Forum

Tehnike muckanja i odnos VG/PG - e-cigSerbia Forum
Home Register FAQ
 e-cigSerbia Forum
Google+

Idi nazad   e-cigSerbia Forum > Tečnosti za elektronske cigarete > Uradi sam > Baze
Zaboravljena šifra? Registracija

Odgovorite na temu

Alati za teme Način prikaza
Staro 30-08-2016, 17:37   #1
vladalj7
Nov član

vladalj7's avatar

Registrovan: Aug 2016
Pohvala: 5
Pohvaljen: 8
Nivo reputacije: 3
vladalj7 je na dobrom putuvladalj7 je na dobrom putu
Uobičajeno Tehnike muckanja i odnos VG/PG

Pozdrav ljudi. Poceo sam sa parenjem (i prestao sa analognim) pre nekih mesec dana, tako da sam jos uvek jako nov u svetu vape-a. Zeleo bih da mixam svoje tecnosti, sto zbog finansijskog momenta, sto zbog zanimljivosti samog koncepta i mogucnosti da prilagodjavam tecnosti svom ukusu.

No, kada sam poceo malo da istrazujem postupak i neophodne sastojke za muckanje, naisao sam na nesto sto me je zbunilo i sto bih voleo da mi neko iskusniji razjasni. Unapred se izvinjavam ako je pitanje repetativno. Generalno se trudim da sto vise istrazim temu i iscitam sto je moguce vise pre nego sto postavim pitanje, ali osecam da mi je potrebo razjasnjenje oko ovoga da ne bih lutao u pogresnom smeru.

Naime, gotovo svi strani Youtube tutoriali koje sam odgledao koriste sledece sastojke i nacin mixanja:
1) Koncentrovani nikotin u PG/VG (koncentracije su obicno jake 56/72/100 mg. preporucuju koncentrat u PG jer je "tecniji" tj manje viskozan od VG, pa je manja sansa da ostane nepravilno rasporedjen u tecnosti ili padne na dno boce, tj da se stvore zarista sa visokom koncentracijom nikotina. Naravno, muckanje boce obavezno pre upotrebe.)
2) VG baza 0mg
3) PG baza 0mg
4) Aroma u VG/PG (cesce PG)

U neki od kalkulatora se unese zeljena kolicina nikotina, odnos VG/PG, %arome i na osnovu dobijenih rezultata mixaju se gore navedeni sastojci.

Ono na sta sam kod nas, predominantno, naisao u ponudi su vec pripremljene PG/VG/VPG baze sa odredjenom kolicinom nikotina 0-36 mg uglavnom. Najcesce su VPG baze koje naravno imaju neki fixan odnos VG/PG, uglavnom 50/50, 45/55 ili 40/60. Cini mi se da ovakve baze ne daju dovoljno flexibilnosti za odredjivanje odnosa VG/PG. Sa VPG bazom ste fakticki osudjeni na fabricki odnos, koji je cesto u korist PG-a (posebno kad se doda aroma razredjena u PG-u), pa bi moje pitanje bilo kako onda postici neki odnos npr 60/40 u korist VG? Da li kupiti cist VG, ali jel potrebno onda dodavati destilovane vode i koliko?

Kao sto rekoh izvinjavam se ako je vec bilo raspravljano i sto je duzi post.
vladalj7 nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 30-08-2016, 17:43   #2
c-hell
Junior Admin

c-hell's avatar

Registrovan: Mar 2013
Godine: 40
E-cig: iStick 40 + Kayfun klon
Pohvala: 7,214
Pohvaljen: 10,685
Nivo reputacije: 1599
c-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputaciju
Uobičajeno Re: Tehnike muckanja i odnos VG/PG

Koja ti je ciljana jačina tečnosti i pg/vg odnos?
c-hell nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 30-08-2016, 17:49   #3
vladalj7
Nov član

vladalj7's avatar

Pa to ne bih znao tacno. Nesto otprilike, po osecaju, 13-14 mg i 60/40. Ali bas zato sam i okacio temu, jer jedini nacin da otkrijem je da muckanjem dodjem do onoga sto mi odgovara, ali bez da budem "osudjen" na odnos VG/PG koji dobijem sa bazom.

Edit Primer: nabavim VPG bazu od 60/40, dakle idealno. Umesam 3% FA arome, procenat se neznatno menja. Ali umesam neku manje koncentrovanu aromu (ili vise njih) koja zahteva 15% ... ako je ta aroma rastvorena u PG odnos celokupne tecnosti se menja na 51/49 Nadam se da sam sad dobro objasnio moje nedoumice i zasto bih voleo da nabavim odvojeno VG i PG baze od 0mg i zasebno nikotinski koncentrat.
Staro 30-08-2016, 17:56   #4
c-hell
Junior Admin

c-hell's avatar

c-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputacijuc-hell ima reputaciju

Mislim da su na forumu prisutne dve prodavnice koje imaju baze jačina 50 i 100mg/ml... Ta jačina ti daje fleksibilnost da napraviš tečnost te jačine bez obzira na to koji je odnos u bazi u željenom odnosu. A VG ljudi razblažuju od 5-20% u zavisnosti od afiniteta i opreme... Pošto kalkulatore poznaješ, evo ti prodavnice, pa nađi baze i probaj račun

http://www.e-cigserbia.com/forum55.html
Zahvalili :
Staro 30-08-2016, 18:03   #5
MarkoTM
Moderator

Pohvala: 1,696
Pohvaljen: 1,706
Nivo reputacije: 330
MarkoTM ima reputacijuMarkoTM ima reputacijuMarkoTM ima reputacijuMarkoTM ima reputacijuMarkoTM ima reputacijuMarkoTM ima reputacijuMarkoTM ima reputacijuMarkoTM ima reputacijuMarkoTM ima reputacijuMarkoTM ima reputacijuMarkoTM ima reputaciju

A sta ako su alkoholne arome? Licno ne uzimam u obzir procenat PG-a u aromama, promena je izuzetno mala da neces ni osetiti tih 1% gore/dole. Nista te ne sprecava da uzmes 100% recimo PG nikotinsku bazu pa da juris zeljeni odnos. Cist VG se obicno razredi sa 5-15% destilovane vode. Ja stavljam uvek 10% bilo leto ili zima.
MarkoTM nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 30-08-2016, 18:14   #6
c-hell
Junior Admin

c-hell's avatar

To što zoveš NIKOTINSKI KONCENTRAT, verovatno misliš na bazu... A za pominjanje čistog nikotina ja obično banujem članove, prvo mesec, pa trajno
Staro 30-08-2016, 18:30   #7
vladalj7
Nov član

vladalj7's avatar

@C-hell
U pravu si. To je najobicnija baza. Nazvao sam to koncentrat samo da bih lakse objasnio sta zelim. Ali da, u osnovi mislim na 3 baze. 2 su primarne, vg 0mg i pg 0mg, kojima regulisem odnos vg/pg i treca je ta sto sam je nazvao "nikotinski koncentrat" kojim bih samo regulisao kolicinu nikotina.
Cist nikotin je smrt tako da na to definitivno nisam ciljao (mada i od ove baze od 100mg se mre)

@MarkoTM
Pretpostavljam ja da verovatno cepidlacim sa ovom analizom i da 2-3% verovatno nista ne menja. No ne bih znao jer sam, jelte noob, ne razumem se Zato sam i odlucio da pitam za razjasnjenje vas iskusnih, cisto da ne bih dosao u situaciju da kupim litar necega sto cu da prospem u wc solju kad skontam da sam se zeznuo.
Zahvalili :
Staro 30-08-2016, 18:42   #8
dandellion
Iskusan član

dandellion's avatar

Registrovan: Mar 2014
Pohvala: 123
Pohvaljen: 99
Nivo reputacije: 29
dandellion ima čime da se ponosidandellion ima čime da se ponosidandellion ima čime da se ponosidandellion ima čime da se ponosidandellion ima čime da se ponosidandellion ima čime da se ponosidandellion ima čime da se ponosidandellion ima čime da se ponosi

2-3% ništa ne menja... i 10% retko ko oseti. Ne bih da ti kvarim istraživanje i igranje, ali da li si siguran da želiš više VG? To obično ide na jaču opremu, daje slabiju aromu i gušće oblake.
dandellion nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 30-08-2016, 19:02   #9
placebo
Senior

placebo's avatar

Registrovan: Sep 2015
Pohvala: 329
Pohvaljen: 631
Nivo reputacije: 115
placebo je za svaku pohvaluplacebo je za svaku pohvaluplacebo je za svaku pohvaluplacebo je za svaku pohvaluplacebo je za svaku pohvaluplacebo je za svaku pohvaluplacebo je za svaku pohvaluplacebo je za svaku pohvaluplacebo je za svaku pohvaluplacebo je za svaku pohvaluplacebo je za svaku pohvalu

Iako koristim vagu za muckanje, slazem se da 2 do 3% ne pravi razliku.

Potrebno je malo iskustva, da bi otkrio sta ti odgovara, koliko arome u proseku koristis i slicno. Sta god procitao, moras da umutis i da odredjeni period testiras da vidis da li ti odgovara taj odnos PG/VG. To je najvaznije jer moze da pravi probleme. Drugo ako si pocetnik, moze se desiti da predjes na bolju opremu sto povlaci i smanjivanje nikotina. Samo polako i koliko god bilo dosadno, igranje sa ukusima ostavi za posle. Prvo utvrdi koji stil vapea ti odgovara, a zatim testiraj svoj organizam dok ne nadjes dobar odnos PG/VG. Nikotin je najmanji problem, lako ces razblaziti ili pojacati bazu.

Sada od TR 100mg i Meilaba mutim 33PG/67VG bazu sa 7% vode i 4.5% nikotina i samo dodajem aromu. Lakse je nego da se zezam svaki put sa rukavicama i spricevima a razliku ne primetim. Koristim od 2.5% za neke duvanske i cak do 10% za neke mikseve, iskljucivo FA arome.

But suddenly I viddied that thinking was for the gloopy ones and that the oomny ones use, like, inspiration and what Bog sends.
placebo nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 30-08-2016, 19:16   #10
dragon
Senior

Registrovan: Jan 2016
Pohvala: 480
Pohvaljen: 638
Nivo reputacije: 94
dragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvalu

moj savet je kupi pg-vg i nikotin 100mg/ml [100mg/ml je 10 posto nikotin] i koncetrisane arome, kada to imas onda gledaj za racunar i dobices sta ti treba,
evo ti primer za 30ml ako pravis a koncetrisane arome 10 posto nikotin 6 procenta [ja ne koristim destilisanu vodu] nikotin u ovom sucaju je pg 100mg/ml
60/40 vg-pg[da se dobije]
nikotin 1.8 ml
vg 18ml
pg 7.2ml
koncetrisana aroma 3ml [ arome su skoro uvek 99.9 posto pg i ako imaju alhohol racunar se kao pg
dragon nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Zahvalili :
Staro 30-08-2016, 19:24   #11
dandellion
Iskusan član

dandellion's avatar

dandellion ima čime da se ponosidandellion ima čime da se ponosidandellion ima čime da se ponosidandellion ima čime da se ponosidandellion ima čime da se ponosidandellion ima čime da se ponosidandellion ima čime da se ponosidandellion ima čime da se ponosi

I verovatno najvažniji savet: šta god da radiš, mućkaj na sitno, 10 eventualno 20ml. Čisto da ne bacaš pola litre neuspelog experimenta.
Zahvalili :
Staro 30-08-2016, 20:16   #12
vladalj7
Nov član

vladalj7's avatar

Imam iStick 30w, trenutno eGo One v2 tank. Treba da mi stigne iz kine Serpent Mini, a vrebam i kaje ovde po forumu, al mnogo brzo se prodaju.
Sve u svemu no me interesa, niti imam opremu za cloud chasing i intenzivan dtl. Volim mtl i dobru aromu.

Hvala vam ljudi na objasnjenjima i savetima, sad bar znam da se ne opterecujem sitnim crevcima i gadjanjem procenata u glavu. Kontam da bi mi sve oko 50/50 i +-10/10 bilo prilicno slicno, tako da cu da gadjam taj neki okvir a da se fokusiram na procenat arome i nikotina.

@placebo
Koju vagu koristis? Ja sam gledao nesto te juvelirske ili dilerske vage, kako ih jos zovu, koje su precizne do 0.01g ali tesko ih je naci kod nas. Inace mi deluje dosta jednostavniji postupak muckanja na gramazu nego na mililitrazu, mada verovatno i neprecizniji na vece kolicina al ja cu samo na sitno i muckati tako da to ne predstavlja neku prepreku.
Edit: Izgleda da sam pogresno skontao i da je mixanje na tezinu preciznije.
Staro 30-08-2016, 20:23   #13
dandellion
Iskusan član

dandellion's avatar

Za mtl i ukus kreni sa više PG, osim ako nisi alergičan, naravno. 60/40 recimo.
A ta mućkanje na mililitražu idi u apoteku, kupi jedan špric od 10ml (za baze) i jedan od 2ml sa iglom (zgodan za arome) i uživaj.
Zahvalili :
Staro 30-08-2016, 22:02   #14
dragon
Senior

Registrovan: Jan 2016
Pohvala: 480
Pohvaljen: 638
Nivo reputacije: 94
dragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvaludragon je za svaku pohvalu

Serpent Mini nije za m2l tank to je vise restriktovani d2l tank koji daje dobru aromu i dosta pare sa tim tankom koristi mali procenta nikotina , a i ovo da dodam vg/pg 60/40 da nebi ti tank curio,, sve u svemu tank je super daje izvanrednu aromu ako napravis dobar grejac , naravno podesis i koton dobro
dragon nije na Forumu   Odgovorite sa citatom top
Staro 30-08-2016, 22:37   #15
vladalj7
Nov član

vladalj7's avatar

Video sam u recenzijama za njega da je vise restricted d2l, ali mnogi ljudi kazu da sa prigusenim airflow-om i nekim drugim drip tip-om odlicno obavlja posao za m2l. A i meni ne smeta malo jaci airflow, tj nije mi neophodan taj osecaj otpora pri povlacenju da bih pario, tako da kontam da ce mi odgovarati. Odabrao sam ga bas zbog toga sto kazu da daje odlican ukus a osetio sam da je vreme da probam neki RTA. Valjda nece da curi na 50/50 ako se vata lepo smesti u kanale.
Odgovorite na temu

e-cigSerbia Forum > Tečnosti za elektronske cigarete > Uradi sam > Baze

Pošalji link

Alati za teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Vi ne možete pisati nove teme
Vi ne možete pisati replike
Vi ne možete prikačiti fajlove
Vi ne možete menjati vaše postove

BB kod je On
Smajliji su On
[IMG] kod je On
HTML kod je Off

Pređi na

Vremenska zona je GMT +1. Trenutno je 11:24 sati.