
Pohvala: 818
Pohvaljen: 495
Nivo reputacije: 89
oliverbanjas ima čime da se ponosioliverbanjas ima čime da se ponosioliverbanjas ima čime da se ponosioliverbanjas ima čime da se ponosioliverbanjas ima čime da se ponosioliverbanjas ima čime da se ponosioliverbanjas ima čime da se ponosioliverbanjas ima čime da se ponosioliverbanjas ima čime da se ponosioliverbanjas ima čime da se ponosioliverbanjas ima čime da se ponosi

Kod mene vata uvek tesno koliko moze a da ne pocupa grejac. Znaci tesno a ne pretesno

Sent from my SM-T210 using Tapatalk
oliverbanjas nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 07-05-2016, 21:07   #6
dragon
Senior

Registrovan: Jan 2016
Pohvala: 715
Pohvaljen: 861
Nivo reputacije: 124
dragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvalu

da kazem iskreno koliko vate treba da se koristi zavisi koji tank imamo i kakav je sistem natapanja , da li je rda ili je rta, koliko da koristimo vate odgovor je. zavisiod svega i svacega ..
dragon nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 07-05-2016, 21:11   #7
sirius sem
Veteran

sirius sem's avatar

Registrovan: Nov 2012
Pohvala: 3,235
Pohvaljen: 1,962
Nivo reputacije: 464
sirius sem ima reputacijusirius sem ima reputacijusirius sem ima reputacijusirius sem ima reputacijusirius sem ima reputacijusirius sem ima reputacijusirius sem ima reputacijusirius sem ima reputacijusirius sem ima reputacijusirius sem ima reputacijusirius sem ima reputaciju

velika shirina vate a mali precnik zavojnice ili coila i nisu bash najbolje reshenje za dobro natapanje jer svi smo culli za izraz manje je bolje a tako mi se i u praksi pokazalo jer suvishe sabijena vata gubi na kapilarnosti i manje tecnosti dovodi na grejach !
Pritom mislim da se razlikuje od atija do atija te zato je najbolje probati i sam se uveriti shta kome najvishe odgovara,ovo sa snimka nije bash merodavno jer nema niceg da sabije vatu i da smanji protok za taj obim
sirius sem nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 07-05-2016, 21:12   #8
Vapoholic
Veteran

Vapoholic's avatar

Registrovan: Jul 2014
Godine: 46
E-cig: Imam, hvala! ;)
Pohvala: 4,943
Pohvaljen: 6,140
Nivo reputacije: 909
Vapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputaciju

Kod mene tesno ali kad povučem vatu grejač ne sme da se mrda već vata lagano i jedva može da se pomera. I nema problema.
Isto izdignem malo vatu sa obe strane na izlasku iz grejača.

"Duboko u tebi strasti slamaju i ono što je preostalo i ono što ne postoji..."

Smoke free since 11-07-2014
Vapoholic nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 07-05-2016, 21:13   #9
sirius sem
Veteran

sirius sem's avatar

sirius sem ima reputacijusirius sem ima reputacijusirius sem ima reputacijusirius sem ima reputacijusirius sem ima reputacijusirius sem ima reputacijusirius sem ima reputacijusirius sem ima reputacijusirius sem ima reputacijusirius sem ima reputacijusirius sem ima reputaciju

Neko bi rekao ,,napravi joj ramena da ne pada odma,,bolje ce natapati !
Staro 07-05-2016, 21:16   #10
banema
Veteran

banema's avatar

Registrovan: Jan 2014
E-cig: IPV D3, Rose V2s, Phenomenon Lite, KFL-s
Pohvala: 1,736
Pohvaljen: 854
Nivo reputacije: 169
banema je za svaku pohvalubanema je za svaku pohvalubanema je za svaku pohvalubanema je za svaku pohvalubanema je za svaku pohvalubanema je za svaku pohvalubanema je za svaku pohvalubanema je za svaku pohvalubanema je za svaku pohvalubanema je za svaku pohvalubanema je za svaku pohvalu

Ja isto sto tesnije moze, jedino po nekada imam problem prskanja tecnosti kroz drip-tip kada okinem mod posle duze pauze.
Verovatno rezultat prevelike kolicine tecnosti koja se nakuplja na toliko vate.

"Dunav se uliva u Tamiš iz svih mora i okeana , Pančevo , to je kad se vratiš sam u sebe jednog dana". @Mika Antic
banema nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 07-05-2016, 21:24   #11
dragon
Senior

Registrovan: Jan 2016
Pohvala: 715
Pohvaljen: 861
Nivo reputacije: 124
dragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvalu

ovoliko vate treba 20160214_140852.jpg
dragon nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 07-05-2016, 21:26   #12
Vapoholic
Veteran

Vapoholic's avatar

Vapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputacijuVapoholic ima reputaciju

Da, Banema, spit back se ponekad javlja, no uglavnom na subohm RTA. Na kayfunima ga nemam.

Staro 07-05-2016, 21:30   #13
sirius sem
Veteran

sirius sem's avatar

Ja neznam shta je to otkad ubacujem iznad grejacha obruch od mesha
Zahvalili :
Staro 07-05-2016, 22:07   #14
Vapoholic
Veteran

Vapoholic's avatar

Pa da, može. Neke stock glave imaju anti pljuc mrežicu.

Staro 08-05-2016, 01:32   #15
placebo
Senior

placebo's avatar

Registrovan: Sep 2015
Pohvala: 419
Pohvaljen: 737
Nivo reputacije: 136
placebo je za svaku pohvaluplacebo je za svaku pohvaluplacebo je za svaku pohvaluplacebo je za svaku pohvaluplacebo je za svaku pohvaluplacebo je za svaku pohvaluplacebo je za svaku pohvaluplacebo je za svaku pohvaluplacebo je za svaku pohvaluplacebo je za svaku pohvaluplacebo je za svaku pohvalu

@drap vata je skroz spuštena do dole, dohvata onaj širi deo.

Zaboravio sam da napomenem da uvek skidam oba sloja sa vate.
3x precnik prolazi bez problema kad se malo rastrese i lagano urola.
Naravno da može da se pretera, ako krivi grejač od 26 kantala, previše je. Ali za tanje žice 28 i naviše nije smak Sveta. Samo treba lagano rolati vatu kao cigaru, a ne upredati.

But suddenly I viddied that thinking was for the gloopy ones and that the oomny ones use, like, inspiration and what Bog sends.
placebo nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Odgovorite na temu

e-cigSerbia Forum > MODovi > Opšte teme, ideje, rešenja, pitanja, saveti

Pošalji link

Alati za teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Vi ne možete pisati nove teme
Vi ne možete pisati replike
Vi ne možete prikačiti fajlove
Vi ne možete menjati vaše postove

BB kod je On
Smajliji su On
[IMG] kod je On
HTML kod je Off

Pređi na

Vremenska zona je GMT +1. Trenutno je 09:24 sati.